Článek
Pirátská strana byla dlouhé roky sympatickým kritikem vládního establishmentu. S předvolebním heslem „Pusťte nás na ně“ a vězeňským autobusem určeným pro zkorumpované politiky se v roce 2017 dostali až do parlamentu. Zde působili jako věcná a konstruktivní opozice, která nebojkotovala cokoliv, co vláda Andreje Babiše vypustila do sněmovny, ale ke všemu se stavěla pragmaticky a nebála se dobré návrhy podpořit nebo podat rozumné pozměňovací návrhy.
Bohužel se ukazuje, že jejich místo je v opozici, a ne ve vládě. Pokud totiž bojujete proti vládním elitám a pak se sami stanete vládní elitou, vaše kouzlo vyprchá do ztracena. O to více, pokud jste liberální levicovou stranou, kterou konzervativně pravicová vláda k ničemu nepotřebuje.
Nejeden pirátský volič dospěl k tomuto názoru a tomu odpovídaly i pirátské volební výsledky z tohoto roku. Jak rychle od roku 2017 prorostla Pirátská strana do všech pater české politiky, tak se z nich stejně rychle vytratila. Přitom 4 pirátští poslanci jsou jedinou levicově liberální silou v našem parlamentu.
Volba nového předsednictva této strany pouze ukázala, jak důležitou roli hrál Ivan Bartoš. Po zvolení bývalého primátora Zdeňka Hřiba do pozice předsedy strany totiž Piráti zažili exodus svých členů. Kromě výrazných tváří jako Jana Michailidu nebo Marek Kolaja odcházejí i řadoví členové.
Drolení Pirátské strany sice může vykouzlit úsměv na rtech kdejakého konzervatisty, avšak nálada liberálně levicových občanů může upadat až do letargie ze současné politické scény. Pokud bude rozvrat této strany fatální a konečný, kdo bude hájit zájmy těch, kteří nejsou privilegovaní, s důrazem na liberální hodnoty?
Samozřejmě, Zdeněk Hřib je v čele strany pouze pár dní a lidé, kteří odešli, byli mírně řečeno kontroverzní. Nelze tedy soudit, jaká je pirátská budoucnost; nyní mají před sebou všechny možnosti otevřené, od drtivého vítězství až po tragické propadnutí ve volbách. Jejich zbývající voliči však mají důvod ke znepokojení.
Otázkou také zůstává, co bude s odpadlíky. Založí novou stranu? Vstoupí do nějaké již existující? Odejdou z politiky? Pokud si vyberou jakoukoliv možnost kromě stáhnutí se z veřejného života, vyberou si špatně. Povede to totiž pouze k další fragmentaci politického spektra, což je jeden z důvodů, proč se české levici nedaří.
Sám jsem toho názoru, že lidé patřící k nějaké politické straně by v ní měli být kvůli myšlenkám a ideálům, a ne kvůli sympatiím k vedení. Postavy v čele se jednou za čas mění, ale vize a hodnoty by měly zůstávat. Pokud tomu tak není, může si rovnou každý politik založit vlastní politickou stranu a získat své 0,1 %.
Zdroje: