Hlavní obsah
Aktuální dění

Se závislostí na kokainu pomáhají odborníci. Může zničit nejen kariéru, ale i zdraví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Brno bude možná rájem kokainových dealerů.

2. 8. 11:08

Český internet pobavila brněnská primátorka se svým náměstkem, kteří jsou zachyceni na snímku jako uživatelé kokainu. Jak moc je „koks“ nebezpečný a co může potkat jeho uživatele? Není ohrožena správa věcí veřejných?

Článek

Stručně a jasně. Po kterémkoliv státním úředníkovi se chce, aby reprezentoval úřad. Kdyby přišel do práce pod vlivem, dostane padáka. Řidiči, lékaři, kantoři, ti všichni by navíc byli trestně stíháni pro ohrožení pod vlivem návykové látky. Nebo by přišli o bezpečnostní prověrku udělovanou Národním bezpečnostním úřadem.

Vaňková jako Angelina Jolie?

Primátorka Markéta Vaňková nejdříve tvrdila, že jde o fotomontáž. Pak přišla s tím, že vlastně ne. Studenty jakýchkoliv škol by při podobném lhaní čekala snížená známka z chování, možná ukončení studia. Markéta Vaňková zůstává primátorkou.

Někteří lidé mohou říci, že užívání drog je soukromou věcí jejich uživatelů. Souhlas. Kdo s čím zachází, s tím také schází.

Jde-li o kokain, říká se o něm, že jde o drogu celebrit. Prý ho užíval český herec Hugo Haas, snad i americká herečka Angelina Jolie nebo topmodelka Kate Moss. Je možné, že se při jeho šňupání cítí „svobodněji“ i Markéta z Brna… Nikdo z nich totiž neskonal na problémy s ním spojené. Přestože je látka rozšířená, nejde o žádnou legraci. Účinky užívání mohou být zrádné!

Znamením je zničená nosní přepážka

Mezi uživateli se kokainu také říká koks nebo sníh. Je to podle toho, jakou má k látce kdo hranici tolerance. Co však prožívá tělo člověka, který si šňupne (v prvních fázích) nebo šlehne (= aplikuje nitrožilním způsobem)?

Po požití nenastávají účinky běžně spojené s opilostí. Člověk vypadá skvěle a odpočatě. Může být středem pozornosti a skoro nikdo si ničeho nevšimne. Skrytým znamením může být lehké posmrkávání, ale to se objeví až při dlouhodobém užívání. Závislost jako taková dokonce zpravidla nevzniká po prvním požití krystalické látky, ale může se dostavit až po poměrně dlouhém období několika měsíců či let.

Negativem je zvýšená kazivost zubů, které časem mohou padat jeden za druhým. Přichází i stihomam. Člověk bez dávky se po ránu probudí, třese se jako osika a schovává se před každým vrznutím dveřím. Má obavu, že právě jeho „jdou sebrat“. Přidává se vysoký tlak, srdeční arytmie a agresivita. Pravidelní uživatelé také často končí v rukách lékařů na nosním, kde začínají konzultovat transplantaci poškozené nosní přepážky.

Drogu míchají s omítkou

Trestné není nikdy užívání drog, ty jsou pro vlastní potřebu tolerované, ale jejich výroba nebo distribuce či prodej.

Základem pro látku, která tak láká celebrity, jsou listy koky. Ty se pěstují v latinskoamerických destinacích. Jde o země, jako je Ekvádor, Peru, Bolívie, Kolumbie a jiné. Po chemické úpravě vzniká bílý krystalická látka, která si nalézá prostřednictvím pašeráků cestičku ke svým konzumentům po celém světě.

Kdo chce na závislosti druhých vydělat, může látku naředit. Na trhu a v tělech uživatelů se pak vedle více či méně kvalitní chemické látky přírodního původu objevuje i omítka.

Přesto jsou tresty za pašování látky velmi vysoké. V Česku se šplhají až k nepodmíněným deseti letům trestu odnětí svobody!

Přes všechny tyto informace byly zbytky po kokainu nedávno nalezeny i v oválné pracovně Bílého domu. Do ní má sice kancelář brněnské primátorky daleko, ale jde o zajímavé znamení, že se časem může zvýšit veřejná tolerance k této látce stejně, jako je tomu dnes i u cigaret, mariuhany nebo alkoholu. Kdo se chce zbavit problémů se závislostí, může kdykoliv zvážit návštěvu psychoterapeuta. Ten může zafungovat jako záchranná brzda před průsvihem, jež může být velký… jako Brno.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz