Hlavní obsah
Finance

Časy před robotním patentem se vrací. Do důchodu z práce o pět let později

Foto: pexels.com

Když se paní proběhne, není ji zima ani na ulici.

Představa, že moderní doba bude přinášet jen samá pozitiva, je životem v rámci snové bubliny. Realita je děsivě opačná! Vypadá to, že se vrací časy z dob před vydáním robotního patentu. Práce od nevidím do nevidím.

Článek

Pozornost veřejnosti se doposud soustředila na fakt, že od 1. října budou méně výhodné podmínky k odchodu do předčasného důchodu. To se stalo. Do budoucna se dá očekávat výrazné zkrácení délky front zájemců o předčasný důchod.

Hranice 65 let se zvýší díky studiu

Nepůjde však v žádném případě o známku nové efektivity úřadu, ale o nezájem ze strany možných žadatelů. Ti také budou nejspíš trošičku vyčerpanější, pokud se rozhoupou k činu a podat žádost se vůbec rozhodnou.

Místo 35 povinně odpracovaných let se totiž tato doba zaokrouhlila směrem nahoru. Kdo zná základy matematiky, správně tuší, že jde nově tedy v případě splnění podmínek pro odchod do důchodu nejen o ryzích 40 let práce, ale i dosažení věkové hranice 65 let.

Ta může být u některých lidí hravě přeskočena, protože pokud někdo v mládí zatouží po Ph. D. titulu, aby prohloubil své kompetence, studium mu může skončit ve 26 nebo 27 letech. Rázem si tak odchod do důchodu, pokud nebude chtít předdůchod, prodlouží o jeden až dva roky na 66 nebo 67 let.

V cizině na vejminek až v 68

Pro srovnání se podívejme, jaká je délka povinného pojištění v jiných zemích Evropské unie, abychom si mohli udělat představu, jestli jde v podobě prodloužení povinné výdělečné činnosti o český experiment nebo ne.

Anketa

U počtu odpracovaných let k nároku na důchod mám celkem jasno.
Stačit by mohlo 15 let jako na Slovensku nebo v Rakousku. Když to jde tam, proč je to u nás 40 roků?
12,8 %
Hranici bych nechal/a na 35 letech. Jakákoliv další doba navíc je rizikem pro důstojné dožití.
81,3 %
Ať si lidé šetří na důchod více sami. Nikdo by neměl spoléhat, že ho stát plně zabezpečí!
5,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5011 čtenářů.

V Německu je potřebnou dobou pojištění 35 let. Naopak vyšší je doba pojištění v zemi galského kohouta, kde se zabydlelo 41 roků. No a v Rakousku vzniká nárok již po odpracovaných 25 letech nebo 15 letech v dekádě posledních 30 let před odchodem do penze. Slovákům pak stačí také odpracovaných 15 let.

Různý je pak i věk odchodu do důchodu. Ve Španělsku lidé odchází z práce v 67 letech, v jiných zemích je pak věkové rozmezí 62 – 67 let. Hranice 67 je stanovena i pro Italy, Nory, Řeky, Dány… Pokořena však byla již ve Spojeném království, kde je na úrovni 68 roků a historicky na 60 letech ji mají ukotvenu Ukrajinci, ale obě země jsou mimo struktury EU.

Nebezpečím jsou vyloučené doby

Doba, po kterou člověk musí trvale vykazovat zdanitelné příjmy a z nich odvádět pojištění do společné kasy sociálního zabezpečení tak s sebou může přinést zajímavý paradox. Stále více budeme moci potkávat lidi v důchodovém věku bez důchodu.

Stejně jako dnes půjde o osoby, které mají v přehledu sociálky v odpracované sumě let výpadky v podobě vyloučené doby. Ta začíná běžet po cca 6 – 12 měsících od posledního dne v pracovním poměru a končí s vyplacením poslední koruny podpory v nezaměstnanosti.

Přinést ji může dlouhodobá evidence mezi uchazeči o práci na Úřadu práce nebo čas o domácnost pečující manželky, které živí dobře vydělávající manžel. Ohroženi tak jsou lidé v kategorii 50+, kteří se obtížně dostávají na trh práce, lidé s nízkým vzděláním a ženy coby udržovatelky ohně u rodinného krbu.

Raketově se tak může časem zvednout počet příjemců sociálních dávek. Tedy prostředků na živobytí a pokud k jeho příjemcům rychle nedoputuje i příspěvek na bydlení, tak se také může zvýšit počet lidí bez domova na ulicích. Na můj vkus celkem tragická předpověď v dlouhodobém horizontu díky prodloužení počtu povinně odpracovaných 5 dalších let jako nároku na důchod.

https://advokatnidenik.cz/2020/10/07/soucasny-duchodovy-system-povede-ke-zvyseni-poctu-senioru-bez-naroku-na-duchod/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz