Hlavní obsah
Lidé a společnost

Aristokratky nahoře bez se utkaly v souboji. Kněžna s hraběnkou zkřížily rapíry v otázce cti

Foto: Jan Hrdina / AI Midjourney

Dvě urozené dámy se svlékly do půl těla, pozdravily se a začaly se bít. Co bylo předmětem sporu? Je to neuvěřitelné, ale šlo o květinovou výzdobu. Pro někoho banalita, pro bojující šlechtičny otázka cti. Událost se stala senzací a obletěla Evropu.

Článek

Bylo léto roku 1892, když se ve Vaduzu, hlavním městě Lichtenštejnska, setkaly dvě urozené dámy, aby v souboji vyřešily svůj spor. První z duelantek byla rakouská kněžna Paulina Klementina Metternichová, vnučka kancléře Metternicha a její soupeřkou hraběnka Anastázie Kielmanseggová, manželka místodržícího v Dolních Rakousích.

Foto: Franz Xaver Winterhalter / Wikimedia Commons / volné dílo

Pauline Szándor, kněžna Metternichová na obrazu z roku 1860.

Spor o květiny

Obě šlechtičny, šestapadesátiletá Paulina i dvaatřicetiletá Anastázie, se významně angažovaly v přípravě velké Vídeňské hudební a divadelní výstavy. Kněžna Metternichová, která byla jednou z nejznámějších tváří rakouské aristokracie, velmi se angažovala ve veřejném a kulturním životě, byla vídeňskou módní ikonou a o přízeň soutěžila s císařovnou Sissi, byla za své zásluhy jmenována čestnou předsedkyní výstavy.

A pak tu byla hraběnka Kielmanseggová, ambiciózní mladá dáma, která již několik let zastávala funkci předsedkyně Dámského výboru pro pořádání výstav. Jmenování Pauline jako čestné předsedkyně vnímá jako osobní urážku. Navíc se obě dámy začaly tvrdě přít o podobu květinové výzdoby na připravované výstavě. Kdo by však očekával, že spor vyústí v tak dramatické rozuzlení. Jenomže Pauline měla po otci Sándorovi de Szlavnicza, uherském šlechtici, přezdívaném „zběsilý jezdec“, divokou maďarskou krev a Anastázie byla původem Ruska. Šlo o čest a takový spor mohl rozhodnout jedině souboj.

Foto: Jan Hrdina

Schönbrunnský palác ve Vídni.

Svlékněte se, doporučila zdravotnice

Duel se měl uskutečnit na neutrální půdě, všechny zúčastněné dámy se tedy vypravily do Vaduzu. Všechny dámy? Souboj byl totiž výhradně dámskou záležitostí. Nejen, že se v něm měly utkat ženy, ale také role sekundantů se zhostily ženy, konkrétně kněžna Schwarzenbergová a hraběnka Kinská. Jako zdravotník byla přítomna polská baronka Lubinská. Právě ona soupeřkám doporučila, aby bojovaly do pasu svlečené, neboť se tak při zranění předejde infekci z oblečení. Dámy se tedy svlékly a bojovaly nahoře bez „do první krve“.

Foto: Paul Balluriau / Wikimedia Commons / volné dílo

Duel mezi kněžnou Metternichovou a hraběnkou Kielmanseggovou na dobové ilustraci.

Jedinými muži, kteří prý byli přítomní, byli sluhové. Těm však bylo přikázáno stát opodál a otočit se zády. Když ve třetím kole došlo na krev a výkřiky sekundantek, sluhové se neudrželi a otočili se. „Odvraťte oči, vy chlípní ubožáci“, křičela údajně hraběnka Lubinská a oháněla se po sluzích deštníkem, aby uhájila důstojnost bojujících aristokratek. Tak o tom prý novinám vyprávěl údajný očitý svědek, nic bližšího není známo. Stejně tak není zcela zřejmé, kdo vlastně v souboji zvítězil.

Zpráva o dámském duelu se rozletěla na stránkách novin po celé Evropě. Londýnské noviny Pall Mall Gazette 23. srpna 1892 psaly: „Nikoliv malou senzaci vyvolala zpráva o souboji dvou dam z vysoké rakouské šlechty. Kněžna Pauline Metternichová, čestná předsedkyně Vídeňské hudební a divadelní výstavy a hraběnka Kilmannseggová, manželka dolnorakouského místodržícího a prezidentka Dámského výboru výstavy, se strašlivě pohádaly kvůli některým dekoracím na výstavě. Záležitost byla považována za tak vážnou, že ji bylo možné urovnat pouze krví.

Souboj se vedl rapíry. Při třetím kole byla kněžna lehce zraněna na nose a hraběnka na paži. Tehdy jim sekundantky, kněžna Schwarzenbergová a hraběnka Kinská radily, aby se objaly, políbily a usmířily se; což také udělaly“.

Foto: Autor neznámý / Wikimedia Commons / volné dílo

Němý film An Affair of Honor z roku 1901.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz