Hlavní obsah

Být věčným optimistou, má svá úskalí o kterých se nemluví.

Foto: Pixabay - jurajko

Myslíte si, že být věčným optimistou znamená cítit se stále šťastní? Ač se to možná nezdá, i věcný optimismus má své stinné stránky. Nevěříte? Přinášíme 8 problémů věčných optimistů.

Článek

Co je to vlastně věčný optimista?
Věčný optimista je člověk, který je v životě pozitivní a optimistický, ať se děje cokoliv.

Většina lidí si myslí, že být věčným optimistou znamená, vidět svět růžovými brýlemi. Jenže i tito lidé se ne vždy probudí s úsměvem na rtech a s věčnou nadějí v duši.

Věc, o které nikdo doopravdy nemluví je: být věčným optimistou je vyčerpávající!

Samozřejmě má optimismus i dobré stránky jako třeba, že věří v druhé šance nebo že najdou smysl i v nepořádku.

Co vlastně znamená být věčným optimistou?

Věčný optimismus je způsob myšlení. Znamená to, se neustále rozhodovat, zda se něco dobrého stane a to i ve velmi obtížných situacích. Jde o to věřit, že se věci mohou zlepšit i když vypadají špatně.

V žádném případě nejde o ignorování reality, ale o víru, že dojde ke zlepšení situace a že výzvy mohou vést k něčemu dobrému. A právě to s sebou nese řadu obtíží, které vás mohou překvapit.

Pojďme se podívat na osm opravdových bojů, které svádí věční optimisté.

8 překvapivých problémů, které provází věčné optimisty

1. Mají potíže vzdát se naděje (i když by měli)

Někdy naděje žene kupředu, jindy brzdí.

Jednou z nejtěžších věcí věčných optimistů je, poznat kdy mají přestat doufat. Ať už jde o nezdravý vztah, práci, která se ocitla ve slepé uličce nebo projekt, který se očividně potápí. Často se totiž až příliš dlouho drží přesvědčení, že se situace obrátí k lepšímu.

2. Lidé si o nich myslí, že jsou naivní

Kdyby dostali věční optimisté dolar pokaždé, když někdo řekne:

„Takhle svět nefunguje,“ byli by již natolik bohatí, že by si mohli sami financovat vlastní motivační přednášku či spíše rovnou turné.

Lidé si dost často pletou optimismus s nevědomostí. Být optimistou však neznamená popírat realitu. Znamená to, uznat realitu a nenechat se jí porazit.

3. Neustálé vyvažování smutku

Neustále se musí snažit vyvažovat prostor pro smutek, aby je nepohltil.

Být optimistou neznamená předstírat, že je vše v pořádku. Ale tito lidé si snadno zvyknout přehlížet bolest vlastní i někoho jiného jen proto, aby to bylo lehčí.

4. Věčná debata optimista vs. realista

Pokaždé se najde někdo, kdo zpochybní názor věcného optimisty:

„Nejsem negativní, jsem realista.“

A právě to, většina lidí nechápe. Věční optimisté jsou realističtí a také věří, že mají vždy nějakou možnost řešení.

Například, když je venku bouře, oni jí neignorují a řeknou:

„Dobře, vezmu si deštník.“

5. Cítí se být zodpovědní za náladu ostatních

Být věčným optimistou v nich může vyvolat pocit, že je jejich povinností unést emocionální zátěž všech. Cítí se být zodpovědní za náladu ostatních.

Pokud je někdo v jejich blízkosti na dně, jejich prvním instinktem je, snažit se mu pomoci napravit danou situaci. Povzbudivou řečí nabídnout řešení, zdůraznit pozitivní stránky věci nebo se snažit o vtipné rozptýlení.

Ale někdy se stává, že ne každý o povzbudivou řeč stojí. Naopak mu to může vadit.

6. Zklamání je tvrdě zasáhne

Věční optimisté opravdu věří, že se daná věc vyřeší. Když se to však nestane o hodně více je to bolestivě zasáhne.

V některých situacích je právě optimismus může dovést k neúspěchu. A to v tom případě, že si byli až příliš moc jistí, že vše bude v pořádku. Pak pocítí onen pád. Výhodu, kterou mají oproti ostatním lidem je, že se z toho rychleji zvednou než ostatní.

7. I když mají ke všemu pozitivní přístup, mohou se cítit osaměle

Být nejpozitivnější osobou mezi všemi, je někdy izolující. Pokud se všichni nachází v temné náladě, oni se snaží být jejich světlem a právě proto se mohou cítit odcizeně a dokonce, že jsou otravní.

Nesnaží se však nikoho zastínit. Jejich posláním je hledání cesty ven, hledání důvodů, ponaučení a hlavně hledání dobra.

8. Také mají často špatné dny, lidé to však u nich neočekávají

Lidé si o nich myslí, že když jsou pro druhé světlem, nemají temné dny. Ale i oni trpí úzkostí, smutkem nebo hněvem. Ale právě to, že je druzí považují za pozitivní a silné, je udržuje nad vodou. A to je přesně to, co potřebují.

Takže…Proč zůstat věčným optimistou?

Navzdory všem těžkostem je třeba zůstat optimistickým. I když se zdá být situace hodně těžká a naděje velmi malá, víra, že přijdou lepší dny, pomůže se cítit lépe. A víra dokáže překonat mnohem více, než si lidé myslí.

Být věčným optimistou neznamená, že mají snadný život. Znamená to, že si zvolili způsob myšlení, který jim pomůže pokračovat tam, kde se druzí už zastaví.

Toto vše znamená být věčným optimistou. A upřímně řečeno, stojí za to jím být.

Rada na závěr, jak se stát z pesimisty optimistou

Snažte se získat kontrolu nad negativním myšlením. Zaměřte se na změnu svého myšlení a každodenních návyků směrem k pozitivnímu tím, že budete vděční.




Zdroj:
https://themindsjournal.com/struggles-of-being-an-eternal-optimist/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz