Hlavní obsah
Psychologie

Změnu nastartuje rozhovor s psychoterapeutem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels

V Česku bude Zákon o psychoterapii. Jako jinde ve světě.

26. 4. 10:33

Jsou lidé, kteří stojí ve frontě lékárny čtvrt hodiny a pak si odnášejí s radostí šumivé céčko a jsou spokojeni. Jiní dají při běžném nákupu do sáčku pár jablek a jeden citrón a doma si udělají čaj. Podobně lze přistoupit i k léčbě duševních poruch.

Článek

Nechci nikoho přesvědčovat o tom, co je nebo není lepší, abych nebyl napaden z podjatosti a příklonu k jedné či druhé straně. Nemám vůbec nic proti farmaceutickým koncernům a neprotěžuji ani zelináře.

Výhodou je laskavý přístup

Vím však, že koho tíží jarní únava a deprese, nemusí hned hledat psychiatrickou ambulanci, ale může si pomoci sám. Ono sejít se s nějakým odborníkem na lidskou duši a svěřit se s problémem, věc prodiskutovat a poslechnout si jiný názor, to je možné také.

Odhalení podhoubí problémů duše a jejich zažehnání je doménou psychoterapií, které klienta laskavým způsobem přimějí k tomu, aby se na změně dokonce sám podílel!

Člověk se pak může naučit i regulovat sebe samotného nebo v sobě objevit dosud nevyužívaný potenciál.

Zvýší se sebevědomí

Farmakoterapie v podobě užívání antidepresiv má své výsledky. Nevýhodou jejího užití však je, že účinné množství je přísně individuální, a tak ho každý lékař u svého pacienta hledá. V prvních fázích léčby se tak pacient může cítit jako osoba, nad kterou právě prolétlo práškovací letadlo.

Léčebný účinek přirozených prostředků v podobě slov je podle odborníků stejně účinný. Nezatěžuje dokonce vůbec žádným způsobem vnitřní orgány člověka, maximálně vede k zamyšlení klienta nad tím, co by mohl dělat lépe.

Ničím a nikým nezatížený rozhovor pak přináší své ovoce v podobě lepšího vnímání a prožívání. To vede i k podávání lepších pracovních výkonů, zvýšení vlastního sebevědomí a potlačení negativních schémat.

Pravidla upřesní zákon

Kompetence pomáhajících stanovuje v případě lékařů studium medicny, u klinických psychologů pak vysokoškolské magisterské vzdělání v jednooborové psychologii. Psychoterapeutem by pak měl být absolventem humanitního oboru vysoké školy a přinejmenším mít absolvovanou polovinu pětiletého výcviku v psychoterapii a pracovat pod odborným dohledem supervizora.

V nejbližší době by měla Poslanecká sněmovna jednat o jasných pravidlech právě pro psychoterapii. Pevně věřím, že bude přijat zákon, který dále tuto oblast upřesní. Přesně tak tomu totiž je i v Německu, Rakousku a jiných vyspělých státech okolo nás. U nás by garantem profesních pravidel a kvality služeb měla být Česká asociace pro psychoterapii. https://czap.cz/

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz