Článek
Antonín Hampl byl československý politik, odborář a spojka mezi protektorátní vládou a odbojem. Narodil se 12. dubna roku 1875 v Jaroměři a zemřel 17. května 1942 v Berlíně.
Mládí
V mládí se vyučil v rodném městě na zámečníka a pokračoval na státní průmyslovou školu v Praze. Před politickou kariérou vystřídal řadu povolání, jako například strojní rýsovač nebo úředník pojišťovny. Od svých 19 let se angažoval v Československé sociálně demokratické straně dělnické a v odborech. Roku 1910 se ujmul funkce tajemníka Svazu kovodělníků a začne nabírat popularitu mezi dělníky a rozvíjel své organizační schopnosti.
První republika
Po první světové válce se dostal do vedoucího orgánu strany. V Československé sociálně demokratické straně dělnické zastával pozici státotvornou a demokratickou. Po rozkolu strany, kdy se z ní oddělila KSČ, se postaral o konsolidaci strany. Postupně nahradil nemocného předsedu strany Antonína Němce a roku 1924 ho zcela vystřídal. Po prvních volbách 1920 nově vzniklé republiky se stal poslancem a tento post si udržel po celou dobu jejího trvání. Krátce zastával funkci ministra veřejných prací. Před 2. světovou válkou se pokusil pomocí iniciativy „hoši, z vandru domů“ absorbovat KSČ na společný boj proti nacismu. Výzva zůstala nevyslyšena. V době finanční krize rovněž navrhoval posílení sociálních a investičních politik.
2. světová válka
Po Mnichovské dohodě a odchodu prezidenta E. Beneše z funkce i vlasti inicioval na post prezidenta svého dlouholetého přítele E. Háchu. Po vzniku protektorátu přešel k odbojové činnosti. Díky udržení politických kontaktů navázal kontakt mezi odbojem a vládou A. Eliáše. Za tuto pomoc odboji se dostal do hledáčku gestapa. Poprvé byl zatčen září 1939, ale díky intervenci prezidenta byl propuštěn. S podzemní aktivitou však nepřestal a stále stejně nezlomně pomáhal v protinacistickém odboji. Následně byl zatčen roku 1941 a vězněn napřed v Praze a následně v Berlíně. Během uvěznění byl vystaven trýznivému mučení, na jehož následky zemřel.
I tak končí významné osobnosti, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. Koho považujete za významnou osobu, o které se toho moc neví?
Zdroje: