Hlavní obsah

U dveří zazvonil kurýr s květinami a vzkazem od člověka, který je dvacet let po smrti

Bylo to obyčejné úterní dopoledne, když zazvonil zvonek u našich dveří.

Článek

Čekala jsem zásilku knih z internetového obchodu, takže jsem otevřela bez váhání. Před dveřmi stál mladý kurýr s nádhernou kyticí bílých růží a úsměvem na tváři.

„Paní Nováková? Mám tu pro vás květiny,“ řekl vesele a podal mi elegantní bouquet zabalený v hedvábném papíru.

Zmrazila jsem. Nikdo mi neposílal květiny už roky. Po smrti manžela jsem žila sama a můj syn, který bydlel v zahraničí, dárky posílal jen k narozeninám.

„Musí být nějaká chyba,“ řekla jsem opatrně. „Já jsem si žádné květiny neobjednávala.“

Kurýr zkontroloval štítek. „Zde je vaše jméno a adresa. A tady máte i přiložený vzkaz.“

Šokující objev

Třesoucíma se rukama jsem vzala malou bílou obálku připevněnou k řapíkům. Když jsem ji otevřela, srdce se mi téměř zastavilo. Na kartičce bylo napsáno:

„Milá Anežko, dnes je výročí našeho prvního tance. Pamatuješ si na ty bílé růže v mých vlasech? Vždycky tě budu milovat. Tvůj František.“

Nohy se mi podlomily. František byl můj první manžel, který zemřel před dvaceti lety při autonehodě. Tehdy mi bylo dvacet osm a on třicet. Po jeho smrti jsem si dlouho myslela, že už se nikdy nezamilujem. Až o deset let později jsem potkala Karla, se kterým jsem prožila dalších sedm šťastných let, než i on podlehl rakovině.

„Kdo to poslal?“ zeptala jsem se kurýra s hlasem, který se mi třásl.

„Podle dokladu to objednal pan František Svoboda. Platba byla provedena před měsícem s instrukcí doručit přesně dnes.“

Pátrání po pravdě

Po odchodu kurýra jsem seděla v kuchyni a zírala na růže. Datum na kartičce skutečně odpovídalo výročí našeho prvního tance na obecním plese v roce 1985. František mi tehdy vyznal lásku a já jsem si do vlasů zapletla bílé růže z jeho matčiny zahrady.

Zavolala jsem do květinářství, jehož razítko bylo na obálce. „Dobrý den, obdržela jsem květiny od vás a chtěla bych zjistit, kdo je objednal.“

„Moment, prosím,“ odpověděla příjemná žena. Po chvíli se vrátila: „Objednávka byla zadána telefonicky před měsícem. Pan Svoboda zaplatil kartou a požádal o doručení přesně dnes. Řekl, že je to překvapení pro manželku.“

„Můžete mi dát číslo karty nebo nějaké další údaje?“

„Promiňte, ale taková data nemohu poskytnout. Mohu jen potvrdit, že objednávka byla řádně zaplacena.“

Hlouběji do záhady

Následující den jsem se vydala na hřbitov navštívit Františkův hrob. Už dlouho jsem tam nebyla - po Karlově smrti jsem cítila, že patřím více k němu než k první lásce z mládí. Hrob byl upraven, čerstvé květiny tam nebyly, ale našla jsem malý kámen ve tvaru srdce, který tam dříve nebyl.

Večer jsem zavolala Františkově sestře Marii, se kterou jsem si po jeho smrti nepsala. „Marie, je to Anežka. Stalo se něco divného…“

Marie poslouchala můj příběh v tichosti. Když jsem skončila, dlouho mlčela.

„Anežko,“ řekla konečně tichým hlasem, „možná je načase, abych ti něco řekla. František před smrtí… měl připravené věci. Vždycky říkal, že pokud se mu něco stane, chce, aby ses na něj vzpomínalo v dobrém.“

„Co tím myslíš?“

„Měl u sebe takový sešit s důležitými daty - narozeniny, výročí, svátky. Říkal, že pokud zemře mladý, chce, aby někdo posílal květiny tobě ještě dlouho po jeho smrti. Aby sis myslela, že na tebe myslí.“

Odkrývání plánu

Marie mi vysvětlila, že František před dvaceti lety domluvil se svým nejlepším kamarádem Pavlem, že bude-li to potřeba, postará se o nějaká překvapení pro mě. Pavel měl seznam důležitých dat a instrukce, kdy a jaké květiny poslat.

„Ale Pavel zemřel před pěti lety,“ řekla jsem zmateně.

„Ano, ale před smrtí předal tu zodpovědnost svému synovi Tomášovi. Tomáš to dělá diskrétně, posílá květiny několikrát do roka. Myslel si, že o tom víš.“

Celá situace najednou dávala smysl. Tomáš, Pavlův syn, byl tehdy malý chlapec, ale František byl jeho kmotr. Zřejmě si vzal otcovu úlohu vážně a pokračoval v plnění Františkova posledního přání.

Setkání s andělem

Druhý den jsem zavolala Tomášovi. Byl překvapen, že jsem na věc přišla.

„Teto Anežko,“ řekl - takhle mi říkal jako malý, „promiň, že jsem ti to neřekl. Táta mi před smrtí předal seznam dat a peníze, které pro to František odložil. Řekl mi, že je to důležité a že bych to měl dělat, dokud nebudeš chtít, abych přestal.“

Dozvěděla jsem se, že František měl naspořené peníze přesně pro tento účel. Instruoval Pavla, aby každý rok k výročím, narozeninám a svátku posílal květiny s osobními vzpomínkami na jejich společné chvíle.

„Kolikrát už jsi mi poslal květiny?“ zeptala jsem se.

„Asi patnáctkrát za těch pět let, co to dělám já. Táta to dělal patnáct let před tím. Vždycky jsem doufal, že ti to udělá radost.“

Emocionální rozuzlení

Ten večer jsem seděla s bílými růžemi na stole a pláčem. Nebylo to smutný pláč, ale slzy dojetí a vděčnosti. František si i po dvaceti letech od smrti našel cestu, jak mi ukázat, že naše láska nebyla zapomenuta.

Uvědomila jsem si, kolik krát za ty roky jsem dostala nevysvětlitelné květiny k datům, která mi připomínala naše společné chvíle. Vždy jsem si myslela, že je to náhoda nebo že je posílá někdo, kdo se chtěl ukázat v lepším světle. Nikdy mě nenapadlo, že za tím stojí promyšlený plán muže, který zemřel před dvaceti lety.

Nová perspektiva

Zavolala jsem Tomášovi zpět. „Tomáši, chtěla bych tě poznat naživo. A chtěla bych, aby ses přestal cítit, že to musíš dělat v tajnosti.“

Když jsme se setkali, viděla jsem v něm rysy jeho otce i něco z Františka. Byl to citlivý mladý muž, který bral svou úlohu vážně a s láskou.

„Víš,“ řekla jsem mu, „možná by František chtěl, abys ty peníze, co zbývají, použil na něco pro sebe. Myslím, že už jsem dostala dost vzpomínek na to, že mě miloval.“

Tomáš se usmál. „Ale já bych rád pokračoval, pokud ti to nevadí. Už je to i moje tradice. Každý rok si vzpomenu na strýca Františka a na to, jaký byl dobrý člověk.“

Epilog

Dnes, když dostanu bílé růže k výročí našeho prvního tance, vím, že nejsou od mrtvého muže, ale od živého srdce, které pokračuje v lásce a pozornosti. František si sice nemohl prodloužit život, ale dokázal si prodloužit lásku.

Naučila jsem se, že skutečná láska nezaniká se smrtí. Může se transformovat, může najít nové cesty a nové ruce, které ji nesou dál. A někdy potřebuje dvacet let na to, aby nám ukázala svou pravou tvář.

Tomáš se pro mě stal něčím jako adoptivní syn. A já jsem si uvědomila, že František mi nenechal jen vzpomínky, ale i novou rodinu a důkaz, že dobré skutky mohou žít věčně.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz