Článek
V Poslanecké sněmovně se opět řeší platy politiků, či lépe řečeno zvýšení platů politiků, soudců a státních zástupců. Je v pořádku, aby soudci a státní zástupci měli platy odpovídající jejich odpovědnosti a společenské úloze. Platí to samé o politicích? Na to má každý jednotlivec svůj vlastní vyhrazený názor, je to ale spíš otázka pro filosofy. A pozadu samozřejmě nezůstává ani věčný stěžovatel Andrej Babiš, který požaduje rovnou zmrazení platů politiků.
Babiš se zaklíná zmrazováním platů politiků tradičně, nejčastěji vždy s blížícími se volbami. To ale určitě bude jen náhoda … Naposledy se tak stalo v září roku 2021, krátce před volbami do Sněmovny. Zmrazení se pod vlivem koronakrize podařilo prosadit na jeden rok a dávalo to i smysl. Je však zapotřebí doplnit, že za každým zmrazením dochází ke skokovému nárůstu platů. Ukázkovým příkladem je situace z roku 2015.
Mnozí si na to už ani nevzpomenou, ale Nečasova vláda nejen, že platy politiků pro roky 2011 až 2014 zmrazila, ale dokonce je i na čtyři roky snížila. Ocenil to volič? Ani omylem. V roce 2015 pak reálně hrozilo, že po rozmrazení platů poskočí mzdy vládních činitelů o neuvěřitelných 26 %. Proto vláda Bohuslava Sobotky změnila systém výpočtu platů, což celou situaci zpřehlednilo a zabránilo nepřiměřenému nárůstu.
Volič je zvyklý nadávat a platy politiků jsou oblíbeným námětem. Když ale dojde k jejich zmrazení nebo snížení, volič to neocení a najde si jiný důvod, proč si stěžovat. Krátkodobě, zejména před volbami to ale může zafungovat. A to lidé typu Babiše nebo Okamury vědí. Jde o populismus těžkého kalibru, který může přinést nějaké to procento ve volbách … a následné vystřízlivění, protože populista se nikdy neošidí.
Dovolím si provokativní otázku. Pokud Andrej Babiš a jeho věrní tolik bojují za zmrazení platů politiků, nemůže za tím být náhodou skrytá snaha o následné navýšení platů v době, kdy tito (jak pevně věří) budou opět u moci v ministerských a jiných funkcích, mnohem lukrativnějších než je „pouhé“ křeslo poslance?
Zdroje: