Hlavní obsah
Lidé a společnost

Zjistili jsme, kdy a kde se narodil Ruda Pivrnec. Petr Urban má jasno

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Se souhlasem Petra Urbana
8. 8. 8:26

Když se řekne Smržovka, lidem zabliká jméno Petr Urban. Sáňkař a ilustrátor, který na svět přivedl kreslenou postavičku Rudy Pivrnce. Petr Urban se ve Smržovce narodil a prožil v ní celý život.

Článek

Do kdy jste vlastně sáňkoval?

Na to si pamatuji poměrně dobře. S aktivním sáňkováním jsem přestal, když mně bylo 50. Šlo o moji náplň života, dokonce jsem byl i na olympiádě. V roce 1992 jsem reprezentoval tehdejší Českoslovenko v Albertville.

Co vám vlastně sport dal?

Pozitivní myšlení. Díky němu mohu říci, že myslím sportovně. V životě mě tak nepřekvapí nejen žádná výhra, ale rychle se vyrovnám i s jakoukoliv prohrou.

Kromě sportu jste obohatil českou kotlinu i svými kresbami. Kolik jich vlastně v šuplíku schováváte?

Kdyby to byl šuplík, to by bylo hej, ale já jich mám na kontě asi 150 tisíc. Počítejte se mnou. Denně nakreslím 10 – 30 obrázků. Podle toho, jakou mám náladu. No a kreslím už 40 let. Párkrát jsem byl na dovolené nebo sáňkoval, tak tyto dny odečítám.

Kdy a kde se vlastně narodila vaše nejznámější postavička, podle které se jmenuje i jedna z písní skupiny Kabát, Ruda Pivrnec?

To bylo už v roce 1986 (manželka upřesňuje, že přesné datum je 6. 4. 1988). Bylo to v nějaké hospodě, už ani nevím, v jaké. A Pivrnec proto, že jsme zrovna pili pivo a Nováků bylo ve světě kreslených fórů příliš mnoho.

To mu tedy táhne na čtyřicet. Vyvíjí se nějak?

Tak to je chyba. Narodil se a bylo mu 50. Takže teď mu může být maximálně 52, on moc nestárne. Vyvíjí se neustále, protože svět se také vyvíjí.

Kde všude už se objevil?

Sám jsem vydal 50 knížek a 32 kalendářů, návštěvy si pak objednávají různí autoři, a tak jim ho půjčuju. Sem tam zaklepe na dveře i nějaká reklamní agentura, takže kreslím i pro ně.

Má Ruda Pivrnec vůbec nějakou rodinu nebo si to světem štráduje sám?

Sem tam se někdo objeví, ale pak zase na chvilku zmizí. Jeden čas měl za ženu Květu Pěničkovou, to byla hodná holka. No ale pak se objevila paní Mourková, ta ho občas i bije. Tak já nyní vlastně ani nevím, jak to má.

Jak to vlastně máte s rodinou Vy?

Monogamně. Už 40 let jsem se ženou Inkou. Dokonce jsme před týdnem zjistili, že jsme se posunuli do další fáze života. Sice se máme rádi, ale už nejsme zamilovaní. Jsme jako bratr a sestra. Jen kolem nás běhají vnučky. No a protože jsme si zbyli, tak spolu i dožijeme.

Děláte ještě něco kromě vtipů?

Budete se divit, ale maluju. Plátna, opravdové obrazy. Zrovna nyní mám výstavu v Bystřici pod Pernštejnem.

Petr Urban se narodil 8. srpna 1960, takže dnes slaví narozeniny. Přeji mu vše nej a těším se na další spolupráci – vypadá to, že spolu začneme osvěžovat čtenáře Seznam Médium…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz