Hlavní obsah
Aktuální dění

Pride není pouze o exhibici: Slouží k navazování přátelství a lásky

Foto: Pexels

Pride mnoho lidí štve, ale jeho přínosy pro účastníky zdaleka přesahují vše negativní, co vidíme na šířených fotografiích. Lidé jiné orientace totiž stále mají za co bojovat, na rozdíl od nás ostatních.

Článek

Mezi 5. až 11. srpnem 2024 probíhá takzvaný Praga Pride Festival v našem hlavním městě. Jedná se o událost, která nám připomíná, že láska může mít různé podoby. Festival je především zaměřen na komunitu LGBT+ a boj za jejich práva. Každý rok se festival soustředí kolem konkrétního tématu a tím letošním je rodina. Kromě samotného průvodu se jedná o celý týden rozmanitých akcí na více než deseti místech v Praze.

S letošním tématem rodiny se pojí hned několik otázek. Kdo může rodinu zakládat? Kdo chce rodinu zakládat? Jak dosáhnout rodinného štěstí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek se budou snažit letošní účastníci přijít. Hlavním cílem je však jako vždy vyjádřit snahu o dosažení stejných práv a sounáležitosti napříč komunitou jiné orientace.

Praha ani Česká republika nejsou ničím výjimečné. Podobné akce probíhají i v mnoha dalších městech a mají svůj původ v zemích na západ od nás. První podobný pride proběhl v New Yorku, Chicagu a Los Angeles už v roce 1970. Tehdy byl reakcí na rok starý incident policejní razie v New Yorku proti gay baru Stonewall.

Mnohé lidi tato akce až neuvěřitelně pobuřuje. Vnímají ji jako obyčejnou exhibici něčeho, co považují za dekadentní a neslušné. Myslí si, že LGBT+ komunita dosáhla již všeho, co mohla a měla by své vztahy nechat zavřené u sebe v ložnici. Dokonce ve veřejném prostoru kolovaly nápady na pochod hrdých heterosexuálů.

Jenže komunita lidí jiné orientace má stále za co bojovat. Oproti většině historie, kdy byla homosexualita vnímána jako nemoc a tvrdě trestána, se sice životní podmínky těchto lidí zlepšily, ale stále nemají plná práva jako všichni ostatní. Proto je Pride důležitý, aby ukázal, že tu tato skupina je a stále je co zlepšovat.

K čemu je Pride vlastně dobrý

Myšlenku akce chápu tak, že jde především o ukázku toho, že jde o lidi stejné jako každý jiný, kteří si zaslouží stejná práva a chtějí ukázat světu svoji sounáležitost. Zeptal jsem se však kamarádky, jak to vnímá ona jako pravidelná účastnice Pridu v různých zemích světa.

Podle ní jde na Pridu i o jednotlivce. Probíhají zde zajímavé přednášky a akce, které jsou pro lidi obohacující, a je zde možné seznámit se s novými lidmi. I když nemusí jít jen o romantické vztahy, může se jednat i o prostá přátelství. Stejná jako kterákoliv jiná.

Ono to je vlastně smyslem oné sounáležitosti. Lidé jiné orientace mají často velmi podobné problémy ve svém životě, o kterých si nemají s kým promluvit. Na Pridu tedy nejenom můžou získat někoho, kdo je vyslechne a porozumí jim, ale i přátele, kteří budou sdílet jejich pocity.

Navíc i navazování romantických vztahů pro lidi jiné orientace není jednoduché. Tito lidé se často bojí udělat první krok, pokud nevědí, že jejich protějšek to má stejné jako oni. A protože většina lidí jiné orientace nemá tuto skutečnost napsanou na čele, mnoho pocitů zůstane nevyslovených.

Není totiž mnoho způsobů, jak se takoví lidé mohou seznámit mezi sebou. Jedním klasičtějším způsobem jsou návštěvy barů založených pro tuto komunitu. Jenže návštěvy takových míst nemusí být pro každého, obzvláště pokud jde o introvertní lidi. Druhou možností jsou online seznamky. Seznamování v online prostoru však také nemusí být pro každého.

Dekadence je minimum

Samozřejmě z každého Pridu je řada fotek, na kterých pózují lidé bez oblečení, v latexu nebo v kostýmu zvířat. A na toto mnoho lidí poukazuje a označuje tak tuto akci jako dekadentní, jenže to je naprosté minimum osob na celé události. V mnohem větší míře zde najdete naprosto obyčejné lidi, kteří chtějí být respektováni.

Přece kvůli malému procentu účastníků nezavrhneme celou akci, která svým účastníkům přináší mnoho dobrého. Nelze popřít, že pro mnoho jednotlivců je rozvíjející a pomáhá jim zlepšit život. Každý, kdo celý Pride odsuzuje, by neměl tvořit svůj úsudek na pouhých částech. Jedná se ve většině o normální akci normálních lidí.

Pochod hrdých heterosexuálů

V roce 2021 bývalý prezident Miloš Zeman nejen označil transsexuály za „bytostně odporné“, ale vyjádřil i myšlenku, že kdyby byl mladší, zorganizoval by obrovskou demonstraci milionů heterosexuálů, na kterou by dovážel lidi z celé země vlaky i autobusy. Ještěže Miloš již není nejmladší a nikdy nezjistí, že takové akce by se téměř nikdo neúčastnil.

Demonstrace se totiž vždy účastní lidé nějak nespokojení. Zatímco u účastníků Pridu je jejich záměr narovnat společenská práva relativně jasný, za co by demonstrovali heterosexuálové? Jsou snad práva většinové heterosexuální populace nějak poškozována? Rozhodně ne.

Já jako heterosexuál bych se Zemanovy demonstrace neúčastnil, protože by mi to přišlo zbytečné a spíše kontraproduktivní. Předpokládám, že podobný přístup by zvolila většina společnosti a nakonec by se jí účastnili lidé, které sice spojuje heterosexuální orientace, ale hlavně je pojí nenávist k LGBT+ komunitě.

Anketa

Účastnili byste se demonstrace heterosexuálů?
Ano
28,6 %
Ne
71,4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 21 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz