Hlavní obsah

Většina lidí nezná rozdíl mezi pocitem a emocí. Jak jste na tom vy?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay - RobinHiggins

Největším klišé v psychologii je otázka: Jak to cítíte? Nejen běžní lidé, ale i někteří psychlogičtí terapeuti špatně rozlišují rozdíl mezi pocity a emocemi.

Článek

Jaký je rozdíl mezi pocitem a emocí, vysvětluje klinický psycholog Julian Frazier.
Jak sám říká, pro mnoho lidí jsou pocity a emoce synonymem. (Synonyma jsou slova stejného významu).

Když se někoho zeptá:

„Jak to cítíte?“ pravděpodobně bude dotyčný poukazovat na svůj současný prožitek.
Zajímavé je, že většina lidí nereaguje pocitem či emocí, ale myšlenkou.

Například:

„Jak ses cítila, když to tvůj manžel udělal?“

„Mám pocit, že by raději trávil čas hraním fotbalu, než by trávil čas se mnou.“

Na základě popisu dotyčné, se dokážete vcítit do jejího pocitu. Pokud jeden raději hraje fotbal, než by trávil čas s tím druhým, může se druhý cítit poníženě, bezvýznamně, zklamaně, frustrovaně, zarmouceně a sklíčeně. Pocity se dají vytušit z myšlenek, ale zdaleka to není stejná věc.

Když reagujeme jako „rozzlobení“ je to něco jiného, než když se cítíme „smutně“.

Jste emočně inteligentnější než dvouleté dítě?

Julian Frazier uvádí příklad na své neteři, které jsou dva roky. Ta si často stěžuje, že ji „bolí břicho“. Její rodiče tomuto věnují zvýšenou pozornost, jelikož se u nich v rodině vyskytuje intolerance na laktózu.

Když se však na problém blíže zaměříte, tak zjistíte, že neteř toto slovní spojení používá k širokému počtu věcí. Říká, že ji „bolí žaludek“, když má hlad, je sytá, ale také, když ji opravdu bolí bříško.

Její pojetí bolesti břicha je obecné a v překladu znamená:

„Jakékoli nepohodlí v mém břiše znamená, že mě bolí břicho.“

Rozpoznat však, co nepohodlí v břiše vyvolává, je mnohem obtížnější a je potřeba bližší prozkoumání.

Toto je pro dvouleté dítě vývojově normální. Ukázalo se však, že i mnoho dospělých lidí má problém s popisem svých emocionálních prožitků.
Lidé často používají slova jako vystresovaný, přetížený, rozrušený, která jsou špatně definovaná stejně jako neteřino zobecněné „bolí žaludek“.

Toto je charakteristický znak nízké emoční inteligence. Špatná emoční inteligence je problém. Stejně jako u neteře, tak i vy, pokud nebudete rozlišovat své pocity, nemůžete se účinně věnovat svým potřebám. Když moji neteř „bolí žaludek“, nakrmíme ji, přestaneme ji krmit nebo ji vezmeme k lékaři?

Podobně je to, když řeknete, že jste „ve stresu“. Co to znamená? Bohužel většina lidí si není intuitivně jistá… (To je jeden z důvodů, proč chodí na terapii.)

Porozumění pocitům
Pocity mají širokou škálu změn v prožívání. Většina pocitů nevyvolává změny emocí. Změn v pocitech však máte za den stovky, ne-li tisíce, ale jsou většinou nepostřehnutelné nebo ignorovatelné.

Pocity mají dvě měřitelné dimenze ValenceArousal. Valence je náš pocit, který udává, zda je tento pocit žádoucí či nikoliv. Pozitivní valence je žádoucí pocit, zatímco negativní valence je nežádoucí.

Vzrušení (arousal) je pocit, který nám buď dodá energii nebo naopak sníží. Pozitivní vzrušení zvyšuje naši energii, bdělost a motivaci, zatímco negativní vzrušení naši energii snižuje a motivaci brzdí.

Ráno, když pijete kávu, tak chemické sloučeniny v kofeinu zvyšují vaše vzrušení. Pro většinu lidí, kteří si ráno kávu vychutnávají, je valence také pozitivní. Pro někoho je ale příliš mnoho energie nežádoucí.

Většina pocitů nejsou emoce. Například hlad, žízeň, nutnost jít na záchod, svědění, bolest, bdělost, únava a řada dalších prožitků jsou věci, které „cítíte“ a které nejsou emocemi.

Opět platí, že změny v pocitech jsou během dne natolik mírné, že si jich sotva všimnete. Pocity odrážejí fyziologické změny v těle a zejména v mozku. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak i jako reakce na podnět z vašeho prostředí.

Emoce jsou nejzranitelnější, když se vaše pocity příliš rychle nebo náhle změní.

Kdy se tedy pocit, který je v negativní valenci i v negativním vzrušení, stane „smutkem“? To záleží na kontextu situace.

Tvorba významu: Rozdíl mezi pocity a emocemi

Rozdíl mezi pocitem a emocí je význam.
„Co znamená to, jak se cítím?“

Pokud máte hlad a víte, že to znamená pouze, že potřebujete jídlo, pak nepotřebujete mít emocionální prožitek.

Pokud však máte hlad a víte, že se potřebujete najíst, ale zároveň víte, že nebudete mít možnost se v blízké budoucnosti najíst, můžete cítit podrážděnost.
Pokud špatně definujete to, jak se cítíte, pak se otevírá prostor pro různou interpretaci emocí.

Když jste sami a cítíte negativní valence i negativní vzrušení, znamená to, že jste smutní, osamělí, znudění nebo jste měli dlouhý den a jste jen unavení?

Pokud jste třeba nedávno ztratili něco, co pro vás bylo důležité, můžete si tento pocit vyložit jako smutek.

Co se tedy děje, když se cítíte „stresovaní"? Stres je negativní valence a pozitivní vzrušení. Stres nám dodává energii, ale přináší neklid.

Mnoho lidí má zkušenost s tím, že se zbaví svého stresu na lidech, které miluje. Když se dotyčný cítí ve stresu a jeho partner vchází do místnosti, může své pocity nesprávně přisuzovat jeho přítomnosti. V tomto případě vyplouvají na povrch emoce „vystresovaného“, který svému stresu dává smysl, i když není původní příčinou onoho stresu.

Lidé, kteří nedokáží rozpoznat rozdíl mezi emocí a pocitem, pak nedokáží správně rozlišit význam svých prožitků. Různé pocity a různé emoce vyvolávají i různé reakce. Máte-li nízkou emoční inteligenci, můžete neefektivně reagovat od jednoho stavu k druhému.

To znamená, že lidé, kteří prožívají nežádoucí pocity a emoce a nedokáží je správně vyjádřit, mají také problém s jejich důsledným zvládáním.

„Stres“ se může v některých situacích změnit ve smutek, v některých v úzkost a v jiných v hněv. To, jak se budete vyrovnávat se smutkem, se bude pravděpodobně lišit od toho, jak se budete vyrovnávat s hněvem. Pokud mezi nimi nedokážete rozpoznat rozdíl, může se stát, že se budete vyrovnávat se smutkem stejným způsobem, jakým byste se vyrovnávali s hněvem a naopak.

Pokud patříte mezi ty, kteří nedokáží určit své pocity ze svých emocí, zkuste si pravidelně odpovídat na tři následující otázky:

1) Jaká je moje současná nálada?

Cítím se dobře? Cítím se špatně? Jsem někde mezi? Pokud se cítím neutrálně, ubírá se moje nálada jedním nebo druhým směrem?

2) Jaká je moje aktuální energetická hladina?

Cítím se bdělý, pozorný a plný energie? Nebo se cítím více unavený či letargický? Pokud jsem někde mezi, mám pocit, že moje energie stoupá nebo klesá?

3) Co znamená to, jak se cítím?

Mění to, co se děje, jak se cítím? K čemu se cítím nucen?

Je možné, že to, jak se cítíte, neznamená nic konkrétního. Naše pocity se během dne přirozeně mění v důsledku fyziologických změn a změn prostředí. Pokud se cítíte na dně, možná se jen potřebujete vyspat nebo si dát něco k jídlu nebo se jinak věnovat péči o sebe, než si uvědomíte, že není něco v pořádku.

Někdy však bude odpověď na otázku „co znamenají mé pocity“ zřejmější. V takovém případě se o svůj pocit účinně postarejte.

Jste-li osamělí, oslovte přítele. Nudíte-li se, sáhněte po něčem, co vás baví. Jste-li smutní či úzkostní, najděte si způsob relaxace atd.

Pravidelná kontrola toho, jak se cítíte, pomáhá efektivněji vyhodnotit, zda jsou vaše pocity významné či triviální. Je zcela normální, že budete mít během dne pocity nepříjemné, nežádoucí a stresující. Přesto, že jsou tyto pocity patrné, většinou bývají bezvýznamné a triviální.

Jednoduše řečeno, zkuste se častěji sami sebe ptát:

„Je to pocit nebo emoce?“

Čím častěji se sami sebe budete ptát, tím lépe budete umět identifikovat rozdíl mezi nimi.

Zdroj:
Medium.com/JulianFrazier

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz