Článek
Náš mozek je naprogramován k zachování života. Chrání se tak před zničením genů, které by mohl ještě nějakým způsobem předat dál jako štafetu. Jednou však na každého z nás čeká neodvratný konec. Nebo ne?
Myšlenka nesmrtelnosti je stará jako lidstvo samo. Mocní králové si najímali vědce, mudrce, čaroděje a alchymisty, aby jim poskytli nápoj věčného života. Bohužel, málokdo si uvědomil, že takový čaroděj by se napil především sám.
Zatímco ještě před desítkami let, kdy planetě vládl materialismus 20. století, se zdála být myšlenka nesmrtelnosti pošetilá a fantaskní, dnešní věda se touto otázkou začíná opět seriózně zabývat.
Začalo to mrazicími komorami, v nichž se nechávali uskladnit nevyléčitelně nemocní lidé, disponující patřičnými finančními prostředky. Upnuli se k moderní vědě, a třebaže tyto komory jsou z dnešního pohledu spíše výnosný podvod, myšlenka dlouhověkosti na dobu neurčitou žije dál.
Veskrze komplexně k problému přistoupil miliardář Bryan Johnson, který každý měsíc vynaloží horentní sumy, aby jeho soukromý tým lékařů a poradců kontroloval jeho zdraví, tělesné funkce, a aby mu rozvrhli tréninkový a nutriční plán. Dokonce došel tak daleko, že si nechával aplikovat krevní preparáty svého syna. Ačkoli je zjevné, že na svůj věk vypadá Johnson skvěle, o reálné prodlužování života se skutečně nejedná. A pokud, tak nanejvýš o pár let.
Existuje však něco, co by onen sen doopravdy lidstvu splnilo? Odpověď je samozřejmě v naší DNA. Již dnes existují terapie kmenovými buňkami, genové terapie a spousty dalších procedur. Jakmile se nám podaří pozměnit DNA, proces stárnutí se může prakticky zastavit. K něčemu takovému je však patrně ještě dlouhá cesta. Nejen vědecká, ale také právní. Kdo by vydělával, jak by se řešila natalita a přelidnění? Než k těmto převratným vynálezům dojde, zákony musejí být připraveny.
Jasno v názorech má sci-fi autor Neal Shusterman, který nepochybuje, že technicky bude možné zprostředkovat nesmrtelnost již za sedm let. Sám se však zamýšlí nad otazníky, kam by taková společnost vedla. A v neposlední řadě je důležité si ujasnit, v jaké kondici by dotyčný člověk svůj život žil.
Zdroje:
https://www.knihkupec.net/magazin/neal-shusterman
https://www.novinky.cz/clanek/muzi-miliardy-mu-stesti-neprinesly-ted-pojida-sto-pilulek-denne-a-chce-zit-naveky-40444106