Článek
Dost často se stává, že rodiče řeknou dětem věty, které jim ubližují aniž si to však uvědomují.
Ke klíčovým bodům, které dokáží spolehlivě narušit dětské sebevědomí, patří neustálé srovnávání. Nejen, že naruší sebevědomí dítěte, ale také vytváří nezdravou soutěživost. Další věcí, která může vést k pocitům nedostatečnosti, je vyjadřování zklamání bez jakékoliv podpory.
Rodičovství není vůbec snadná záležitost. Je to cesta plná radosti, ale i výzev. Péče o děti je jako snažit se složit prostěradlo - ať se snažíte sebevíc, nikdy to není úplně dokonale.
Nejčastěji ve stresující situaci rodič vysloví větu, které později lituje. Na první pohled se mohou vyřčená slova zdát neškodná či neoprávněná, mohou však ovlivnit sebevědomí a emocionální pohodu dítěte.
A jaké fráze to jsou? Pojďme se na ně podívat.
7 frází, které mohou dětem ublížit víc, než si rodiče uvědomují.
1. Srovnávání sourozenců
Je-li rodič podrážděný a jedno z dětí kupříkladu zlobí více než druhé, může rodič nechtěně utrousit větu:
„Proč se nemůžeš víc chovat jako tvůj bratr?“
Srovnávání mezi sourozenci může podporovat zášť a nezdravou soutěživost, což může vést nejen k napjatým vztahům v rodině, ale také k pocitům méněcennosti.
2. Používání absolutních výroků
Frustrovaný rodič může použít frázi:
„Vždycky zapomeneš, co jsem ti řekl.“
Používání absolutních výroků může v dítěti vyvolávat pocit neschopnosti, což může ovlivnit nejen jeho sebevědomí, ale i motivaci.
3. Vyjádření zklamání bez následné podpory
Rodiče by své zklamání mohli vyjádřit slovy:
„Mysleli jsme si, že se ti to podaří lépe.“
Je přirozené mít určitá očekávání. Když se však nenaplní, je na místě dítě podpořit a ne jen vyjádřit zklamání. Vyjádření zklamání bez následné podpory, může u dítěte vyvolat pocit nedostatečnosti a úzkosti.
4. Ignorování emocí dítěte
V situaci, kdy dítě na něco emotivně reaguje, může rodič nechtěně vyslovit větu:
„Přeháníš to, byl to jen vtip.“
Pokud rodič zlehčuje emoce dítěte, může tím nevědomky bránit dítěti ve schopnosti vyjadřování se. Může to vést k potlačování citů, což může negativně ovlivnit jeho emoční inteligenci.
5. Negativní označování dítěte
Mnoho rodičů utrousí ve vzteku tuto větu:
„Jsi líný/á.“
U méně vzdorovitých dětí může negativní nálepkování poškodit jejich vlastní sebeobraz. Také může narušit jejich motivaci, což následně ztěžuje rozvoj silné pracovní morálky a též smysl pro odpovědnost.
6. Srovnávání s ostatními dětmi
Srovnávání je velmi častou chybou mnoha rodičů. Jsou-li frustrovaní mohou vyslovit třeba takovouto větu:
"Podívej se, jak dobře se daří tvému kamarádovi. Proč to nedokážeš i ty?"
Tímto věčným srovnáváním s druhými nejen, že můžete významně poškodit sebevědomí dítěte, ale také tím vytváříte podmínky pro nezdravou soutěživost, která může vést k silným pocitům nedostatečnosti a hlavně také škodlivé zášti.
7. Pronášení zraňujících výroků v návalu vzteku
Když je rodič v návalu vzteku či hněvu, mnohdy už neví kudy kam a tak se uchýlí k vyslovení zraňujícího výroku. Ve skrytu duše to jistě nemyslí vážně, ale dítě to může vzít doslova a problém je na světě. Jako třeba takvýto výrok pronesený v hněvu:
„Kéž bys tu teď nebyl.“
Ač se to nezdá, zraňující výroky pronesené ve vzteku mohou zanechat velmi hluboké emocionální jizvy a mohou způsobit, že se děti potýkají s pocitem odmínutí a také s pocitem nízké sebeúcty.
Slova rodičů mají velkou sílu
Rodičovství je velmi náročná cesta, která se neobejde bez frustrujících chvil. To je přirozené. Co je však důležité a je třeba si uvědomit, je volba správných slov nejen ve vypjatých okamžicích. Správně zvoleným slovem může rodič významně podpořit emocionální pohodu dítěte.
Místo zraňujících slov se snažte dětem s velkou trpělivostí nabídnout pomoc a pochopení. Pomůžete jim vyrůst v sebevědomé a odolné jedince, kteří pocítí vaši hlubokou lásku.
A to je velmi důležité. Samozřejmě chybuje každý a občas uletí věta, které pak litujeme. Je však důležité si svojí chybu včas uvědomit a snažit se jí napravit. Třeba omluvou či vysvětlením dané situace.
Zdroj:
https://themindsjournal.com/phrases-that-hurt-kids/