Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kdo chce vystřídat v čele vlády premiéra, řekne si. Začíná se tvořit fronta

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels

Zatím na kavalci doma u počítače - prezidentování nevyšlo, tak snad europarlament nebo vláda…

11. 9. 16:44

Lidé ve veřejném prostoru se objevují nebo mizí. Kdysi zažíval hvězdné chvíle předseda Sdružení pro republiku Miroslav Sládek. Dokonce rozbil pultík ve Sněmovně. Dnes mu na záda funí Nerudová.

Článek

Chtěla být prezidentkou. Nepovedlo se. Normálně by upadla v zapomnění, ale to jí maršálská hůl nedovolí.

Medvěd se porcuje až když je uloven

Pokud ji někdo v torně má, zpravidla jde do voleb. Když uspěje, získá mandát a může se ucházet o další prebendy.

Nyní se Danuši Nerudové zlíbila europoslanecká sesle. V průběhu prvních voleb do Evropského parlamentu v Česku si ji na zájezdu vyzkoušela i Dolly Buster. Prostě se stavila v Bruselu, koupila vstupenku a sedla si, udělala selfie. To samé může kdykoliv udělat i Danuše.

Ona je totiž fronta nejen do Strakovy akademie, ale i do Bruselu. Hnutí STAN doufá, že se tam dostane. Až tam bude, chce být co nejdříve eurokomisařkou. Jakou má šanci je zatím těžké předpovídat, když ještě nikdo nezpochybnil prověřené úsloví Medvěd se porcuje ne když běhá po lese, ale když je uloven.

Poslední možností úřednický kabinet

Sestavením vlády pověřuje prezident osobu, o které se domnívá, že její pokus bude po volbách úspěšným při jednání o podpoře v Poslanecké sněmovně. Zpravidla jde o předsedu politické strany s největším ziskem mandátů.

Pokud neuspěje, má Česko připravenu procesní a ústavně obvyklou cestu oslovením jiné osoby s podobným potenciálem.

Nastane-li situace, že jednání nevedou k získání podpory, může být nastolena úřednická vláda. Kabinet v čele s Janem Fischerem je prototypem této varianty.

Kdo chce víc, nemá nic

Hodně slimáčků, málo travičky, popisují přetlak o veřejné pozice lidé, kteří politiku sledují jen občas a někdy i jako voliči.

Jak je z nedávné doby jasně vidět, pokud by nebylo Pirátů a jejich voličského elektorátu, starostové ze STAN b nejspíše seděli na svých radnicích a předseda Vít Rakušan by si v neděli oblékal sváteční oblek a jel se z Kolína podívat do Prahy, jak to vypadá ve městě. Karty však ve dnech voleb do Sněmovny byly rozdány jinak, a tak se nyní hraje tak, jak se hraje.

Přeji Danuši Nerudové, ať jí něco z jejích snů vyjde. Možná pak bude šťastnější. Ovšem do té doby by měla ubrat n kadenci svých slov. Ono to totiž může dopadnout jako v prezidentské řežbě- Čelo pelotonu může být už nyní dávno před ní!

Kdo další by kromě neúspěšné kandidátky na Pražský hrad chtěl nebo mohl mířit do Strakovy akademie? Co kdyby projevil zájem někdo ze čtenářů Seznam Médium? Proč ne, říkám si. Když bude dlouhá fronta, aspoň bude z koho vybírat a Danuše Nerudová nebude muset čekat na prezidentský telefon sama. Celé to má ale ještě jeden háček: předsedou vlády s důvěrou Parlamentu je Petr Fiala.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz