Hlavní obsah
Lidé a společnost

Princezna z Kremlu: V Moskvě zůstat nechtěla a Západ si s ní nevěděl rady

Foto: UPI/ Wikimedia commons/ Public domain

Světlana Allilujevová byla miláčkem Stalina. Jenže po jeho skonu se jí nelíbilo, jaké nároky na ni měla komunistická strana. Úspěšně se jí podařilo utéci na Západ, aby se vrátila do Sovětského svazu, ze kterého opět uprchla na Západ.

Článek

Život Světlany Stalinové, později Allilujevové, byl plný zvratů a často připomínal špionážní film. Byla oblíbenou dcerou sovětského vůdce Stalina a nejmladší dcerou z jeho druhého manželství. Ačkoli diktátor neměl se svými dětmi nejlepší vztahy, a například svého syna Jakova nechal zemřít v nacistickém zajetí, přestože měl možnost jeho výměny, Světlanu měl nejspíše jako jedinou opravdu rád. Jeho dcera vzpomínala, že si spolu hrávali na to, že ona je Stalinovou nadřízenou a psala mu rozkazy, například aby se teple oblékl.

Čím však byla starší, tím více se u Stalina projevovala zášť ke všem mužům, kteří se na jeho dceru jen podívali. Zakazoval jí nosit šaty, krátké kalhoty nebo výstřihy. Několik let měla dokonce přiděleného osobního strážce, který zároveň hlídal, s kým se stýká a co mladá dívka dělá.

Poprvé se zamilovala do židovského spisovatele Alexeje Kaplera, který byl ženatý a o 24 let starší než Světlana. Stalin tento vztah neschvaloval a Kaplera nechal poslat do pracovního tábora na Sibiři, kde s krátkou přestávkou zůstal až do Stalinovy smrti. Když se dvojice opět setkala, byla Světlana již podruhé rozvedená a Alexej opět ženatý, takže jim vztah zase nevyšel.

V roce 1963 podstoupila operaci mandlí a během ní se seznámila s nevyléčitelně nemocným Indem Bradžéšem Sinhem. Zamilovali se do sebe, ale politbyro jejich sňatek nikdy nepovolilo. Bylo to kvůli tomu, aby Světlana nemohla odcestovat do Indie se svým partnerem. Sinh krátce nato v Moskvě zemřel a Světlana si vymohla povolení k odcestování a předání ostatků svého milého rodině.

Kupodivu jí bylo vyhověno. V Indii se jí několikrát podařilo prodloužit vízum a snažila se vyjednat s místní vládou politický azyl. Byla rozhodnutá se domů už nevrátit, a to i přesto, že na ni v Moskvě čekaly její děti. Indie jí však nevyhověla a již se schylovalo k návratu domů.

Během jejího posledního večera v Indii probíhala na sovětské ambasádě oslava, ze které se jí podařilo vytratit a dostala se až na ambasádu USA. Tam si zpočátku mysleli, že je špionka, nebo pokud je to opravdu dcera sovětského vůdce, tak se zbláznila. Nejprve žádala azyl v některé anglicky mluvící zemi, ale panovala obava, že by to vedlo k politické eskalaci. Diplomatům se každopádně podařilo vyjednat její přesun přes Řím do Švýcarska ještě tentýž večer.

Následně se jí podařilo získat vízum k pobytu v USA. Místo štěstí a svobodného života se však od té doby stala pouhou figurkou propagandy a zpravodajských her. Po příletu do New Yorku byla uspořádána tisková konference, na které Světlana odsuzovala komunismus i svého otce. Jenže ani ve Spojených státech se jí nelíbilo, hlavně kvůli kapitalistické konzumní společnosti a nedostatečným právům žen.

V roce 1983 se přestěhovala do Anglie a následně se jí přes sovětskou ambasádu podařilo vyjednat návrat do Moskvy. Po jejím příletu opět proběhla tisková konference, kde tvrdila, že se v západní společnosti spletla a je šťastná, že se mohla vrátit domů. V její rodné vlasti se jí však také nelíbilo, a tak už roku 1986 dostala povolení opustit zemi. Tentokrát již v tichosti odcestovala do Anglie, odkud pokračovala do USA. Dožila v domově pro seniory ve Wisconsinu, kde také zemřela v roce 2011 pod jménem Lana Petersová.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz