Článek
28. září většina z nás slavila pouze Den české státnosti. To se však netýkalo bývalého prezidenta Miloše Zemana, který ve stejný den oslavil 80. narozeniny. Na svoji oslavu sezval osobnosti české opozice i řadu zahraničních hostů. Z toho, koho si pozval, lze lehce poznat, koho by si přál vidět ve vládních lavicích po volbách příští rok. O oslavě dokonce sám Zeman vtipkoval jako o prvním výjezdním zasedání nové vlády Andreje Babiše.
Na setkání pozval rodinu i přátele, ale největší skupinou účastníků byli politici. Zajímavé bylo, že ačkoliv zde bylo mnoho zástupců politických stran, vládní strany zde zcela chyběly. Je sice známo, že Miloš Zeman nemá k současným vládním stranám ten nejkladnější vztah, ale i přesto má například v ODS řadu přátel, třeba ministra spravedlnosti Pavla Blažka.
Miloš Zeman nyní působí v mnohem lepší kondici než před koncem svého prezidentského mandátu. Už to není nemocný hradní pán, který si užívá své moci, využívaje ji na maximum, ale opět se snaží politikařit a být klíčovou osobností. Pasoval se do role mentora nynější opozice.
Zemanovy zákulisní hrátky
Ačkoliv se bývalý prezident již neobjevuje tolik v médiích a nezpůsobuje jednu kauzu nebo faux pas za druhým, jistě se nedá říci, že by odešel do důchodu. I když si nechal postavit nový dům v Lánech, podle jeho sociálních sítí můžeme vidět, že většinu času tráví v Praze.
Rozhodně nevede poklidný život seniora. I když postupně prošel všemi významnými funkcemi české politiky a dokázal se vrátit, když ho ostatní odepsali, jeho chuť po moci ještě není ukojená. Místo hraní šachů nebo vedení rozprav se svými vrstevníky se setkává s aktivními politiky.
U politiků vystupujících proti současné vládě Petra Fialy se audience u Miloše Zemana stala prestižní záležitostí. A je to logické, protože dokázal jako jednotlivec dvakrát zvítězit v přímé volbě, a tedy bezesporu má řadu podporovatelů. Právě na ně chtějí zapůsobit opoziční politici, kteří balancují na hraně vstupu do poslanecké sněmovny.
Proto se předhánějí v tom, jaký dárek exprezidentovi donesou a jak moc se budou usmívat na fotografii s ním. Hrají totiž o klíčovou podporu. U těchto stran jsou totiž výrazné programové průniky. To jim sice umožňuje snadnou povolební spolupráci, ale zároveň se přetahují o voliče.
Vysněná vláda Miloše Zemana
Nyní je zcela jasné, k čemu své návštěvníky vybízí. Na své oslavě vtipkoval, že se jedná o první výjezdní zasedání nové vlády Andreje Babiše. A i když je známo, že Miloš Zeman rád vtipkuje, tentokrát zcela jistě nešlo o bonmot, ale o přání či plán dalšího vývoje České republiky.
Jako nejvýraznější hosté ze světa české politiky dorazili Andrej Babiš i se zbytkem vedení hnutí ANO, kteří měli k prezidentovi velmi blízko během toho, co vládli v minulém a předminulém volebním období. Miloš Zeman se nikdy netajil tím, že si přál, aby ho nahradil právě Babiš.
Kromě nich přišli i zástupci SPD, ovšem bez Tomia Okamury, a jako nejvýraznější osobnost této strany dorazil 1. místopředseda Radim Fiala. Za komunisty dorazila jejich předsedkyně Kateřina Konečná, které se podařilo svoji stranu restartovat v koalici Stačilo! a vrací komunisty zpět do hry.
Pozvání obdržely i osobnosti strany Motoristů, které reprezentoval předseda Petr Macinka a nově zvolený europoslanec Filip Turek. Dorazil i další exprezident Václav Klaus nebo předseda strany PRO Jindřich Rajchl a bývalý člen ČSSD Michal Hašek. Tedy ti samí lidé, kteří pravidelně Miloše Zemana navštěvují.
Miloš Zeman je tlačí k tomu, aby nebojovali mezi sebou, ale spojili síly a společnými silami smetli současnou vládní koalici. A očividně jsou tomu tito politici nakloněni. Ostatně Andrej Babiš již vládl s podporou komunistů a ani ostatní se netají tím, že by rádi nahradili vládu Petra Fialy. Jiná cesta než spolupráce s Babišovým ANO pro ně není.
Plnou parou na východ
Vzhledem k tomu, jaké zahraniční hosty si Miloš Zeman pozval, je jasné, jaké směřování naší země by si přál. Za Slovensko přijel premiér Robert Fico a Robert Kaliňák. Maďarsko reprezentoval Viktor Orbán. Polsko reprezentoval Andrzej Duda. Dorazil i srbský prezident Aleksandar Vučić.
Zkrátka šlo o velké kritiky evropské spolupráce a zakotvení svých zemí v západních strukturách, jako je například NATO. Zároveň to jsou politici, kteří v otázce konfliktu na Ukrajině stojí buď na „neutrální“ straně, nebo slovně i činy přímo podporují ruskou agresi.
Zda se Zemanovy plány pro budoucnost naší země vydaří, nebo ne, závisí pouze na těch, kteří přijdou v příštím roce ke sněmovním volbám. Je však již nyní zcela jasné, že v mezinárodní politice bychom zažili otočku o 180 stupňů, kdyby se tyto strany dostaly k moci.
Anketa
Zdroje: