Hlavní obsah
Lidé a společnost

Některé děti překračují „míru“ zlobení A dost! Nepatří už za katr?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels

Vraždit mohou i děti.

17. 9. 9:10

Začíná to lotrovinami ve škole. Jde sice o instituci, ale když člověk nepřinese domácí úkol, může ho někde stihnout jen pozdvižené obočí učitele. První čmáranice na zdi záchoda je za zvýšený hlas třídní/ho.

Článek

Skoro nikdo si z nikoho nic nedělá a doma to vlastně tak trochu prochází. Je tedy vůbec nějaký důvod usměrňovat své chování?

Krádeže díky závislostem

Horší je, když se záchodové malůvky přenesou na budovy zastávek autobusů nebo drah, či dokonce rodinných nebo bytových domů. Místo vymalování „oné“ místnosti, ke které stačila plechovka barvy z garáže rodičů, jde najednou při odhalení o náklady v podobě kbelíků barvy a moře času, který nikdo nevrátí.

Nemusí však jít jen o projevy tvůrčího ducha v oblasti, která je ohraničena sprejerstvím, ale i první zkušenosti s látkami, které přináší závislost. Alkohol, tabák, tráva, extáze, piko… Co všechno už spolužáci vyzkoušeli a kde na to brát?

Z ukradené mikiny spolužákovi v šatně školy mohou být zanedlouho igelitové tašky z prodejen oděvů a následný prodej těm, kteří o to projeví zájem. Napoprvé to nemusí být žádná tragédie, ale jen projednání „věci“ před přestupkovou komisí.

Varování v podobě výchovného ústavu

„Ale neblbněte, vždyť jde jen o klukovinu,“ může platit do 10 – 11 let. To stačí i výrazný pohovor doma a třeba zákaz přístupu na sociální sítě.

Pokud neplechy neustávají, přijít mohou formalizovanější opatření. Do 15 let hrozí pobyt ve výchovném ústavu, což je školské zařízení.

Tam může mladý muž nebo slečna pobývat až do 18 let, výjimečně však může být bydlení o rok prodlouženo.

Bohužel jsou známé časté útěky z těchto zařízení, které se tak stávají vztyčeným varovným prstem.

Kriminál od 15 roků

Kdo nezačne sekat latinu, může už v 15 letech skončit v zařízení s nelichotivým názvem věznice. V ní se jde dokonce vyučit, ale to už často rejstřík trestů neobsahuje drobné krádeže po obchodech, ale je pestře popsaný nejrůznějšími delikty.

Anketa

Pobyt ve věznici si zaslouží každý, kdo
si uvědomuje, že spáchal závažný trestný čin a je starší minimálně 10 let, ve kterých by měl rozeznávat dobro a zlo.
80 %
je starší 18 let, protože děti do vězení nepatří za žádných okolností.
3,3 %
je starší 15 let tak, jak to umožňují v současnosti platné české zákony.
16,7 %
Celkem hlasovalo 30 čtenářů.

Od magické hranice 15 let se kriminalisté setkávají s trestnými činy loupežného přepadení, vydírání, nebezpečného vyhrožování, distribuce drog a jinými. Uložený trest je pak oproti dospělákům o polovinu nižší.

Co když se však zločinu pachatel dopustí před tím, než sfoukne svíčky na svém narozeninovém dortu v 15?

V Kmetiněvsi u Kladna se před pár lety dopustil brutální vraždy dvanáctiletý hoch. V Teplicích zabil spolužačku o rok starší mladík, který již ve svých 12 letech shodil spolužáka do výtahové šachty. Ve Velké Británii si nyní odpykávají trest dvě vražedkyně, které ve svých 13 letech umučily a zavraždily 39 -letou ženu. Obě děvčata dostala doživotí. Kmetiněvský vrah byl v souladu s platnými zákony propuštěn a pokračuje v méně závažné trestné činnosti. Neměla by se snížit věková hranice pro možnost pachatele zavřít za katr?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:
Pachatel

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz