Hlavní obsah
Názory a úvahy

Hotelový byznys ve zdravotnických zařízeních. Nemocnice zvyšují rodičovský stres

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Čekající táta dodá po operaci svému dítěti jistotu.

3. 11. 9:21

Neznalost zákona neomlouvá. Jejich výklad však může být diametrálně odlišný. Churaví vaše malé dítě a chcete být u něj? Někde to jde, jinde ne. Zákon však v těchto případech stojí na straně nemocného pacienta a jeho rodiče, bez výjimky!

Článek

Příkladem dobré praxe bývají často privátní zařízení, jež ve svých vnitřních řádech dokonce vyzývají rodiče, aby byli se svými ratolestmi v co největším kontaktu. Podle jejich názoru snižuje přítomnost dospělého zákonného zástupce strach dítěte a jeho případné negativní reakce z praktikovaných léčebných procesů.

Ministerstvu se ředitelé vysmívají

Nemocnice Motol nabízí ubytování rodičů v přilehlé ubytovně za 100,- korun denně, což je přijatelná suma i pro kapsu méně majetných rodičů. Na oddělení, i když děti mají během hospitalizace právo na své rodiče, nechtějí lékaři vidět vůbec nikoho mimo svého personálu a nemocného.

Kdo chce naopak zůstat v Thomayerově nemocnici, může, ale musí sáhnout do kapsy podstatně hlouběji! Podle ceníku zveřejněného na stránkách zařízení jde až o 950 korun, což už snese srovnání s tříhvězdičkovým hotelem. Noc však rodič může strávit vedle svého potomka, pokud není lůžko obsazeno jiným pacientem.

Anketa

Využil/a byste svého práva být s dítětem v nemocnici během jeho hospitalizace?
Samozřejmě. Je mu sice 10, ale má neustále být sám v cizím prostředí.
77,7 %
Nechtěl/a bych se plést lékařům pod ruce. Mně stačí návštěvy.
19,2 %
Naší dceři je 17. Už je ráda sama. Aspoň se může lépe připravit na maturitu. Telefonní kontakt stačí.
3,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 417 čtenářů.

Aby mohlo jít o kýmkoliv regulované ceny a vůbec souměřitelný a předvídatelný přístup felčarů, muselo by dojít ke změně řízení celého zdravotnictví. Špitály jsou samostatné jednotky i ve chvíli, kdy je jejich zřizovatelem nikoliv kraj, ale přímo stát. Na ministerstvo zdravotnictví tak někteří ředitelé v klidu dělají dlouhý nos a je to.

Lékaři léčí, rodiče uzdravují

Některá zdravotnická zařízení žádají rodiče, aby před odchodem ze setkání s dítětem v nemocnici přislíbili další návštěvu, domluvili se na ní a termín dodrželi. Jiným je to úplně jedno a přítomnost rodičů chápou spíše negativně jako obtěžujícího elementu na pracovišti.

Zvyklosti nemocnice nemohou hrát žádnou roli, protože pokud bychom přistoupili na tuto argumentaci, je otázka, kde by se dalo skončit. Zvyklostí bylo kdysi také operování bez užití anestetik a tyto doby jsou již prostě pryč. Nevyvíjí se jen medicína, ale i práva, která reagují na celospolečenský konsensus.

Lékaři na dětských odděleních v nemocnicích jsou především proto, aby poskytli pacientům neodkladnou péči na odborné úrovni. Zdravotnický personál pak zajišťuje bezpečí dítěte v situacích, kdy rodič nemůže být z jakéhokoliv důvodu přítomen. Rodič je však v procesu léčby nezletilého tím, ke komu se dítě vrací do procesu uzdravování. Je tak stejně důležitým činitelem jako odborně erudovaný zdravotník, a to zejména z psychosociálního hlediska.

Ve zdravotnictví nelze brát děti jako rukojmí a na jejich úkor tahat z rodičů peníze, které pak zmizí ve zdravotnickém provozu. Šéfové špitálů by si tuto jednoduchou zásadu měli osvojit. Jen díky dodržování právem formulovaných mantinelů tak nebude rodič během hospitalizace dítěte vystavován zbytečným stresům.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz