Hlavní obsah
Aktuální dění

Možná zneužil dítě, zatím si užívá svobody. Do rozsudku je nevinný

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Spravedlnost musí být slepá.

14. 4. 11:47

Trestní zákon obsahuje zajímavou dvojnou vazbu. Na jednu stranu chrání oběti a trestá pachatele, na stranu druhou presumpce neviny chrání pachatele, vnáší pocit nedůvěry v právní pořádek u obětí.

Článek

Zrovna v těchto dnech probíhá u Obvodního soudu pro Prahu 5 jednání ve věci obžalovaného J. K. (35), ve kterém se rozhoduje o vině a trestu za spáchaný trestný čin proti nezletilému (13).

Jeden večer a dva příběhy

Obžaloba jednání popisuje jako pohlavní zneužívání, svádění k pohlavnímu styku, šíření toxikomanie a ohrožování výchovy dítěte.

Jedné krásné letní noci se ti dva nešťastnou náhodou potkali. Dítě říká, že obžalovaný mu nabídl ve chvílích nudy pivo, pervitin a erotický zážitek. Obžalovaný se brání, zákon mu dovoluje použít jakékoliv způsoby na svoji obhajobu, i lež. Podle něj si dali perlivou limonádu, nabídl mu na šňupnutí trochu cukru, o kterém možná řekl, že je pervitinem a intimnost neproběhla vůbec žádná, jen tlachání o ničem.

V průběhu vyšetřování může být vzat obviněný do vazby buď kvůli tomu, že hrozí nebezpečí útěku nebo proto, že je podezření z pokračování v trestné činnosti nebo je zde obava z ovlivňování svědků. Soudce aktéra tohoto příběhu do vazby nevzal.

Soud nevěří nikomu

Obžalovaný tak chodí po ulicích Radotína a sem tam na dítě mrkne. V dítěti se rozlévá pocit, že spravedlnost neexistuje. Neví, že zákon obsahuje dvojnou vazbu, kterou dospělí jednoduše popisují jako logický protiklad.

Do vynesení rozsudku, kterým bude obžalovaný uznán vinným nebo zproštěn obžaloby, je zde možnost, že vše proběhlo tak, jak říká právě on a dítě si prostě vše vymyslelo, aby bylo zajímavé.

Pokud bude obžalovaný uznán vinným, může se ještě odvolat. Poškození psychiky dítěte, které absolvovalo policejní výslech za účasti psychologa k rozhodnutí o jeho věrohodnosti, je však od prvních okamžiků nevratné.

Zdroje: https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-40-2009-sb-trestni-zakonik/uplne/

https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-141-1961-sb-trestni-rad/uplne/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz