Hlavní obsah
Psychologie

Šetřit na psychopomoci pro děti se nevyplácí. Rodiče nejsou ochotni platit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Středoškolákům a dospívajícím na II. stupni ZŠ psychoterapie pomáhá.

3. 4. 7:59

Školy mají ve sborovnách své psychology. Ti se během šichty starají někde o 300, jinde až o tisíc dětí. Má-li dítě problémy, může ho rodič objednat u klinického psychologa nebo psychiatra. Kdo nechce čekat, zaplatí terapii. To rodiče nechtějí!

Článek

Rychlost doby a nejistota dospělých v rodinách nepřináší klid jejich dětem. Ty jsou jako piják a rychle vsakují problémy nejbližších s tím, že je ovšem sami neumí vyhodnotit a trápí se jimi. Ukládají se v nich a oni nenalézají ventil, který by vnímali jako účinný. Dívají se tak na pohyblivé obrázky v mobilu nebo počítači a zabíjejí tím nudu.

Možností uplatnit se jsou mraky

V kuchyni lamentující a do dětského pokojíčku prosakující diskuse o tom, že pán už nebude řidičem na poště a že je to jeho konec a paní že asi skončí jako pokladní, protože šéf chce pořídit „tu skenovací novinku“, takže vůbec neví, co bude dělat, že asi skočí z mostu, to věru mnoho klidu nepřidá.

Zmatené dítě se pak cítí ohroženo, nesoustředí se na učení, ve škole pospává a pokud mu někdo nabídne krystalicky bílý prášek na uvolnění, šňupne si. Poprvé, podruhé, poixté,,, Je z něj závislý uživatel!

Kdyby diskuse probíhala v klidu, dítě by se mohlo dozvědět, že z řidiče pošty, která propouští, může být táta výborným řidičem autobusu a máma už sice nebude chodit do práce k pokladně, ale začne doma opravovat roztrhaná kaťata rodičům spolužáků svého dítěte.

500 za měsíc pro dítě? Zbytečnost!

Když je u dítěte zjištěn nějaký psychický problém k řešení, školy zpravidla kontaktují rodiče, aby situaci řešili. Doporučit mohou péči klinického psychologa nebo psychiatra.

Počet dětí, vyžadujících odbornou péči, stoupá. Na volný termín u dětského klinického psychologa se čeká tři čtvrtě roku, někteří psychiatři pak mohou pacienta vzít do péče ne dříve než po 6 měsících.

Mezičas lze vyplnit návštěvami dětí u psychoterapeutů. Na individuální terapie dokonce těm, kteří požádají, přispívají zdravotní pojišťovny polovinou nákladů, ale je i lacinější varianta. Někteří psychoterapeuti pořádají ve svých praxích skupinová sezení pro žáky základních a středních škol, na kterých se dětem při maximálním počtu 10 – 15 klientů mohou nejméně 1× měsíčně plně věnovat. Jejich cena nepřekročí cenu kroužkovného, pohybuje se okolo 300 – 500 korun za měsíc.

Bohužel i tento náklad někteří rodiče vnímají jako nepřekonatelný problém! Spočítají si totiž, že za 500 korun mohou mít 4 krabičky cigaret nebo pedikúru či manikúru, ale třeba také půlhodinovou masáž jenom pro sebe. Oni sami si přece v životě poradili také, proč by to nemělo zvládnout právě jejich dítě?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz