Hlavní obsah

50 tisíc pokuta za maskáče! Zákon míří i na trampy, rybáře a zahrádkáře

Foto: Thirdman , Pexels

Ilustrační foto

Vojenské maskáče už nejsou jen módní záležitostí. Nová legislativa zpřísnila pravidla a hrozí pokutami až do výše 50 000 Kč. Koho se to týká a proč by měli zbystřit i obyčejní výletníci?

Článek

Pokuta za maskáče? Ano, až 50 tisíc. Zbystřit by měli i trampové a rybáři

Kdo by to byl řekl, že kus oblečení, který nosíte na zahradu, do lesa nebo k vodě, může být problém? Jenže v poslední době se kolem maskáčového oblečení rozpoutala nečekaná debata. Důvod? Změna zákona, která zpřísnila pravidla pro nošení vojenských uniforem. A spolu s ní i nové, poměrně přísné pokuty.

Nová úprava míří především na ty, kteří se záměrně stylizují do role vojáků nebo používají vojenský vzhled k tomu, aby působili oficiálně. Jenže do hledáčku se tak mimoděk mohou dostat i obyčejní lidé – zahrádkáři, rybáři, trampové nebo turisté.

Co se vlastně změnilo?

V roce 2024 prošla parlamentem novela zákona o vojenské policii, která mimo jiné zavádí možnost pokut až do výše 50 000 Kč za neoprávněné nošení vojenských uniforem. Zákon má chránit důvěryhodnost a autoritu ozbrojených složek státu.

Podle nových pravidel nesmí civilista nosit části vojenského stejnokroje, které by si někdo mohl splést s opravdovým vojákem. Jinými slovy – pokud na sobě máte originální kalhoty s potiskem, který odpovídá současné výstroji armády, a k tomu třeba bundu se znakem nebo hodnostmi, můžete být v průšvihu.

To se ovšem netýká běžného „maskáčového“ oblečení prodávaného v outdoorových obchodech. Pokud tedy vyrážíte na hřiby v kalhotách z armyshopu nebo v bundě, která má maskáčový vzor, ale není oficiální výstrojí armády, zákon se vás zřejmě nedotkne.

Pro koho to může být problém?

Zákon míří hlavně na ty, kdo zneužívají důvěru lidí tím, že se vydávají za vojáky – třeba v různých domobranách, paramilitárních spolcích nebo při veřejných vystoupeních. Právě u nich vznikl problém, že vystupují v uniformách, které se nedají rozeznat od těch oficiálních.

Jenže v praxi může dojít k nejasnostem. Například tramp, který má na sobě komplet v armádním vzoru a ještě třeba vojenský klobouk, by mohl budit dojem, že je příslušníkem armády. V takovém případě je možné, že by mohl být vyzván k vysvětlení – a teoreticky i pokutován.

Ministerstvo obrany ujišťuje, že cílem zákona není honit houbaře nebo zahrádkáře, kteří si na sobě vezmou staré maskáče. Každý případ by měl být posuzován individuálně, a pokud není zjevný úmysl působit jako voják, měly by zůstat sankce stranou. Ale jistota to není.

Závěr? Neplašit, ale být opatrní

Je dobré vědět, že zákon se změnil – a že pokuty nejsou žádná formalita. Pokud rádi nosíte staré vojenské oblečení, není důvod k panice, ale jistá opatrnost je na místě. Vyhněte se nošení kompletních uniforem nebo kusů s označením hodností a státními znaky.

A pokud máte maskáče prostě proto, že jsou praktické do bahna, hlíny nebo na štípání dřeva, v klidu si je nechte. Jen zkrátka dávejte pozor, aby to na první pohled nevypadalo jako výstroj vojáka. Doba se trochu změnila – a i kus hadru může být důvodem k nepříjemnému vysvětlování.

Zdroje:

www.idnes.cz - https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/domobrana-vojenska-policie-armada-maskace-drony-regulace.A240826_192127_domaci_laci

www.denikn.cz - https://denikn.cz/1505875/stat-chce-domobranam-ztizit-prevlekani-se-za-vojaky-u-trampu-ci-houbaru-maskace-nevadi-ujistuje/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz