Hlavní obsah
Zdraví

Lidská krev jim chutná. Štěnice útočí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Ze štěnic má strach i v nové posteli.

1. 10. 21:12

V roce 2020 se začala šířit virová pandemie. Svět se seznámil s novou chorobou covid-19. Dnes přichází znepokojivé zprávy z Paříže, která se potýká s přemnožením štěnic. Kdy se mohou objevit v Praze?

Článek

Nezvaný host, který má schopnost doprovázet člověka jako svého hostitele kdekoliv. Pokud se ho nepodaří udržet na uzdě, dříve či později si s sebou někdo z francouzských turistů přiveze štěnici z Paříže. Tam jsou již i v metru, kinech, divadlech…

Jde o dobré stopaře

Cesta k rozšíření nezvaného druhu hmyzu je pak překvapivě jednoduchá. Z letiště do autobusu nebo taxíku, pak metro, tramvaj, domácnosti. Stačí jeden gravidní exemplář!

Náklady na likvidaci hnízdečka štěnic v bytě představují asi 5000,- korun a musí být provedena zpravidla opakovaně. Stoprocentně účinný jed neexistuje, občas přežije pár jedinců. Jejich nebezpečí tkví tom, že štěničí samička může mít za celý svůj život 200–500 mladých.

Člověka jako svého hostitele dokáží vystopovat až na vzdálenost 1,5 metru. Přímo dokonce jejich kousnutí nebolí. Aby proběhlo nenápadně, jako první vstříknou ze svých úst anestetikum. Reakce se tak objeví až po více jak týdnu.

Účinná je výměna postele

S výskytem štěnic se u člověka může objevit strach z jejich dalšího šíření, nekvalitní spánek plný děsivých snů. Pokud k tomu dojde, může se strach rozvinout v úzkost. K odstranění těchto pocitů pak často nezbývá, než vyhledat odbornou pomoc.

Anketa

Máte zkušenost s likvidací štěnic u sebe doma?
Bohužel. Bylo hotové peklo zbavit se jich.
16,1 %
Ne. A doufám, že ani nikdy mít nebudu.
83,9 %
O problému jsem jen slyšel/a.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 31 čtenářů.

Bohužel v Čechách je zakořeněna mylná představa, že štěnice = nečistota a nepořádek v bytě. Pokud se o problému dozví sousedé, často se na nešťastníky s bytem plným nezvaných hostů dívají skrz prsty.

Letos na jaře s nimi bojovala má sestřenice. Konečný účet za úspěšný boj se vyšplhal na několik desítek tisíc. Deratizéři u ní byli 3×, dvakrát měnili postel v ložnice, třikrát kupovali nové matrace. Do dneška se budí, když na chatě slyší prolétajícího komára.

Jako fajn místo k ukrytí používají štěnice nejen matrace, ve kterých se zabydlují s chutí. Při transportu z místa na místo se spokojí s malým místečkem v prádle uloženém v batohu nebo kufru. V domácnostech se nakonec zabydlí i v nábytku, dveřních pantech nebo rámech obrazů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz