Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vynálezce plynové masky a semaforu měl za ženu Češku a bojoval s rasismem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons
19. 11. 9:26

Garrett Morgan se narodil bývalým otrokům, měl jen základní vzdělání. Stal se z něj sériový vynálezce, provozoval krejčovství, firmu s kosmetickými prostředky. Vynalezl jeden z prvních prototypů plynové masky a variantu semaforu se třemi světly.

Článek

Ve čtrnácti letech (v roce 1891) se Morgan přestěhoval z Kentucky do Ohia, kde začal pracovat se šicími stroji. Zorientoval se v nich natolik, že přestal pracovat v továrně na jejich výrobu a otevřel si vlastní opravnu a následně krejčovství. Patentoval si úpravu existujících šicích strojů a začalo se mu dařit.

Morgan si za ženu vzal dceru českých přistěhovalců, Mary Anne Hasek, která měla zkušenosti coby švadlena. Při opravách šicích strojů si Morgan zároveň všiml, že jehly umí spálit látku na šatech a vymyslel chemický roztok, který snížil tření mezi jehlou a látkou, ale zároveň srovnal vlákna látky.

Po dalších experimentech s roztokem jej Morgan začal prodávat coby prostředek na rovné vlasy a rozjel firmu s dalšími kosmetickými produkty. Rovnání vlasů má mezi Afroameričany dlouhou tradici a první černošská milionářka vydělala peníze právě prodejem podobných kosmetických výrobků.

V roce 1911 začal Morgan pracovat na plynové masce zamezující vdechnutí zplodin. Inspiroval se při designu u slonů. Vynález si nechal v roce 1914 patentovat, a jeho nákres (dle některých zdrojů) inspiroval výrobu plynových masek použitých během 1. světové války.

Taky chtěl masku prodávat v USA. Jenomže Morgan byl černoch, a tak jeho výrobek málokdo chtěl. Proto si najal herce bělocha, aby jej nahradil na veletrzích – Morgan přitom hrál indiánského podržtašku, hloupého asistenta, který však v masce vydržel půl hodiny ve stanu plném kouře. Maska se tak začala ve velkém prodávat.

Morganova vynálezu si všimla clevelandská policie, a když v roce 1916 bouchl zemní plyn při hloubení tunelu pod Erijským jezerem, policie Morgana zavolala na pomoc. Přijel s bratrem, v pyžamu, masky v autě. Jedenáct dělníků už bylo mrtvých a dalších jedenáct záchranářů umíralo zadušením v tunelu.

Bratrům Morganovým se díky maskám podařilo zachránit několik přeživších dělníků ještě jedenáct hodin po explozi. Poděkování se jim však v místních a národních médiích moc nedostalo a zároveň už se všichni dozvěděli, že vynálezce té plynové masky je černoch. Prodeje masek tak začaly klesat.

Každopádně díky svým vynálezům a podnikavosti byla Morgan finančně zajištěný a stal se prvním černošským majitelem automobilu v Clevelandu. V roce 1923 byl svědkem děsivé smrtelné nehody auta a koňského povozu a rozhodl se zdokonalit existující semafory. Přidal k nim třetí, oranžové světlo.

Model semaforu si od něj odkoupila firma General Electric za 40 tisíc dolarů (cca 610 tisíc dolarů dnes). Celý život finančně podporoval černošské univerzity, založil noviny, otevřel country club pro černochy. Posledních patnáct let života byl Morgan slepý, zemřel ve věku 87 let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz