Hlavní obsah
Rodina a děti

Prodloužený víkend, prostor k odpočinku. Nepřehánějme to

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Nyní se čte. Čas na mytí nádobí teprve přijde.

6. 5. 11:10

Někteří lidé se každé pondělí začínají těšit na pátek, kdy si odpočinou. Občas přijde dokonce prodloužený víkend! Co během volných dní děláme? Opravdu vypneme a odpočíváme, nebo se stresujeme? Jak kdo!

Článek

Televizní stanice přináší během víkendových dní více programů pro děti, obchodní řetězce naopak ládují regály vším možným, aby se toho prodalo co nejvíce. V některých domácnostech doprovází víkendový harmonogram dokonce rozpis úklidu.

Prostor pro hádky

Syn umyje okna, dcera vyluxuje, mamka se pustí do očisty kuchyně, taťka zamíří s autem do nejbližší myčky a neměl by zapomenout nechat rodinného miláčka nalakovat a ne jako posledně…

Ano, prostor o víkendech může být vyplněn i drobnými domácími rozmíškami. „Proč kupuješ tento toaletní papír a ne jiný? Nepřijde ti to jako vyhazování peněz?“ ozve se hlava rodiny v supermarketu a atmosféra v rodině během cesty domů se dá v autě krájet.

„Kupuju ten samý neustále, ještě sis toho asi nevšiml, protože tebe doma nic nezajímá,“ dozví se v úsečné odpovědi od manželky. Přitom on sám ví, že dokonce před čtvrt rokem zalil kytky v obýváku a má pocit, že když jako jediný vydělává nejvíce, rodině dává všechno. Jen nemá rád zbytečné utrácení.

Důležitá je svoboda v programu

Nesprávně uchopené víkendy se tak mohou stát paradoxně pro mnohé stresorem, který k odpočinku vůbec nikoho nepřivedou.

Je možné nepříjemným pocitům z rodinných nákupů a prostoru pro hádky vůbec nějakým způsobem předejít? Vzít si do ruky knížku, číst si a dívat se z okna? Nebo naplánovat nějakou sportovní aktivitu?

Možné to samozřejmě je. Člověk se ponoří do světa fiktivních pohádek, příběhů a bájí nebo jde zaběhnout oblíbený půlmaratón či zaplavit si. Je ve své ulitě spokojenosti, radosti a štěstí. Ta má ovšem limitovaný čas od pátku do konce víkendu. Pak se na mysl může dostat představa blížícího se pracovního dne a spokojenost je fuč, přichází minuty rozladěnosti.

Nejlepším řešením je úsek, který se dá nazvat jako vyvážený čas. Málokdo sní celý dort najednou! Fajn je trávit víkendy s někým, s kým si rozumíme a máme ho rádi. Dítě může zaběhnout do kina s kamarádem nebo kamarádkou, rodiče mohou vyrazit na procházku. Zbytečně však nelpět na puntičkářském dodržování programu.

Každý si pak najde to, co mu nejlépe vyhovuje a odpočine si podle svého. Společně si pak můžeme v domácnostech o zážitcích povídat a ty, které se zalíbí všem, třeba i sdílet. Bez zbytečného bolehlavu z toho, že trávíme den podle plánu, který nás vůbec nebaví. Po volných dnech pak půjdeme do práce nebo do školy odpočatější, s jasnou myslí a vyrovnaní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz