Článek
Strany, které jsou na hraně zvolení nebo jim hrozí, že nebudou zvoleny vůbec, často přicházejí s bizarními nápady, které jim mají přinést potřebné hlasy. Tím spíše, když se jedná o nejstarší politickou stranu u nás, která byla ještě v minulém volebním období ve vládě. Mnohdy jsou však tyto nápady nesmyslné a někdy i nebezpečné.
Úspěch komunistů ve volbách do Evropského parlamentu nám jasně ukazuje, že existuje poptávka voličů po levicové straně, která by byla skutečnou protiváhou pravicové vládě. Představitele sociální demokracie tak jistě mrzí, že se jejich preference nedaří zvednout ode dna.
Tak jako u každé strany, i u sociálních demokratů jsou jednotliví členové vedení vybráni tak, aby oslovovali konkrétní voliče. Pro mladé lidi je to u nich Lukáš Ulrych. Ten je nejen předsedou Mladých sociálních demokratů, ale i místopředsedou strany samotné.
Tento středoškolský učitel byl nedávno hostem internetové televize DVTV, kde zmínil svou myšlenku na to, jak pomoci mladým lidem v České republice. Podle něj by prospělo, kdyby od státu každý, kdo dovrší 21 let, dostal finanční pomoc v podobě 100 tisíc korun.
Jsem si jistý, že část mladých voličů by na to mohla slyšet a rozhodnout se dát sociálním demokratům svůj hlas. Toto nám pouze ukazuje a připomíná, že největší slabinou demokracie jsou voliči upřednostňující své dobro nad obecným zájmem. Bohužel žijeme v době, kdy jsem přesvědčen, že strana, která by slíbila 100 milionů každému obyvateli, by volby zvítězila bez jakéhokoli ohledu na státní rozpočet a budoucnost.
Co by se stalo se 100 tisíci u mladých?
Kvůli složité byrokracii je podle Ulrycha nutné, aby takovýto příspěvek mladým nepodléhal žádným omezením. Zkrátka by bylo možné jej utratit za cokoli. Je naprosto jedno, zda si koupí nové technologie, rozhází je za drobnosti, alkohol nebo cokoli jiného.
Hlavními argumenty má být podpora mladých lidí a forma výuky finanční gramotnosti. Podpora mladých lidí je sice bohužel věcí, na kterou náš stát absolutně rezignoval, ale jsou i efektivnější způsoby, jak mladé lidi podpořit. Výuka finanční gramotnosti je také na velmi špatné úrovni.
Jenže finanční gramotnost očividně chybí i lidem s podobnými nápady. Ve chvíli, kdy je náš státní rozpočet v naprostém rozvratu a musí se vybírat, na jaké projekty půjdou peníze, protože není na všechno potřebné, rozdávat další peníze bez jakékoli návratnosti není dobrý nápad.
Navíc, jak představitel sociální demokracie přišel na částku 100 tisíc? Proč to nemá být 50 tisíc nebo 1 milion? Částka je naprosto vycucaná z prstu, aby působila jako velká, ale ne zase příliš. Myslím, že je to evidentní snaha zapsat se do učebnic politologie jako ukázkový populismus v praxi.
100 tisíc bohužel dnes již téměř nic neznamená. Je to smutné a mnozí lidé to vidět nechtějí, ale v důsledku extrémního zdražování se z takové částky staly v podstatě zanedbatelné peníze. Pro představu to jsou zhruba tři nájmy ve velkých městech za byt dostatečně velký pro rodinu.
Osobně bych takovou částku využil na zaplacení kauce potřebné pro získání nájemní smlouvy na byt. Popřípadě bych si koupil za část ojeté auto nebo tyto peníze investoval. Jenže jsem si naprosto jistý, že v době, kdy mi bylo 21, bych byl světlou výjimkou a i já bych se nejspíš neubránil tomu, část peněz rozházet za zbytečnosti jako nový telefon, hodinky nebo rundu v hospodě.
Bohužel nejsme stát, který by si mohl dovolit dávat takovéto dárky jednotlivým skupinám obyvatel. Jednak to roztáčí inflaci a jednak naše státní finance nejsou ve stavu, kdy by to bylo udržitelné a možné. A přitom má stát možnosti, kterými může efektivně podpořit mladé lidi.
Podpořme mladé lidi
Bohužel problémem našich politiků za poslední roky je to, že na mladé lidi kašlali. Řada neřešených problémů nás dostala do situace, kdy mladí čekají velmi dlouho, než založí rodinu, protože je pro ně nemožné získat jistotu v podobě vlastního bydlení nebo alespoň dostatečnou finanční rezervu pro rodinný život. To vede ke stárnutí populace a demografickým problémům, které by za pár let mohly být neudržitelné.
Právě bydlení je největším problémem, navíc často nejen mladých. Je potřeba začít stavět nové byty, které by stát poskytoval mladým buď pomocí bezúročných půjček, startovacích bytů, nebo nějakého jiného mechanismu, který bude pro obě strany výhodný. Investice do porodnosti se sice projeví až s odstupem několika let, ale není na co čekat.
Dá se říci, že jsme chudá země, která je drahá pro vlastní obyvatele. Znám mnoho lidí, kteří odešli pracovat a žít do zahraničí. Zkrátka se tam mají lépe. Dokonce tam někteří i zakládají rodiny a vracet se nehodlají. Je potřeba, aby stát přesvědčil mladé perspektivní lidi, že se u nás vyplatí žít, pracovat a zakládat rodinu. Bohužel cesta nevede přes populismus.
Zdroje: