Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Jak poznat manipulátora? Někdy to zjistíme až po letech

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay - muratkalenderoglu
2. 11. 14:55

To, že jsme se stali obětí manipulátora, si jsme schopni připustit mnohdy až po letech. Jak poznat, že žijete s manipulátorem? A jak se účinně bránit?

Článek

Co je vlastně manipulace? Cílem manipulace je přimět toho druhého k tomu, aby se choval tak, jak manipulátor chce a potřebuje neboli vlastní vítězství na úkor druhého, nikoliv spolupráce. Často se stává, že oběť manipulace rozpozná, že je obětí většinou až po docela dlouhé době. Přestože všichni manipulaci známe, nemusíme o ní vůbec vědět a ani v nejmenším netušíme, že se to týká i nás.

Jak manipulaci poznáme? Manipulace velmi často probíhá skrytě a dlouho není její destruktivní dopad na kvalitu vztahu hned viditelný. Pokud již ve vztahu dochází u jednoho (u oběti) k rozpoznání psychického a citového diskomfortu, stále ještě chybí dost kroků k tomu, aby si oběť uvědomila, že se stala obětí manipulace. K nejčastějším typům patří manipulace do pocitů viny. Typické výroky jsou např.: „Za všechny problémy v našem manželství můžeš ty/tvoje matka/tvoje dítě z prvního manželství/ tvoje neschopnost/tvoje věčná žárlivost/…!

Oběť je výrazy „všechno“, „nikdy“, „vždycky“ atd. vedena k přijetí toho, že je zodpovědná ona sama, nebo ti druzí, za partnerskou krizi, za průběžné problémy. Manipulátor nikdy neoznačuje jako viníka sebe, ale ty druhé, protože on sám se většinou staví do pozice nositele morálních a jiných norem.

Ten, kdo je manipulován, se ocitá v koutě a je stále znovu a znovu nucen zpytovat své svědomí. Velmi častým jevem k vyvolání pocitu viny je útok na emoce v podobě citového vydírání, poukazování na povinnost a nutnost pomoci a chovat se podle přání a životní potřeby manipulátora.

Dostat se ven z pasti citového vydírání je opravdu velmi těžké. Klasickým příkladem jsou výrazy typu: „Bez tebe nemůžu žít, jestli mě opustíš, zabiji se…“, „Je tvoje povinnost se o mě starat, jestli to nechápeš, ostatní tě odsoudí, protože to vidí úplně každý, jak jsem bezmocná, přestože jsem tvoje žena/matka/“ atd.

Jak můžeme poznat, že jde o manipulátora? Člověk manipulující druhými s cílem osobního zisku, nemůže být vyrovnaná harmonická osobnost. Většinou mívá manipulátor problémy se svou sebejistotou. Manipulace je o potřebě získání vlastní moci postranními cestičkami. Manipulátor je zastřeně sebestředný, sobecký, neumí naslouchat druhým. Často se odvolává na obecné normy a prezentuje se jako ten, kdo je zosobňuje.

Kdo je nejčastější obětí manipulátora? Nejčastější obětí manipulátora jsou ti, kteří se podceňují, mají pečující tendence, bývají morálně čistí, myslí víc na potřeby druhých než na své vlastní, spíš bývají submisivní.

Jaké techniky manipulátor používá? Manipulativních technik je mnoho a mohou se v průběhu let měnit. Patří k nim pláč, křik, výčitky, moralizování, lichotky, odkazování se v konkrétním rozhovoru na obecné pravdy, trefování se do slabých míst oběti nebo střídání metody „cukru a biče“.

Což znamená střídání vyděračských etap s etapami, kdy se vše zklidní a vypadá to harmonicky, bezproblémově. Zajímavé je, jak rychle oběť zapomene na období biče v období cukru. A vytváří si falešnou iluzi o tom, že je jejich manželství hezké.

Jak rozkrýt manipulaci a jak se jí bránit? V prvé řadě je třeba tzv. narovnat záda a hlavu nosit vzpřímeně, naslouchat nejen cyklicky se opakujícím mocenským požadavkům partnera/partnerky, ale naslouchat i sám sobě. Věřit sám sobě, být si vědom svých kvalit a hodnot.

Pokud rozpoznáme manipulační past, můžeme vyzkoušet různé techniky asertivního chování. Asertivita je životní filozofie, vycházející z vlastního sebepoznání a pozitivní sebeakceptace.

Skvělým pomocníkem je publikace MUDr. Jána Praška Asertivitou proti stresu, kterou vřele doporučuje vztahová psycholožka PhDr. Jitka Douchová. Tato kniha nás vede prostřednictvím různých cvičení a návodů k vlastní sebereflexi více k sobě.

Anketa

Stali jste se někdy obětí manipulátora?
Ne, nikdy nebo o tom nevím.
0 %
Ano, stal/-a, ale vše jsem včas rozkryl/la a odešel/šla.
46,2 %
Ano, právě nyní jsem obětí manipulátora a nedaří se mi odejít.
53,8 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 13 čtenářů.

Zdroje: autorský text, https://www.womanonly.cz/jak-poznat-manipulatora-25-znameni-ze-vas-vztah-neni-v-poradku/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz