Hlavní obsah
Psychologie

Nájemní vrazi úzkostné stavy nemívají. Lidí je zbytečně moc, myslí si

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Nikde nikdo - jde se na věc!

5. 9. 10:32

Včera jsem měl jednání v jedné advokátní kanceláři. Přebírala zrovna novou zakázku. Objednatel vraždy. Z odposlechů je patrné, že obžalovaný má zkreslené představy o světě: „Lidí na světě je zbytečně moc,“ myslí si.

Článek

Na obhajobu má právo každý. Obžalovaný si advokáta může zvolit sám nebo jej za něj hradí stát. To je v případě obžaloby ze závažných trestných činů, kde je vyšetřování vedeno během výkonu omezení svobody. Tomuto opatření se říká vazba.

Smrt kolemjdoucích jim nevadí

Důvodem k objednání smrti druhého člověka byl obchodní spor. Tedy majetkový profit. Nezdravá ziskuchtivost dokáže mnohdy zaslepit zdravý rozum kohokoliv, motivem jsou peníze.

V jejich světle nemá lidský život žádnou hodnotu. Dokážou oslnit. Pak už záleží jen na tom, o jak velkou částku se jedná. Někdy může jít o milióny nebo statisíce, ale lidé umírají i kvůli stokorunám. Zvlášť, pokud se věci vymknou kontrole.

Nájemní vrazi nemají slitování. Chtějí realizovat své pochybné právo na zisk teď hned a je jim jedno, co oběť prožívá. Policejní odposlechy v případu, který jsem nechtěně vyposlechl, ukazují, že má objednatel jasno i v tom, že mohou být zabiti náhodní lidé, procházející kolem: „Nevadí, aspoň budou mít klid a budou se moci dívat na ten náš svět z nebíčka.“

10 let je méně než 20

Původně jsem myslel, že nabídnu psychoterapii klientům advokátní kanceláře, kteří trpí úzkostí třeba z nástupu do výkonu trestu. Představoval jsem si je jako nešťastné řidiče nebo rodiče, kteří se ocitli v nepříjemné situaci a chtějí se na ni připravit. Přežít se totiž dá všechno.

Advokát pečlivě prozkoumal mnou nabízené služby: „Tento klient by měl vaše služby za vyhozené peníze. Kriminál bere jako nutné zlo. Operace se nezdařila, ale strachy netrpí.“

V daném případě se obhájce snaží svému klientovi pomoci tak, aby doba za katrem byla pro něj co nejmenší. Navrhuje vyhoštění do USA, kde je obžalovaný stíhán pro jiné trestné činy. V Česku se totiž objednávka vraždy trestá až 20 lety pobytu za mřížemi, ačkoliv ke smrti nedošlo. Ve Spojených státech je trest menší, tam by šlo nejvíce o 10 let: „Skutek nebyl dokonán, to je významná polehčující okolnost.“ Pokud by však byl skutek dokonán, výhodnější by pro pachatele byl trest v Česku, kde je maximum oněch 20 roků, není-li uložen výjimečný trest doživotí. V USA by pro něj mohlo být připraveno elektrické křeslo!

Jde o vysoce inteligentní osoby

Problematikou nájemných vrahů se zaobíral poměrně podrobně psycholog Slavomír Hubálek. Podle něj jde o osoby, které berou zakázky jako formu přivýdělku nebo podnikání. Jsou si plně vědomi, že se dostávají do konfliktu s morálními hodnotami a právními normami, což jim ale nevadí při jejich činnosti.

Pro policii kdekoliv na světě je těžké dostat se jim na kobylku, protože mohou přijet, splnit zakázku a odjet. Cesta k jejich dopadení bývá velmi náročná a pokud se nevěnují ničemu jinému, jsou obtížně dohledatelní.

Podle Hubálka mají poměrně vysoké IQ, netrpí neurózami, není u nich žádná kriminální minulost a mozek jim funguje na 100 %.

Lékař léčí, příroda uzdravuje. Pokud bych někdy v budoucnu od nájemného vraha zakázku k psychoterapii získal, přijal bych ji jako výzvu k nalezení cesty a formy jak se vůbec se skutkem vyrovnat a žít dál. Úplně stejně jako kdyby jej operoval lékař, aby uzdravil vrahovo nemocné slepé střevo proto, že doposud jedl příliš tučná jídla…

Anketa

Mělo by v Česku dojít ke znovuobnovení trestu smrti při spáchání zvlášť brutálních vražd?
V žádném případě. Jde o nehumánní rozhodnutí.
17,6 %
Jednoznačně. Oko za oko, zub za zum.
79,8 %
Nevím. Pokud by bylo pachatelem mé dítě, nepřestanu ho mít rád/a.
2,6 %
Celkem hlasovalo 415 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz