Článek
Pomáhat a chránit je dnes sice zavedené krédo státní policie, avšak ve skutečnosti se tato náplň práce hodí do sféry robotiky - umělých lidí, kteří ne vždy jako lidé vypadají (pokud nemají humanoidní šasí), avšak své živočišné tvůrce by měli chránit a pomáhat jim vést kvalitnější a snazší život.
Když bratři Čapkové přivedli na svět toto označení, Karel tušil, že jeho vize nesou zárodek pravdy, která se stane realitou a bude jen na nás, zda růžovou, či černou. Doposud se nám daří využívat robotické pomocníky nadmíru efektivně - jsme rádi, že za nás vysají, posečou trávu a se strojovou přesností vyoperují nádor. Ještě letos chce Elon Musk uvést do provozu v továrnách Tesly nového humanoida Optima, který by měl zastat práci nadprůměrně výkonného silného muže.
K robotizaci se ale staví nemalá část společnosti negativně. A rozhodně by do této kategorie patřil i zakladatel zákonů robotiky a jeden z největších myslitelů v oblasti futuristických technologií - Isaac Asimov. Ten robotiku vnímal nejen jako otázku technického pokroku, ale především morálky. Technologie, jako je právě robotika, vyžaduje podobný přístup jako oheň. Má společný rys v tom, že dobře poslouží, ale strašlivě uškodí, dostane - li k tomu šanci. A robot musí pomoct člověku, ale neublížit při tom člověku jinému. A sám sebe musí chránit před zničením, pokud tím neohrozí lidskou bytost. Jenže co vojenští roboti ve válce? Dokáží pracovat s laserovou přesností a chladným srdcem. S klidem napáchají víc, než by uneslo svědomí otrlého ostřelovače. Protože inteligence stroje není totéž jako emoce. Stroj má v sobě jen tolik slušnosti, kolik mu poskytne jeho rodič, jeho inženýr, který ho stvořil. Veškerou morálku za chování strojů přebíráme my. A je na zvážení, jestli bychom měli nechat stroje jednat bez implantované sociální stránky. Karel Čapek sepsal RUR nejen jako úchvatné nadčasové dílo. Ale také jako varování. A tak samo Asimov. Zákony robotiky nejsou jen hloupou frází ze starých sci-fi románů. Mnoho z nás se bojí, že roboti nás zničí a připraví o práci. Skutečnost je ale taková, že robotů se není třeba bát, bát se je zapotřebí jen lidí, co je zneužijí ve svůj prospěch.