Hlavní obsah

Může stres způsobit bolesti zad?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay - kevin120415
14. 11. 16:02

Stresem vaše tělo reaguje na změny. Příliš mnoho stresu může vést ke zdravotním problémům. Běžné účinky chronického stresu mohou způsobit pocit přetížení, nedostatek energie a nekvalitní spánek.

Článek

Prožívání značného množství stresu se nemusí projevit jen na vaší duševní a emocionální pohodě. Ale také fyzickými zdravotními problémy, jako jsou kupříkladu bolesti zad.

Bolest zad
Bolesti zad jsou velmi častým zdravotním problémem. Intenzita bolesti se může lišit od tupé, dotěrné, přes ostrou, vystřelující, až po intenzivní křeče.

Existují dva typy bolestí zad:

1. Akutní: Je bolest, která po několika dnech či týdnech odezní. Většinou jste schopni si sami pomoci ať už léky, odpočinkem nebo cvičením a po odeznění bolesti jste schopni se vrátit k běžným aktivitám bez jakýchkoli problémů.

2. Chronická: Jde o takovou bolest, která trvá déle než 12 týdnů. A přetrvává i po vyléčení příčiny bolesti.

Bolesti zad související se stresem, se většinou týkají dvou míst: bolest dolní části zad a střední části zad. Obě místa mohou ovlivnit váš pohyb a způsob držení těla. Časem mohou způsobit problémy v kyčlích, krku, kolenou a chodidlech.

- Bolest dolní části zad: jedná se o část mezi pupíkem a ocasní kostí. Svaly dolní části zad jsou namáhané hlavně při dlouhodobém sezení, kdy se vyvíjí tlak na páteř. Obvykle, když procházíte stresem, máte tendenci spíše posedávat a vaše fyzická aktivita se snižuje, což přispívá ke zmíněné bolesti.

- Bolest střední části zad: jedná se o část mezi rameny a hrudníkem. Stres ovlivňuje vaše dýchání. Čím více stresu prožíváte, tím se mění i vaše dýchání. Ramena se hrbí a způsobují napětí v horní a střední části zad.

Příznaky bolesti zad
Každý z nás má jiný práh, citlivost a toleranci na bolest. Z tohoto důvodu se liší i závažnost bolesti člověk od člověka. Existují však běžné bolesti zad, které zahrnují:
- napětí, bolest, ztuhlost, tlak nebo bolestivost v oblasti zad
- bolest zad vám brání v normálním pohybu nebo v pravidelných aktivitách
- někdy cítíte náhlou, ostrou bolest v zádech bez jakéhokoli důvodu
- máte problémy se spánkem, protože vás bolí záda
- cítíte bolest v zádech, když se otočíte nebo ohnete v pase
- při odpočinku cítíte napětí nebo bolest mezi rameny

Vliv stresu na zdraví zad
Vaše tělo a mysl jsou úzce propojeny. Když se ocitnete ve stresové situaci, vaše tělo spustí stresovou reakci. Spouštěč stresu může být fyzický, jako třeba při přípravě ke skoku ze skokanského prkna. Nebo psychický, třeba jako starost o výsledky testů.

Tělo vyhodnotí tyto stresory jako hrozbu pro naši bezpečnost a pohodu. A přepne do režimu: „bojuj nebo uteč“. Aby se vaše tělo ochránilo před poškozením, spustí řadu reakcí.
Během stresové reakce se uvolňují hormony, jako je norepinefrin, adrenalin a kortizol, které zvyšují váš krevní tlak, srdeční frekvenci a frekvenci dýchání. Zorničky se rozšíří a vy se více potíte. Krátkodobým účelem těchto funkcí je odrazit cizí útočníky.

Při prožívaném stresu mají svaly tendenci se napínat. Je to z toho důvodu, že vaše tělo cítí nebezpečí a připravuje se na okamžitou akci.
Až se zklidníte, vaše svaly se znovu uvolní.

Pokud jste však neustále v režimu „boj nebo útěk“, vaše svaly jsou neustále napjaté, což způsobuje bolesti zad a těla.

Stres ovlivňuje nervový systém
Váš nervový systém může být přetížen chronickým stresem. Nervový systém se skládá z miliard neuronů, což jsou specifické buňky, které posílají informace mezi mozkem a zbytkem vašeho těla pomocí chemických a elektrických signálů. Neurony jsou zodpovědné za řízení pohybu svalů. Nadměrně stimulované neurony mohou způsobit nepředvídatelné vystřelení a způsobit svalové záškuby, bolest, svalové napětí a křeče.

Jak předejít bolestem zad způsobených stresem?
I když není vždy možné se stresu vyhnout, existují způsoby ke zlepšení bolesti zad způsobených stresem.

- Pravidelné cvičení: Každodenní pravidelné cvičení vám může pomoci udržet svaly zdravé a silné. Existuje mnoho specifických cviků pro posílení svalů a zmírnění bolesti. O cvičebním programu se poraďte s lékařem.

- Přestávky během práce: Vyžaduje-li vaše práce neustálé sezení, naplánujte si pravidelné přestávky na protažení. Abyste zmírnili svalové napětí, projděte se.

- Vyvážená strava: Konzumace vyvážených potravin přispívá ke snadnějšímu boji se stresem. Vyhněte se jídlům s vysokým obsahem tuků a cukrů.

- Meditace: Je prokázáno, že meditace snižuje stres. Existují různé metody. Zkuste třeba na chvíli přestat dělat to, co právě děláte a místo toho se soustřeďte na své smysly, na to, co vidíte, slyšíte, ochutnáváte, čicháte či dotýkáte se.

Anketa

Trpíte bolestmi zad?
Ano, neustále nebo často.
74,1 %
Někdy ano. Při přetížení, změnách počasí a podobně.
14,8 %
Spíše ne, jen vyjímečně.
7,4 %
Ne, nikdy nebo téměř nikdy.
3,7 %
Celkem hlasovalo 27 čtenářů.Zdroj: Autorský text
Verywellmind.com

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz