Hlavní obsah
Astrologie a esoterika

Lovec duchů: Jak poznat negativní entity a proč je nebrat na lehkou váhu

Foto: Easy Cast

Lovec duchů Jaroslav Drábek z EPRV 777 prozrazuje, proč se údajně nábytek hýbe o metry, kdy se objeví zápach shnilého masa a jak rozpoznat tzv. posedlost. Paranormální svět prý není jen filmové klišé.

Článek

Jaroslav Drábek je členem skupiny EPRV 777, která vyšetřuje zdánlivě nevysvětlitelné jevy: od zvláštních zvuků v noci přes fenomén poltergeista až po případy, kdy člověk údajně pozbývá vlastní vůle a je „posedlý“. V rozhovoru pro Easy Cast s moderátorem Jakubem „Koťákem“ Kotkem vypráví o dlouholetém sběru důkazů, technikách měření i skeptickém pohledu, který mu pomáhá odlišit obyčejné halucinace od skutečně znepokojivých „návštěv“.

O nábytku, který se sám posune, a lidech bez bělma

Jaroslav Drábek vysvětluje, že EPRV 777 vznikla z původní potřeby pomáhat lidem, kteří zažívají cokoliv, co nedokážou racionálně vysvětlit: „Dojedeme na místo, nainstalujeme infrakamery a zvukovou techniku, měříme různé anomálie.“ Setkal se prý s případy, kdy rodina opakovaně slyšela kroky v prázdných chodbách, nebo jejich těžká dřevěná postel „odcestovala“ o dva metry.

V takových chvílích je cílem především určit, jestli jde o psychické onemocnění, technickou závadu (třeba špatné rozvody elektřiny) nebo „opravdu nevysvětlitelný úkaz“. Podle Drábka může negativní entitu doprovázet specifický zápach shnilého masa nebo dráždivý chlad. „Někdy zjistíme, že problém je banální a rodinu uklidníme. Jindy ale narazíme na něco, co si s běžnou logikou nerozumí,“ přiznává.

Největší pozdvižení vyvolávají případy tzv. posedlosti. Drábek mluví o člověku, jemuž zmizelo bílé bělmo, nebo o ženě, která zvracela hřebíky: „Zní to absurdně, ale existují svědci. Pokud někdo tvrdí, že si to vyrobíme v počítači, klidně ho pozvu, ať si sedne na tu noční seanci s námi.“ Proti výhradně spirituálním přístupům se skupina EPRV 777 vymezuje: spoléhá též na spolupráci s psychology a někdy i na exorcismus.

Zrcadla jako brána a noční vyšetřování v praxi

Jedním z nejpodivnějších fenoménů jsou podle Drábka zrcadla, v nichž se prý zjevují tváře, stíny nebo i celé postavy. Proč zrovna zrcadlo? „Říká se, že je to cesta do jiného světa. Některé rituály se vyloženě točí kolem zrcadel, a pak už záleží, jakou energii si na sebe člověk přivolá,“ vysvětluje. V nadsázce zmiňuje, že by zrcadla z domů zmizela, kdyby každý věděl, co se může objevit v jejich odraze: „Občas i skeptik pochopí, že se děje něco divného.“

Běžné vyšetřování ale často probíhá v noci i kvůli nižšímu „elektromagnetickému smogu“: „Když je ticho, každý praskot v domě vyzní mnohem zřetelněji. Právě tehdy je snadnější zachytit cokoliv anomálního – zvláštní hlasy, kroky nebo změny teploty.“ EPRV 777 rovněž používá tzv. EVPs (elektronické hlasové projevy), kdy nahrávají tichá místa a při následné analýze pátrají, jestli nezazní cosi, co uchu uniklo.

Co čeká případné zájemce o tento „lov dukazů“? Jaroslav Drábek upozorňuje, že skupina nabízí tříletý výcvik: od základů psychologické sebereflexe až po práci s technikou a schopnost neztrácet hlavu v kritické situaci. „Není to pro člověka, který se bojí každého stínu. To by v terénu nevydržel ani hodinu.“

Přestože Drábek i celý tým EPRV 777 budí u části veřejnosti rozpaky, někteří lidé se na ně obracejí jako na poslední možnost, když děsivé zážitky v domě nikdo nedokáže vysvětlit. Zkušenosti mluví o „entitách“, které se projevují jen v určitých časech a místech, a někdy prý vyloženě ohrožují obyvatele. Skeptik by možná namítl, že jde o výplod sugesce, ale Drábek se hájí videonahrávkami, měřeními a spoluprací s profesionály z církevních či vědeckých kruhů.

Celou epizodu můžete sledovat na YouTube kanálu Jakuba „Koťáka“ Kotka i poslechnout ve verzi pro Spotify či další podcastové aplikace. A pokud vás láká delší verze bez reklam, nechte se nalákat na platformu HeroHero. Drábkův svět paranormálna sice nemusí každého přesvědčit, ale dle něj i jeho kolegů platí, že je lepší se „nedivit, až se nábytek poprvé sám rozjede…“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz