Hlavní obsah
Lidé a společnost

Slovenský fenomén GoGo o pauze na YouTube a překvapivém návratu

Foto: Jakub Koťák Kotek

Bývalá jednička česko-slovenské YouTube scény Daniel „GoGo“ Strauch po čtyřleté odmlce prozrazuje, co ho odradilo od tvorby videí a co ho nakonec přimělo vrátit se zpátky.

Článek

Bývalý fenomén česko-slovenského YouTubu Daniel „GoGo“ Strauch se do paměti diváků zapsal milionovými zhlédnutími a nevšedním humorem, jehož kořeny sahají až do církevní školy na Slovensku. Ačkoliv se stal internetovou hvězdou už jako teenager, jeho cesta byla provázená neustálým tlakem i ztrátou motivace. Teď se po několika letech vrací a otevřeně vypráví, proč YouTube na čas opustil a co ho nakonec přivedlo zpátky.

Jak vypadá život krále internetu, když přestane točit?

Strauch vzpomíná na doby, kdy odjel do Prahy a začal se živit vlastní tvorbou. Popularita rostla, stejně jako nároky publika a firmy, které s ním chtěly spolupracovat. Právě vysoké tempo ho nakonec přimělo ke změně – z kamery se přesunul do pozadí a několik let se věnoval produkci, reklamním projektům a postupnému hledání nové cesty. Zatímco část diváků ho odepsala, on sám zjišťoval, zda mu videa vůbec ještě dávají smysl.

Zlom přišel ve chvíli, kdy se nechal zlákat nabídkou na účast v reality show Survivor. Tady se na vlastní kůži přesvědčil, jaké to je fungovat v nejistých podmínkách a odhadovat, zda se dá svěřit člověku, který vás před pár hodinami mohl chtít vyřadit. Nedávno se objevil v televizní hře Zrádci, kde se místo fyzických výkonů hraje především psychologická bitva. Strauch přiznává, že musel opakovaně zpochybňovat své úsudky a zjišťoval, komu lze doopravdy věřit.

V rozhovoru s moderátorem Jakubem „Koťákem“ Kotkem v Easy Castu otevírá osobnější témata. Svěřuje se, jak ho rychlá sláva vyčerpala, proč se nevyhnul ani několika kontroverzím a jaké to je překonávat rivalitu mezi známými youtubery. Zazní i otázky na vztahy, finance a stěhování do Prahy, které ne vždy probíhalo hladce. Strauch zdůrazňuje, že za obřími čísly sledovanosti se mnohdy skrývá únava, tlak a nejistota, jestli bude publikum stále chtít další a další obsah.

Kolik se dřív dalo vydělat na YouTube? Podle Straucha šlo o poměrně slušné sumy, když autor chytře kombinoval četnost videí, reklamy a oboustrannou loajalitu s fanoušky. Jenže takové nasazení s sebou neslo stres a časté konflikty – ať už uvnitř komunity, nebo v soukromí. Ani milion odběratelů totiž nezaručí, že neztratíte chuť natáčet. Právě proto si GoGo potřeboval dopřát pauzu a postupně najít balanc mezi tvorbou a životem mimo kamery.

Strauch dnes cítí, že se do videí může vrátit s větším nadhledem. Přestal soupeřit o každý lajk, místo toho ho láká možnost pracovat na neobvyklých projektech a víc si vybírat, kdy a s kým bude spolupracovat. Přesto přiznává, že pokud se člověk jednou stal internetovou celebritou, očekávání už ho jen tak neopustí. Stačí jeden příspěvek na sociální sítě a znovu se spustí lavina reakcí.

Celou epizodu Easy Castu, v níž se GoGo rozpovídal upřímně o vyhoření, změně priorit i návratu do Prahy, můžete sledovat na YouTube nebo si ji poslechnout na Spotify a dalších podcastových platformách. Strauchův příběh dokazuje, že hvězdná internetová kariéra sice může otevřít spoustu dveří, ale bez sebereflexe a pauzy na dobití sil se v ní ztrácí i to nejdůležitější – radost z tvorby.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz