Hlavní obsah

Zahrádkáři šílí! Tahle květina prý zachrání úrodu a vyléčí nachlazení. Znáte jí?

Foto: wirestock, Freepik

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice není jen krásná květina – pomůže vám v zahradě, v kuchyni i při nachlazení. Naučte se ji pěstovat, sklízet a využít na maximum. Překvapí vás, co všechno tahle barevná parťačka umí!

Článek

Lichořeřišnice – nenáročná letnička pro krásu, chuť i zdraví

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je oblíbená jednoletá rostlina s pestrobarevnými květy. Na první pohled zaujme záplavou zářivě žlutých, oranžových či červených květů a okrouhlých listů, které trochu připomínají malá paraplíčka. Jenže tahle kráska není jen na okrasu. V záhonu udělá spoustu užitku a své využití najde i v kuchyni nebo jako přírodní pomocník při nachlazení. A to se počítá!

Nenáročná a vědět vědět, kde poroste

S pěstováním lichořeřišnice to není nijak složité. Klidně ji svěřte i dětem jako jejich první rostlinu. Stačí vybrat slunné místo s propustnou půdou a vyvarovat se přebytečného hnojení. Moc živin totiž znamená spoustu listů, ale málo květů. Nejlepší je vyséť semena rovnou na záhon po zmrzlých mužích, tedy někdy kolem poloviny května. A pokud si chcete násadu pěkně připravit, klidně ji předpěstujte už v dubnu doma za oknem.

Rostlina zvládne i menší sucho, ale s pravidelnou zálivkou bývá větší radost. V truhlíku nebo květináči zalévejte častěji, tam se zemina vysuší raz dva. A nezapomeňte, čím víc budete odstraňovat odkvetlé květy, tím déle a bohatěji bude kvést.

Okrasná, ale i užitečná

Lichořeřišnice vypadá krásně a roste rychle, což z ní dělá ideální rostlinu na ploty, pergoly nebo do truhlíků. Existují plazivé i keříčkové odrůdy, takže si můžete vybrat podle toho, kam ji chcete zasadit. A nejen že ozdobí záhon, ale je také užitečná. Má totiž jednu skvělou vlastnost – přitahuje mšice a jiný hmyz, který by jinak mohl napadnout zeleninu. Tím vlastně chrání jiné rostliny jako takový přírodní bodyguard.

Navíc její květy lákají včely a motýly, takže podpoříte i opylovače na zahradě. A pokud na podzim rostlinu zaryjete do půdy, poslouží jako zelené hnojení.

Do salátu i na nachlazení

Lichořeřišnice je celá jedlá a navíc má překvapivě příjemnou, lehce pikantní chuť. Můžete ji přidat do salátů, na chlebíčky, květy použít jako jedlou dekoraci. Listy se hodí do bylinkového pesta, květy zase do bylinkového octa. A pokud narazíte na zelená semena, zkuste si z nich udělat domácí „kapary“.

Je ale známá i svými léčivými účinky. Obsahuje přírodní antibiotické látky, které pomáhají při zánětech dýchacích a močových cest. Použít se dá ve formě čaje nebo tinktury. Při pravidelném užívání může posílit imunitu a fungovat jako prevence při podzimním nachlazení.

Závěr, který potěší zahrádkáře i kuchaře

Lichořeřišnice je věrná parťačka na zahradě. Nenáročná, barevná, chutná i zdravá. Využijete ji na záhonu, v kuchyni i jako léčivku. Takže pokud ještě nemáte doma aspoň jeden pytlík semen, je nejvyšší čas to napravit.

Zdroje:

Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz