Hlavní obsah
Aktuální dění

Vítězství Donalda Trumpa je důkazem, že v roce 2020 lhal

Foto: Tia Dufour; Official White House Photo/ Wikimedia commons/ Public domain

Vítězství Donalda Trumpa je nekompromisní a drtivé. Jak je však možné, že podle jeho tvrzení byli Demokraté schopní „ukrást“ volby 2020 a ty letošní nikoli? Možná se Trump v roce 2020 zkrátka nesmířil s výsledkem, který nebyl v jeho prospěch.

Článek

Nově zvolený prezident Donald Trump se vrací do Bílého domu se silným mandátem od obyvatel své země. Euforická oslava na Floridě, kde prezident vystoupil s projevem však mohla být v případě jeho porážky něčím zcela jiným. Výsledek minulých voleb roku 2020, kde zvítězil demokrat Joe Biden totiž Trump nikdy nepřijmul a dokonce to označoval za volební podvod.

Tehdy vše vyvrcholilo 6. ledna 2021 ve Washingtonu, kde probíhalo oficiální sečtení hlasů volitelů a zároveň Donald Trump a jeho blízcí pronesli ke svým příznivcům projev ve kterém zopakovali domněnky o volebních podvodech a doslova vyzvali k boji. Například Trumpův právník Rudy Giuliany přímo pronesl, že potvrzení výsledků musí proběhnout bojem.

Ať už bylo toto vystoupení myšlené, jako začátek revoluce proti demokratickým volbám nebo výraz toho, že se Trump a jeho okolí nevzdávají a v politice zůstávají je nadále záhadou. Co je však zcela zřejmé, je to, že rozvášněný dav se vydal ke Kapitolu, kde chtěli zvrátit proces potvrzení výsledků voleb.

Demonstrace před kapitolem se následně zvrhnula do nepokojů, během kterých přibližně 1000 lidí pronikla do budovy, která musela být evakuována. Trump sám nepodnikl žádné kroky k tomu, aby své příznivce zastavil. Vše ukončila až Národní garda, kterou na místo povolal viceprezident Mike Pence a dosluhující ministr obrany.

Na tuto událost byl během letošní kampaně Trump mnohokrát dotazován a nikdy své tvrzení o zmanipulování voleb nepopřel a dokonce označil 6. leden za den lásky k demokracii. A na otázku, zda letošní výsledek přijme odpovídal, že tak učiní pouze v případě, že se neobjeví žádný náznak pochybností.

Jelikož řada jeho tvrzeních o volebních podvodech z roku 2020 bylo potvrzeno jako lživých, tak panovala obava, že by se v případě Trumpovy porážky opakovala situace z předchozích voleb. Jak by se on sám nebo jeho nejbližší spolupracovníci zachovali v případě porážky zůstane navždy záhadou, protože se Donald Trump stal 47. prezidentem USA.

Jenže ona jeho výhra je samotným posledním dílkem skládanky potvrzující Trumpovy lži z roku 2020. Demokraté tehdy zvítězili a jelikož byli tehdy v opozici, tak je velmi nepravděpodobné, že by zvládnuli provést rozsáhlé spiknutí za účelem zvrácení voleb na svojí stranu.

Respektive mohli by se o to pokusit, ale proč by to v tom případě neudělali i letos? V současnosti měli na své straně prezidenta i celou vládu a provést volební podvod by bylo mnohem jednoduší než v těch minulých. Vítězství Donalda Trumpa je důkazem, že demokracie ve Spojených státech funguje a je spravedlivě založená na vůli občanů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz