Článek
Když otevřu na sociálních sítích debatní část příspěvků ohledně české politiky, téměř pokaždé narážím na nejrůznější kritiku Petra Fialy a současné vlády. Velké množství kritických tvrzení je ale vylhaných. Výrazný podíl na tom má opozice, která veřejný prostor mnohými dezinformacemi bombarduje. Objevily se dokonce na předvolebních billboardech. Na těch například hnutí ANO tvrdí, že je Fiala nejhorší premiér v historii ČR, nebo že může za zdražování.
To mě dovedlo k tomu, abych alespoň některé časté mýty o Petru Fialovi porovnal s fakty. Současného premiéra přitom nemusíme milovat ani jej volit. Je v pořádku jej i kritizovat. Vždyť žijeme v demokracii. Ale není v pořádku o něm lhát. A právě proto si pojďme rozebrat některé veřejně kolující nesmysly.
Mýtus číslo 1: Fialova drahota
Zdražování nezačalo za Fialy, ale už za Babiše. Právě tehdy totiž začala postupně růst inflace, která způsobila nárůst cen. A rozhodně nejde o náhodu. Andrej Babiš v době svého vládnutí nesmyslně rozhazoval veřejné finance, ať už šlo o zvyšování důchodů, nebo nejrůznější finanční kompenzace. Právě to podle odborníků mělo podíl na nárůstu inflace.
Důležité je zmínit také to, že inflace za vlády Petra Fialy byla nejvyšší v prvním roce vládnutí. A to především kvůli tomu, že zdědila rozvrácené veřejné finance po Babišově vládě. Od každého dalšího roku vlády Petra Fialy už průměrná inflace meziročně pouze klesá. Když tedy Babiš mluví o Fialově drahotě, měl by si raději zamést před vlastním prahem a podívat se na své vlastní výsledky.

Za zvýšenou inflaci a s tím spojené zvyšování cen není možné vinit jen Petra Fialu. Velký podíl na tom má Andrej Babiš, který ale vše dává za vinu právě současné vládě.
Mýtus číslo 2: Fiala není premiér pro Čechy, ale pro Ukrajince
Fialova vláda od začátku bezdůvodné ruské agrese pevně stojí za napadenou Ukrajinou. Mnozí proruští politici se nám ale stále snaží namluvit, že pomoc Ukrajině je na úkor českých občanů. Tuto tezi samozřejmě přebírá i část veřejnosti a v komentářích na sociálních sítích to jde znát.
Zkusme se ale opět podívat na reálná čísla. Prvním výraznou položkou je podpora ukrajinských uprchlíků. Od jejího začátku ale uplynula poměrně dlouhá doba a nyní už vidíme, že se tyto výdaje vyplácí. V minulém roce 2024 totiž tito lidé do státního rozpočtu více peněz přinesli, než z něj čerpali. Je to dáno tím, že příchozí Ukrajinci v Česku většinou začali pracovat. Tím pomáhají nejen státu, ale také našim firmám, které měly na vyčerpaném trhu práce často problém sehnat pracovní síly.
Druhým aspektem je přímá podpora Ukrajiny, aby se byla schopná ubránit ruské přesile. Tato pomoc se také vyplácí, protože Rusko stále nedokázalo a zřejmě už ani nedokáže naplnit své cíle v podobě ovládnutí celé Ukrajiny. Aby se tento ruský cíl nenaplnil je přitom i v zájmu občanů Česka. Snad nikdo přeci nechce mít agresivní rozpínavou mocnost na slovenských hranicích.
Ani podpora v podobě dodávek zbraní tedy rozhodně není na úkor českých občanů. Od premiéra osobně tyto kroky vedoucí i k naší bezpečnosti naopak očekávám. A nutné je také zmínit, že zbraně, které Ukrajině dodáváme jsou většinou zastaralé a česká armáda by je tak jako tak musela nahradit modernějšími.

Podpora Ukrajiny je důležitá i pro samotné Česko. Rusko je totiž nebezpečí pro celou Evropu, nejen pro napadenou Ukrajinu.
Mýtus číslo 3: Fiala nedělá nic pro lidi
Další oblíbenou frází, kterou lidé často opakují je, že Petr Fiala a jeho vláda pro lidi nic nedělá. Ověřit podobné výroky je ale velmi jednoduché. Stačí se podívat na to, co už současná vláda stihla prosadit. Velkému množství lidí mohlo pomoci například snížení odvodů sociálního pojištění u částečných úvazků. Mnoho podnikatelů pak ocenilo zrušení EET nebo také zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH na 2 miliony korun.
Je toho ale samozřejmě více. V lednu tohoto roku měla Fialova vláda splněno už dvě třetiny ze všech svých slibů, což je lepší výsledek než u Babišových vlád. A mohlo být ještě víc, nebýt neustálých obstrukcí opozice v čele s hnutím ANO a SPD. V tomto kontextu je pak velmi komické, když lidé z hnutí ANO nejdříve znemožní vládním stranám práci a poté samotný předseda Andrej Babiš prohlašuje, že Fiala nic nedělá.
Za „nicnedělání pro lidi“ není možné považovat ani nepopulární rozhodnutí, jako například snížení valorizace penzí. Realizovat pouze to, za co se daný politik nebo strana může zalíbit voličům by rozhodně nebylo zodpovědné.

Není pravda, že současná vláda nepracuje pro lidi. Prosadila toho za současné volební období více, než dříve dokázal Andrej Babiš.
Mýtus číslo 4: Fiala je jen loutka
O tom, že je Petr Fiala loutka se nedávno nechal slyšet Tomio Okamura. Realita je ale taková, že například v rámci Evropské unie rozhodně za všechno nehlasuje. Fiala se například postavil proti Green Dealu. A i když proti zelené politice EU aktuálně bojuje i Andrej Babiš, byl to právě on, kdo Green Deal v minulosti obhajoval. Za nynější vlády se podařilo také české předsednictví v EU, po kterém jsme si na půdě Evropského parlamentu získali větší respekt.
A vlastní cestu Česko dokáže razit i na vyšší mezinárodní úrovni. O tom, že i malý stát jako je Česká republika může být vůdčím lídrem svědčí například to, že dosud funguje naše úspěšná zbrojní iniciativa pro Ukrajinu. Nesmíme zapomenout ani na nesmírně důležité a odvážné gesto, kdy Fiala spolu s dalšími dvěma zahraničními protějšky jako první ze západních státníků navštívil Kyjev, který byl přitom v té době pod ruským útokem. Naše vláda ani premiér na mě tedy rozhodně nepůsobí dojmem loutek. Naopak mám po dlouhé době opět pocit, že má Česko ve světě respekt a udává směr.

Petr Fiala není loutkou. Naopak šel příkladem celému světu. Například když jako první spolu s premiéry Polska a Slovinska navštívil Ruskem obležený Kyjev.
Musíme si uvědomit, že vláda má sedmnáct členů, ne jednoho
Rozhodně není mým cílem zde tvrdit, že se za toto volební období povedlo úplně vše. Neměli bychom ale zároveň zapomínat, že v současné vládě nesedí jen Petr Fiala. Naopak se skládala z nominantů rovnou z pěti, nyní jen čtyř, stran. Každá z těchto stran přitom do určité míry prosazuje svůj vlastní program. Proto je nesmyslné a neférové jakoukoliv nespokojenost s vládou snášet jen na hlavu Petra Fialy.
Vždyť (naštěstí) nežijeme ve státě, kde má premiér neomezenou moc a rozhoduje o všem. Při pročítání názorů internetových odborníků by ale neznalý mohl takového pocitu nabýt. Fiala totiž začal fungovat jako jakýsi hromosvod zlosti, který pro mnohé nese vinu úplně za vše.