Hlavní obsah
Lidé a společnost

Protesty v Německu: včera ekologie, dnes Palestina

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
26. 10. 8:13

Strávil jsem víkend v jednom z německých městeček. Když jsme vyrazili zažít tamější noční život, tak jsme kromě dobrého jídla a pití zažili každý večer nějaký protestní pochod. Vždy stejná ulice, ale jiné téma.

Článek

Vyrazil jsem s partou přátel na pár dní do jednoho menšího německého městečka. Na jejich poměry bylo poměrně malé, ale stejně bylo velikostí porovnatelné s naším druhým největším městem - Brnem. Díky tomu, že jsme bydleli v centru, tak každá naše cesta vedla přes hlavní náměstí. Každý večer našeho pobytu probíhaly na náměstí protesty. Byly vždy stejné. Velké množství převážně mladých lidí, kde samozřejmě nechyběli ani senioři, kteří drželi v rukou transparenty s hesly. Jediné, co se vždy lišilo, byl problém proti kterému se demonstrovalo.

Jeden protest byl kvůli změně klimatu, další podporoval Palestinu a den potom zase protest proti uprchlíkům. Pravidelnost protestů je pro člověka z České republiky zcela neznámá věc.

Zájem mladých lidí

Jelikož se protestů účastní ve velké míře mladí lidé, je důležité zjistit jejich motivaci. Nejspíše jim není lhostejná budoucnost a zároveň si uvědomují, že žijeme jako celek na jedné planetě.

Je skvělé, že se mladí lidé snaží angažovat a chtějí, aby jejich názor byl slyšet. Řada lidí účast mladých na demonstracích nese velmi špatně. Často je označují za nevyspělé, nebo je osočují z naivity. Někteří by je nejraději zavřeli doma, aby jim dopřáli klid na studium, jiní by je zase poslali rovnou dřít na pole. Jenže přesně tito lidé způsobují potřebu mladých za své názory hlasitě protestovat. Frustrace totiž začíná pocitem nevyslechnutí.

Protesty na západ od nás

Často slyšíme o demonstracích v zahraničí ze států na západ od nás. My máme většinou pouze politické demonstrace proti chování nebo rozhodnutí konkrétního politika. Samozřejmostí jsou i společenské demonstrace za problémy jako klima nebo podpora rovnosti, ale většinou nemají významnou účast a nikdo si jich pak nevšímá. Z protestů v posledních letech byly opravdu velké pouze ty pořádané skupinami Milionem chvilek a Česká republika na 1. místě. Ty vždy žádali odchod politiků ve vládě.

V západních zemích se většinou demonstruje i za jiné věci a s jiným cílem. Zatímco v Česku se snažíme tlačit politika k odchodu, v Německu protesty spíše chtěli ukázat politikům, jakou podporu společnosti má konkrétní řešení problému. Demonstrující se nesnaží politika dostat pryč z funkce, ale dávají mu najevo, jaké řešení si přejí. Samozřejmě hraje roli jak velký je samotný protest. Jinou váhu má, když na náměstí stojí 100 lidí nebo 100 tisíc.

Také je na zodpovědnosti konkrétního politika, jestli protest vyslyší či nikoliv. U tohoto rozhodnutí musí být vždy pečlivý, protože to může ovlivnit jeho popularitu u určité skupiny obyvatelstva. Lidé totiž kromě voleb nemají moc jiných možností, jak situaci změnit. A někteří politici jdou přímo proti vědecky ověřitelným faktům, jako je změna podnebí a podobné. Proto by jim lidé měli vyjadřovat své nespokojení.

Anketa

Jak se díváte na účast mladých lidí na demonstracích?
Je dobře, že se angažují
60 %
Záleží na konkrétním člověku
0 %
Nemají tam co dělat, měli by se učit nebo pracovat
20 %
Neměli by tam být, protože jsou více ovlivnitelní
20 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz