Hlavní obsah
Aktuální dění

Menstruaci chtějí danit 21 %. Konsolidace šokuje, ochránci práv bojují

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Tampóny a kalíšky - čím dál dražší hygiena.

26. 9. 19:01

Původně si lidé mysleli, že jde o překlep. Písařská chyba se stává a je opravitelná. U nás však ostří neférové chyby prolétlo Sněmovnou jako ostrý nůž hroudou másla. DPH za vložky má být 21 %.

Článek

K menstruaci, která se týká cca jedné poloviny populace, mají v různých zemích rozdílný postoj. Je pravda, že poloviny populace se tento přírodní proces netýká, ale ve 21. století jde o natolik závažnou věc, že je dobré se zamyslet.

Orosené bude dražší

DPH je uplatňována u zboží a služeb tak, aby se plnila státní kasa.

Nižší sazba se uplatňuje zpravidla u věcí běžné spotřeby, které plní košíky a tužby zákazníků nejčastěji. Jsou v ní tedy potraviny, léky, vodné a stočné, stavební práce, ale i dětské autosedačky a kupodivu i pohřební služby. Daň tak dopadá de facto na všechny stejně jako všichni stejně využívají služeb, které jsou financovány státem.

Anketa

Jak by se stát měl chovat ke zdanění menstruačních pomůcek?
Jednoznačně je zařadit mezi zboží se sníženou sazbou. Diskutovat o tom mně přijde jako trapná věc a pod úroveň.
84,9 %
Ženy rozpočet nezachrání. Pokud jde mít v Irsku sazbu 0 %, proč se neinspirovat tam?
12,6 %
Mně sazba 21 % vůbec nevadí. Kvůli zvýšené sazbě energií jsem si našla brigádu a vydržím v ní holt i kvůli vložkám.
2,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 9182 čtenářů.

Zboží a služby ve zvýšené sazbě už se nemusí dotýkat úplně každého. Kdo chce orosenou desítku v oblíbené hospůdce, holt si trochu připlatí. Stejně jako za saunování nebo úpravu kadeří. Pokud má někdo zájem zdobit si byt květinami, také bude muset zalovit v peněžence a nějakou kačku navíc vytáhnout.

Menstruační chudoba

Menstruační vložky, i když se neprodávají jen v lékárnách, se podle právě projednávaného návrhu konsolidačního balíčku ocitají ve zvýšené sazbě DPH. Místo 12 % z jejich ceny za ně bude chtít státní kasa 21 %.

Již tak přetížené rozpočty domácností tak dostanou další drobnou ránu do vazu. Vznikat mohou i paradoxní situace, kdy rodiče sice pro své dospívající děvčata dostávají školní obědy zdarma, protože na ně nemají dost peněz, ale stát si utrhne svůj díl z krajíce v této podobě.

Ne každý si může dovolit všechno, i když to nezbytně potřebuje. Lidskoprávní organizace v této souvislosti vážně začínají hovořit o „menstruační chudobě“, do které se řítíme!

Lépe jsou na tom Rumunky

Vložky nejsou luxusní zboží, a to by mělo být reflektováno i ve zdanění. Je nezbytné, aby menstruační potřeby byly cenově dostupné pro všechny, bez ohledu na jejich socioekonomický status,“ komentuje nastalý stav Agnes Bučinská Němečková z Českého helsinského výboru.

Ani porovnání s jinými členskými státy EU, ve které bychom rádi hráli lepší housle, nám v oblasti menstruačních vložek a kalíšků nesvědčí. Irský daňový systém se touto komoditou nezaobírá vůbec, jsou na nule. Francie zdaňuje 5,5 %, němečtí sousedé jsou na 7 %, v Polsku pak na 5 %.

Česko svým šokujícím návrhem přeskakuje Rumunsko o dva procentní body a dostává se tak na úroveň postsovětského prostoru, k Litvě a Lotyšsku.

Menstruaci ženy neovlivní. Prostě se jim děje. Poslankyně a poslanci mají poslední možnost, jak zdražení, které přímo pocítí naše sestry, sestřenice, tety, maminky, kolegyně a sousedky, které jsou v produktivním věku, zastavit. Možná jim to udělá větší radost než snížená sazba DPH u pohřebních služeb.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz