Hlavní obsah

Putinův děd krmil Lenina i Stalina

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Unknown author/ Wikimedia commons/ Public domain

Vladimira Putina zná celý svět, ale život jeho prarodičů byl také zajmavý. Spiridon Putin sice nevstoupil do učebnic dějepisu, ale obsluhoval sovětské diktátory. Několik desítek let byl šéfkuchařem v Kremlu.

Článek

Současný ruský prezident Vladimir Putin kolem sebe bezpochyby vytváří kult osobnosti. Jednou ho vidíme, jak se směje s dětmi na klíně, jindy vytahuje vzácné artefakty ze dna moře nebo loví predátory v divočině. To vše má podpořit obraz neohroženého vůdce s lidskou tváří v očích běžných Rusů. Tento obraz je doplněn o Putinovu minulost, kdy je vykreslován jako disciplinovaný agent KGB působící v Evropě. Možná se však současná hlava Ruské federace inspirovala ve vyprávění svého dědečka o sovětských vůdcích a jejich kultech osobnosti.

O čem se však tolik nemluví, jsou Putinovi předci. A přitom jeho dědeček se znal s vůdci Sovětského svazu Leninem i Stalinem a pracoval pro ně. Nejednalo se však o vysoce postaveného bolševika, prokurátora nebo o významného agenta Čeky. Spiridon Ivanovič Putin byl totiž kuchařem vařícím v Kremlu.

Pocházel z Tverské oblasti, která je vzdálená asi 100 kilometrů od Moskvy. Putinovi tehdy byli chudá rolnická rodina, a proto musel Spiridon začít pracovat už ve 12 letech. Rodiče ho poslali do místního hostince, kde obsluhoval a příležitostně i vařil. Svět gastronomie si však zamiloval, a tak se v roce 1894, když mu bylo 15 let, přestěhoval do Petrohradu.

Zde se vyučil kuchařem a nastoupil do luxusního hotelu Astoria. Petrohrad se ve stejnou dobu stal centrem kultury i obchodu a žila zde carská rodina. Dokonce se traduje, že mezi řadou významných hostů, pro které Putin vařil, byl i mystik a okultista Rasputin. Ten měl být údajně natolik spokojený, že si kuchaře nechal zavolat, odměnil ho zlatým rublem a upozornil na podobnost jejich jmen.

Když proběhla bolševická revoluce, byl Spiridon vybrán jako kuchař pro samotného Lenina. Byla to sice lukrativní pozice, ale zároveň v ní šlo o život. Kdyby se u některého z vrchních bolševiků objevil náznak otravy, Putinův osud by byl nejspíš ihned zpečetěn. Jako kuchař však vydržel až do Leninovy smrti.

Po úmrtí prvního sovětského diktátora zůstal Spiridon ve službách vdovy Naděždy Krupské a její sestry. Příležitostně však vařil i pro nového diktátora Stalina. Předpokládá se, že v té době se stal agentem NKVD, předchůdce pozdější KGB, ve které o mnoho let později působil i jeho vnuk. V Moskvě zůstal jako kuchař až do roku 1939, kdy zemřela Leninova manželka.

Následně byl komunisty vyslán do Iljinského penzionu nedaleko Moskvy, který sloužil jako rekreační místo pro vysoce postavené komunisty. Zde zůstal Putin až do konce svého života a po celou dobu vařil. Zemřel v roce 1965 ve věku 86 let a setkal se snad se všemi vysoce postavenými představiteli Sovětského svazu, kteří po dobu jeho služeb byli u moci.

Ani to však neochránilo jeho rodinu před hrůzami války. Spiridon Putin měl čtyři syny, ale z války se vrátili pouze dva. Jeden se vrátil nezraněn a druhý, Vladimir Putin, otec dnešního prezidenta Ruské federace, si přivezl zranění, které ho zmrzačilo na zbytek života.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz