Hlavní obsah
Internet a technologie

Rychlost připojení k internetu – jak ji měřit a jaké ukazatele sledovat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jakub Rejzek

Internetová síť

13. 3. 14:11

Rychlost internetu patří kromě nákladů k hlavním a nejdůležitějším faktorům, podle kterých uživatelé vybírají budoucího poskytovatele připojení.

Článek

Rychlost internetu patří kromě nákladů k hlavním a nejdůležitějším faktorům, podle kterých uživatelé vybírají budoucího poskytovatele připojení. Je to zcela pochopitelné, protože právě rychlost připojení rozhoduje spolu s dalšími parametry o tom, zda pro vás bude využívání internetu příjemným zážitkem, nebo stresujícím momentem.

Internet už dávno neslouží jen k psaní e-mailů a vyhledání informací. Na síti sledujeme krátká videa i celé filmy, věnujeme se kreativní tvorbě, případně využíváme internetové připojení k tomu, abychom se skrz videohovory spojili s kolegy, obchodními partnery nebo s našimi nejbližšími. Pro takové účely je nezbytný stabilní a rychlý internet. Rychlost vašeho internetového připojení si můžete otestovat. Krátký test vyhodnotí rychlost vašeho stahování (downloadu) a nahrávání (uploadu).

Nejen rychlost

Rychlost stahování a nahrávání však nejsou jedinými důležitými parametry, které je u internetové konektivity dobré sledovat. Důležitá je také odezva druhé strany, kterou sledujeme tzv. délkou zpoždění. Tuto odezvu označujeme slovem „ping“. Čím je tato hodnota latence nižší, tím kvalitnější dané připojení je.

Nejeden poskytovatel internetového připojení slibuje zákazníkům stabilní síť bez výpadků. Nežádoucí nestabilitu latence udává tzv. hodnota kolísání (jiter). Opět platí, že čím nižší hodnota je, tím je váš výsledek lepší a signál má menší výkyvy. Kolísání signálu lze negativně pocítit u některých internetových služeb, jako je telefonování skrze aplikace typu Skype či hraní počítačových her po síti.

Co může mít vliv na rychlost připojení k internetu?

Pokud máte pocit, že je vaše internetové připojení čím dál pomalejší, logicky vás možná napoprvé napadne, že by se mohlo jednat o chybu na straně poskytovatele. Ne vždy tomu tak ale je. Vliv na rychlost internetu doma má kromě jiného totiž také počet zařízení, která jsou připojená k hlavnímu routeru.

Velký síťový provoz, způsobený velkým množstvím zařízení, může být jedním z důvodů zpomalení. Vaše internetové připojení využívá nejen váš počítač, ale také tablety, chytré hodinky, mobilní telefony nebo třeba zařízení systému chytré domácnosti. Některé síťové prvky a levnější WiFi routery si nemusí s tak velkým provozem poradit a pomůže jedině jejich výměna za výkonnější kousky. Řešením může být také přechod na balíček s vyšší rychlostí připojení od některého z dostupných poskytovatelů.

Rychlost internetu u vás doma může ovlivnit také počasí a síťové rozvody. Síťové prvky můžete přizpůsobit vašim potřebám, a nebojte se potřebných investic. Stejně tak je nutné dbát na kvalitně zpracované kabelové rozvody. Počasí jako takové sice neovlivníte, pokud se ale nacházíte v oblasti, kde vám počasí komplikuje připojení k internetu, můžete se s vaším poskytovatelem domluvit na změně typu připojení – například na nahrazení bezdrátu stabilnější optikou nebo VDSL.

Nebojte se přejít jinam

Internetové připojení je v dnešní době velmi důležité pro domácnosti i pro firmy. Naprostá většina poskytovatelů nabízí specifické balíčky, přizpůsobené potřebám zákazníků – je pochopitelné, že jiné nároky bude mít středně velká firma, a jiné požadavky zase domácnost, jejíž členové se obvykle připojují jen v odpoledních nebo večerních hodinách. Při výběru balíčku od poskytovatele internetového připojení je vhodné zvážit, zda rovnou nezvolit rychlejší varianty, které jsou sice nepatrně dražší, ale nabídnou o to lepší parametry.

Zda se ve vašem okolí nachází jiný poskytovatel, který by vám mohl nabídnout lepší služby, můžete zjistit například na interaktivní mapě Kvalitního internetu. Po zapsání adresy do vyhledávacího pole rychle zjistíte, kdo všechno ve vaší lokalitě internetové služby nabízí a za jakou cenu. Snadno a rychle si tak můžete vybrat nejvýhodnější nabídku podle vašich představ.

Český internet patří mezi nejrychlejší na světě

Může se to zdát překvapivé, ale Česká republika patří mezi ze země světa s nejrychlejším připojením k internetu. Podle uznávaného kvartálního srovnání společnosti Akamai jsme dlouhodobě v první dvacítce zemí světa, při srovnání průměrné rychlosti internetového připojení. Přibližně polovina tuzemských uživatelů poté využívá připojení s rychlostí nad 10 Mbit/s a celých 36 % se dostává nad rychlost 15 Mbit/s. Nutno podotknout, že celkový průměr ČR je ještě vyšší, a to 16,9 Mbit/s. Český průměr zvyšuje především vyšší rychlost připojení ve velkých městech a rozšiřování rychlých mobilních sítí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz