Hlavní obsah
Aktuální dění

Putinova strategie: Získat severokorejské zbraně. Riskantní tah s nejistým výsledkem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Kreml/wikimedia
13. 9. 13:27

V současnosti se objevují zajímavé spekulace o možné dohodě mezi Ruskem a Severní Koreou, která by měla významné důsledky pro situaci na Ukrajině. Jaký vliv by mohla mít taková dohoda na průběh konfliktu na Ukrajině?

Článek

Boje na Ukrajině jsou kromě některých míst zamrzlé v opotřebovávací válce. Situace na většině úseků fronty je podobná 1. světové válce a to obě strany připravuje o živou sílu i materiál. Tím trpí hlavně Rusko, které podle satelitních záběrů vyprazdňuje sklady sovětské vojenské techniky, protože v důsledku sankcí není schopné rychle obnovovat ztráty své moderní techniky. Naproti tomu je Ukrajině stále dodávána nejmodernější technika ze západu, což pomáhá materiálně i technicky. Mnoho ukrajinských zbraní bylo vylepšeno díky nově nabytému know-how. Příkladem mohou být rakety Neptun, které potopily křižník Moskva.

Severní Korea je momentálně nejvíce izolovaným státem na světě. Podtrhuje to fakt, že Kim nebyl na zahraniční cestě od roku 2019. Režim se drží u moci díky budování silné armády a jaderného arzenálu.

Vojenský materiál bude nejspíše tím, co bude Rusko chtít získat na schůzce nejvyšších činitelů. Výměnou by za to mohli nabídnout potravinovou a humanitární pomoc. Tu by Severní Korea určitě neodmítla, protože už v minulosti tamní obyvatelé hladomory zažili a nejsou vyloučeny ani v současnosti.

Putin spřádá důmyslný plán

Předmět schůzky je víceméně jasný. Putin zbraně zoufale potřebuje, proto mu nevadí mezinárodní ostuda v podobě vyzbrojování od severokorejského souseda. Otázkou ovšem je, jak severokorejské zbraně využije.

Rusko momentálně vyrábí mnohem méně tanků, než ztrácí na bojišti. Podle odhadů jsou schopni produkovat 20 moderních tanků měsíčně a přitom ztráty dosahují denně až 10 strojů. Rusové se tedy možná rozhodli nechat ukrajince postupovat aniž by proti nim nasazovali nejmodernější techniku. Kvůli každoročnímu bahnitému podzimu bude muset být ukrajinská ofenzíva zastavena do měsíce až měsíce a půl.

Rusové mohou svým nepřátelům dávat možnost lehce postupovat kvůli zastaralému vybavení na bojišti. Možná se už ale sami připravují na útok svými moderními zbraněmi, které čekají v záloze a mohly by být doplněny právě severokorejskými a následně využity po vyčerpání ukrajinského potenciálu.

Není to žádná nová strategie

Takový postup jsme již měli možnost vidět v 1. světové válce, která se vyvíjela podobně. Každý, kdo fandí Rusku, by ovšem neměl předčasně jásat. Mnohdy tyto plány končily fatálním neúspěchem a ztrátou velkého množství techniky a vojáků. Na druhou stranu z historie známe i příklady, kdy se to povedlo a jedna strana si takto vydobyla velké množství území. Co se doopravdy stane se však dozvíme v nejbližších měsících.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz