Hlavní obsah
Umění a zábava

Třicet let Hvězdné brány - sci-fi legendu zná takřka každý z nás

Foto: Eric Heunthep / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0 generic

Posvátný kruh předků - hvězdná brána

Posvátný kruh předků, Antiků, skrz který se můžeme dostat na jiné planety, do jiných solárních systémů i galaxií. Notoricky známá mantra vytvořila ve světě sci-fi nápad, jaký dosud neměl obdoby.

Článek

Abychom se mohli dostat odněkud někam, je potřeba na ovládacím panelu (DHD) zvolit šest symbolů - ty určují v trojrozměrném prostoru místo, které je cílový bod. Sedmý symbol je výchozí a v případě cestovatelů ze Země je označen pyramidou, nad níž svítí Slunce. Samotný princip teleportace spočívá v síti bran, které mezi sebou dokáží komunikovat pomocí uměle vytvořených časoprostorových červích děr, kdy operační systém brány na jedné straně rozloží přijatou hmotu na atomy, zaznamená její stavbu a brána na straně druhé hmotu opět složí na základě zaslaných parametrů.

Když před mnoha tisíci let příslušník parazitické mimozemské rasy Goa´uldů jménem Ra navštívil Zemi, ovládl tělo mladého Egypťana. Silou technologií si pak snadno podrobil primitivní lid. Vzývali jej jako svého boha, dokud nedošlo ke vzpouře a Ra nebyl donucen Zemi opustit. Vystrašení lidé poté bránu pohřbili v Gíze, aby ji už nikdo nikdy nenašel. Naneštěstí ji však objevili archeologové před válkou a dlouhá desetiletí si lámali hlavy, k čemu kruh sloužil. S jednou z nejpodivuhodnějších hypotéz přišel mladičký doktor Daniel Jackson (James Spader), který rozpoznal, že pyramidy sloužily coby přistávací rampy pro lodě třídy Cheops (obří mateřská loď). Jakmile dostal životní příležitost od letectva o rozluštil symboly na kartuši, projekt převzal plukovník Jack O´Neil (Kurt Russell) a s pomocí inženýrů se pokusil bránu otevřít. Úspěšně. Hned při první misi však O´Neil, Jackson a zbytek týmu uvíznou na planetě Abydos, kam se jako na potvoru přesunul před tisíci lety Ra a zdejší otroci mu těží nerost zvaný naquadah.

Zde se setkáváme s klasickými předměty, jež nás provázejí napříč celým dobrodružstvím. Ať už jde o tyčové zbraně, sarkofág na oživování mrtvých, ozbrojenou ruku nebo O´Neilovy ledovcové brýle CeBe s UV ochranou 2000. Samozřejmě, příběh končí šťastně, Ra je zničen a Daniel zůstává na Abydosu se svou novou manželkou.

V roce 1997 však společnost Metro Goldwyn Mayer navázala na předchozí úspěch filmu a rozhodla se z prakticky ukončené storky vytvořit dechberoucí universum. Brad Wright a Jonathan Glassner využili některých původních postav - zejména plukovníka O´Neilla (nově se dvěma „L“), kterého si střihl Richard Dean Anderson a Daniela Jacksona (nově Michael Shanks). Jak se ovšem ukázalo záhy, také postavy vytvořené pro seriál si získaly obrovskou přízeň, ať už krásná a pekelně chytrá kapitán doktor Samantha Carterová (Amanda Tapping), nebo nemluvný Jaffa Teal´c (Christopher Judge). Spolu pak tahle návyková čtveřice zažívá jedno famózní dobrodružství za druhým, nakopává zadky zlým Goa´uldům, pomáhá mnohem vyspělejším Asgardům (šediváci z Roswellu) a zachraňuje galaxii.

Foto: Jan Hlubek (model, sbírka autora)

Mateřská loď Goa´uldů třídy ha´tak

Menší ztrátu, jež se promítla na kvalitě seriálu, jsme mohli zažít v deváté řadě, když sarkastického Jacka O´Neilla, kterého jsme tolik milovali, nahradil trošičku nepovedený duplikát Cameron Mitchell (Ben Browder), to už ale tvůrci pracovali na projektu Hvězdná brána: Atlantida, kde jsme si užívali zase tu starou poctivou parádu. Daniel Jackson totiž zjistil, že Antikové, rasa, co postavila brány, spakovali své město před deseti tisíci let a odletěli do jiné galaxie. Přidáním jednoho symbolu do adresy se tak nová výprava dostala až na legendární Atlantidu. Replikátoři, Wraithové, ale taky nezapomenutelný Rodney McKay, kterého vyděsí každý citrón, nadávající Čech Radek Zelenka a rovněž toho času vycházející hvězda Jason Momoa v roli siláka Ronona Dexe.

Seriály Hvězdná brána: Hluboký vesmírHvězdná brána: Počátek se sluší zmínit, ovšem obšírné popisy by asi byly zbytečné. Namísto takovýchto pochybných frakcí a prequelů se měli filmaři zaměřit na ještě pár řad osvědčené kvality. Koneckonců, ani celovečerní film Hvězdná brána: Návrat příliš nezvedne ze židle. Tak či tak, Hvězdná brána je jednoznačně trhák, bez kterého by pro mnohé z nás těch třicet let nebylo tak krásných, a patří se říct, že filmy i seriály se zasloužily o solidní popularizaci vesmíru jako takového. A co vy, máte svůj „zakňaktel“?

Zdroje:

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Hv%C4%9Bzdn%C3%A1_br%C3%A1na_(film)

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Hv%C4%9Bzdn%C3%A1_br%C3%A1na:_Atlantida

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz