Hlavní obsah
Lidé a společnost

On je pirát! Hroziví námořní lupiči a jejich poznávací znamení

Foto: Pixabay.com

Pirátská vlajka kapitána „Kaliko“ Jacka Rackhama, která se navzdory absenci zkřížených kostí stala hojně používanou ve filmech.

„Pirátská loď na obzoru!“ zní z pozorovacího koše velké obchodní lodě. „Všichni muži na palubu!“ velí kapitán a nervózně kouká jedním okem do dalekohledu. Chce vědět, s kým má tu čest.

Článek

Když zahlédne vlajku s ďáblem, jenž drží přesýpací hodiny a probodává srdce, ztuhne. Ví, že Pomsta královny Anny je loď, která patří Edwardu Teachovi, známému jako Černovous.

Vlajky v námořní historii vždy představovaly významný prvek, který pomáhal identifikaci plavidla na dálku. Každá loď, když vplouvala do přístavu, musela mít vyvěšenou vlajku, a pokud se u mola zjevila neoznačená, představovala potenciální riziko.

Existovaly ale případy, kdy právě vlajka znamenala hrozbu. Piráti, neboli námořní bandité, náleželi k živlům, které, společně s bouřkou a útesy, žádný počestný námořník nechtěl na své cestě potkat. Aby odstrašili protivníka a zastrašili kořist, volili si nejrůznější vzory vlajek, které by co nejvíce vystihovaly jejich poslání.

Nejvíce proslul typ vlajky zvaný Jolly Roger. Samotné označení je slovní nesmysl, ale mezi námořníky se ujalo. Původ vzniku je nejasný, nicméně některé zdroje uvádějí spojení s folklórní tradicí, kde se pojmem „starej Roger“ označovala mezi námořníky smrt. Když někdo umřel, říkalo se, že si připil se starým Rogerem. Jiné teze předpokládají, že slovní spojení vzniklo z francouzského „joli rouge“, neboli pěkně červená.

Proti tomuto tvrzení se řada lidí ohrazovala s tím, že pirátské vlajky, jak je známe, však ve většině případů byly černé. Používání vlajek ovšem fungovalo v praxi jinak. Černá vlajka sloužila pouze k identifikaci - vyvěšena byla jako varování a výzva k dobrovolnému odevzdání kořisti. V případě, že napadená loď odmítla spolupráci, černou vlajku nahradila červená a strhl se boj na život a na smrt. Je tedy podivuhodné, že právě černé provedení se zapsalo do análů a kulturně jej vnímáme jako správné.

Ačkoli ústředním motivem na vlajkách byla často lebka, zdaleka ne vždy toto pravidlo platilo.

Foto: Pixabay.com

Velice typická vlajka Johna Averyho, který jako jeden z mála nebyl chycen.

John Avery, přezdívaný Henry Every či Henry Avery vsadil na lebku v šátku. Náušnice měla pro piráty speciální význam, neboť představovala majetek, za který byl pirát pohřben, pokud umřel, když kotvili poblíž města.

Foto: Pixabay.com

Vlajka Emanuela Wynneho znázorňovala blížící se čas smrti, pokud se oběť nevzdá.

Přesýpací hodiny byly rovněž obvyklým motivem. Stejně jako Emanuel Wynne, také Bartholomew Roberts využil jejich symboliku. Jeho vlajka však vyobrazovala dvě postavy - jeho a kostlivce, co společně vládnou času.

Foto: Pixabay.com

Vlajka Edwarda Teache. Obávaný Černovous si rovněž přisvojil Ďábla s hodinami, tentokrát bodajícího do srdce.

Možná si kladete otázku, proč piráti vlajky používali, když tak pouze upozornili svou oběť. Odpověď spočívá v lodích. Piráti, korzáři a bukanýři vlastnili zejména lehké a rychlé lodě, určené pro útok a útěk. Napadali jen kořist, která se většinou neubránila, ale piráti ji bez nesnází dostihli. A současně byly jejich lodě natolik obratné, že se ztratily za obzorem i těžkým vojenským fregatám, ne tak řadovým lodím, jako byla například Victory.

Zdroje:

Piráti, Lock Deborah, 2007

Lodě, Kentley Eric, 2000

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz