Hlavní obsah
Psychologie

U depresí hrozí sebevražedné jednání. Jaro je kritickým obdobím

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Jaro - nebezpečné roční období.

1. 4. 10:52

Jak jde dohromady roční období, ve kterém se příroda probouzí k životu a okamžik dobrovolného odchodu ze života, ve kterém se možná trpícímu uleví, ale zůstanou po něm raněné oběti?

Článek

Sklíčenost, smutek, nenálada, pošmourno. Kdo ví, co vše se odehrává v duši těch z nás, kteří trpí depresemi? Jedna z mých klientek popsala toto období tak, jak ho cítí: „Svět se mně prostě zploští. Vidím ho jen jako kus plastické hmoty.

V ostrém protikladu jsou pak svátky jara, pučící stromy a rostliny, které dávají znát, že život opět začíná. Možná však jde také o sílu, která se v přírodě probouzí a k překvapení nás všech zažehne ve smutných duších lidí energii k dokončení myšlenek a plánů, které jim občas vytanou na mysli…

Nepodceňujme stýskání si druhých

Konkrétní pohnutky se nemá šanci nikdy nikdo dozvědět, člověk se se životem rozhoduje skoncovat zpravidla o samotě a ani dopisy na rozloučenou nenechávají vodítko k pochopení rozhodného okamžiku.

U depresí však víme jediné - ony bolí. Lidé kvůli nim často nejsou schopni ani ráno vstát z postele a už vůbec ne se radovat ze života. Jejich nejbližší jim k tomu všemu v těchto okamžicích nerozumí a nechápou je. Často si dokonce myslí, že jejich blízký prostě přehání!

Řeč čísel ošálit nelze

Statistika věda je, má však cenné údaje, zní rozumně a okřídleně ve známé pohádkové písničce. I v Česku se vede podrobná evidence o sebevraždách, informace spravuje Český statistický úřad. Sebevraždy | ČSÚ (czso.cz)

Prevencí sebevražedného jednání ve chvílích, kdy se člověk necítí úplně v pořádku, může být návštěva psychoterapeuta. Nahlédnutí do vlastní duše člověku neuškodí, naopak si může utřídit myšlenky a v případě jakéhokoliv tápání spatřit světlo na konci tunelu. Zkušený terapeut pak dokáže i nasměrovat svého klienta k lékaři, pokud se domnívá, že slova jsou na řešení duše málo účinná.

Co spojuje kromě dobrovolného odchodu ze života herce Vlastimila Brodského, zpěváka Petra Muka a mnoha dalších? Vedle prožívajících depresí bohužel i roční období, ve kterém se s námi bez vysvětlení rozloučili – jaro…

Reklama

Související témata:
Vlastimil Brodský
Petr Muk

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz