Hlavní obsah
Psychologie

Psychiku ovlivňuje také počasí. Nemáme náladu, prší

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Deštník může trochu ochránit.

6. 8. 18:11

Vědci přemýšlí, jestli je počasí faktorem, který ovlivňuje psychiku. Objektivní výzkum prozatím chybí. Někteří z nás mají jasno. Je slunečno, usmíváme se. Pokud hledáme deštník, do pohod máme daleko.

Článek

„Zase prší, no to je tedy den,“ začínáme ráno, i když jde o první letní spršku. „Na Seznamu psali, že má pršet až do úterka, posteskne si manželka u nedělního oběda. Situace, která běžně nastává s jarem nebo na podzim a nikdo se nad ní nepozastaví, dovede v létě rozladit.

Deštník nad zlato

V některých domácnostech se dokonce začne hledat deštník a její členové si uvědomí, že ho možná zapomněli na chatě nebo dokonce ztratili. Lidé tak vyběhnou bez něj, cestou láteří, v práci se oklepou, svěří se se zážitkem kolegů, i když je to na nich díky dešti vidět, nechají se politovat. Jde přitom o situaci, která se bude opakovat.

Této situace briskně využijí obchodníci, kteří před své krámky vystrčí koše plné deštníků a těší se na tučný příjem navíc. Mezi zákazníky se totiž najdou lidé, kteří si žádaný předmět zakoupí během roku vícekrát. Tendence cokoliv navíc někde zapomenout je přirozená.

Deštník není hrouda zlata a lidé mu nevěnují takovou pozornost, jaké by se mu mohlo dostávat, když je potřeba. Setkat se s ním mohou při troše štěstí později v provozovnách ztrát a nálezů, oblíbených restauracích, kufrech svých automobilů nebo prostě u někoho jiného, kdo ho našel a právě potřeboval. Stejně „ten svůj“ nikdo nepozná…

Ohroženi jsou citliví lidé

Nejsou to však jen obchodníci s deštěm, nabízející deštník, kdo pociťují zvýšený zájem zákazníků. Kolegyně mně poslala v pátek mail, že i v naší malé psychoterapeutické praxi během dne zvonil neustále telefon s lidmi, kteří se objednávají na konzultace.

Nejčastější příčinou je deprese, klepající n dveře, obecně rozladění, někdy i úzkost. Lidé, kteří někdy v životě zažili povodeň, vědí, o čem mluvím. Totální zkáz dosud budovaného majetku, výstavba nového obydlí, nekonečná jednání s pojišťovnami místo ve frontě o pomoc v humanitárních organizacích jsou moment, které nepříjemně ožijí s každou kapkou, která spadne z nebe.

Potíže se však nemusí objevit jen n duše, ale i organismu celkově. Pozor by na sebe měli dávat kardiaci a astmatici. Důležité je vynechat zbytečnou aktivitu a šetřit se, protože tělo má člověk jen jedno a pokud dojde k nerovnováze v okolním prostředí, může se spustit lavina drobných problémů.

Moderní věda již dokonce pracuje s pojmem meteosenzitivita, která definuje osoby, jež jsou na výkyvy počasí prostě citlivé. Pro zvýšení klidu, bezpečí a osobní pohody tak lze doporučit mít v záloze doma pro podobně deštivé dny jako jsou nyní třeba kšiltovku, deštník nebo pláštěnku. Ovšem stoprocentně! Všechny vyjmenované předměty přinesou nejen klid, ale dokáží ochránit před promoknutím na kost.

Anketa

Kolikrát jste si během svého života pořídili deštník?
Věci neztrácím ani nezapomínám. Používám jeden, který jsem si pořídil kdysi dávno.
21,6 %
Dvakrát nebo třikrát, na své věci si dávám pozor.
52,9 %
Skoro každý rok mám nový. Buď proto, že ho ztratím nebo se mně prostě líbí nějaký nový model.
23,5 %
Ani jednou. Není nad pláštěnku s dobrou kapucí!
2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 51 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz