Hlavní obsah
Internet a technologie

Jak jsem prodával postel a málem přišel o 800 euro aneb Podvodní kupci číhají na váš inzerát

Foto: deeznutz1 / Pixabay

Podat inzerát a prodat věc, která už není k potřebě, se jeví jako běžná záležitost. Velmi rychle se ale může zvrtnout a stát se předmětem podvodu. Podvodu rafinovaného, který vás při troše nepozornosti může stát dost peněz.

Článek

Probíhá u nás malá akce kulový blesk a jaksi nám přebývá postel. Nevypadá špatně, sloužila dobře, vyhazovat ji je škoda, a tak jsem se ji rozhodl prodat. Sotva jsem inzerát vyvěsil na zavedený inzertní portál Sbazar, už mi na mobilu pípla whatsappová zpráva od kupce. Uf, takovou rychlost jsem nečekal. Že by podvod? Ale kdepak … Šťastná náhoda, postele se brzy zbavím. Proč by se nemohl vážný zájemce hned ozvat, vždyť postel je přece tak úžasná a levná.

Se zájmem čtu zprávu od potenciálního kupce. WhatsApp hlásí, že se jmenuje Barbora Poláková, nechybí fotografie a české telefonní číslo. O postel má zájem, ptá se, zda je stále k dispozici a zajímá se i o stav prodávané věci. A tak s dámou zahajuji konverzaci a poctivě vypisuji klady postele i drobný nedostatek. Zároveň si v duchu říkám, že když je o postel takový zájem, mohl jsem ji prodat dráž a jak mě doma pochválí, jaký jsem šikovný obchodník.

Foto: Jan Hrdina

Postel za pár tisíc může mít během chvíle hodnotu mnoha set euro.

Konverzace běží jako po másle, kupující „dáma“ je z Brna a hned navrhuje řešení, jak zboží doručit. Vše prý zařídí DPD, která nabízí službu dopravy od dveří ke dveřím a zprostředkuje i platbu. Fajn, budu mít méně starostí, jenom mi trochu vrtá hlavou, proč nechce kromě jména a e-mailu poslat také číslo účtu. Chvíli se odmlčí s tím, že jde udělat objednávku na údajné DPD. Pár minut uteče, než se opět ozve a zároveň mi přijde SMS od údajné DPD s odkazem. Kliknu na odkaz, který mě rázem přesměruje na podvodný chat s dopravcem, což ještě stále není zřejmé.

A už to běží … Jedno ověření, druhé ověření – mezitím stále chodí přes WA další zprávy od potenciálního kupce; „zda je vše v pořádku“, hlásí, jaký krok nastane u DPD, „zda už jsem dostal peníze“ atd. Vše svižně směřuje k bodu, kdy má dopravce prostřednictvím vlastní platební brány uvolnit peníze. Vyžaduje to však ověření účtu příjemce. Přesměrování na platební bránu je opět hladké, brána je vybavena logy snad všech bank. A pak to přijde …

Během ověřování se něco pokazilo, prý nemám dostatečný limit na účtu pro internetové transakce. Cože? Nesmysl! Limit je dostatečný, na internetu platím běžně. Vzápětí přijde další zpráva, že pro ověření u první platby přes kurýrní společnost je třeba povolit příkaz k debetní platbě 800 euro. Tak tohle už pěkně smrdí. Následuje krátká pauza, asi čekají, jestli to spolknu. Pak znovu opakovaná žádost s doplněním, že se netřeba bát, že o peníze nepřijdu a že to je jen „bezpečnostní“ formalita.

Vzápětí další zpráva od kupce, zda to již proběhlo, zda už mám „své“ peníze za zboží a rovněž mě ujišťuje, že o peníze nepřijdu. Pár sekund a v další zprávě kupujícího už je také upozornění, že je třeba ověřit transakci „formální“ debetní platbou, tentokrát 600 euro a totéž vzápětí hlásí chat s kurýrem. Údajná kupující Poláková znovu zdůrazňuje, že se prý nemusím bát a že o peníze nepřijdu.

Již nemám pochyb, že jsem málem spolkl návnadu. Navíc, v komunikaci přibývají překlepy a pravopisné chyby; z banky je baňka, kupující najednou mluví v množném čísle, špatné skloňování … To by stačilo. Končím veškerou komunikaci a pro jistotu měním přístupové údaje k účtu. Přesto mi do 24 hodin přišla žádost o autorizaci platby, kterou jsem nezadal …

Podvod je celkem promyšlený, ale ne dost. Jméno Barbora Poláková zní povědomě (je to jméno české zpěvačky a herečky), podvodný chat s pravými logy, proaktivní komunikace, to vše vzbuzuje důvěru. Celé to ale vede k jediném bodu, vyluxovat váš účet. Prodávat postel za čtyři tisíce, a přitom někomu odklepnout „ověřovací“ platbu několika set Euro, tomu říkám obchod roku. Samozřejmě mi to nedalo a trochu jsem zapátral na síti. Podvodný dopravce si vytvořil s pomocí skutečného loga celkem důvěryhodný chat a platební bránu, vše ale na adrese dpdcz.cz, jenomže skutečné DPD má adresu dpd.com/cz/cs. Vzápětí přímo na stránkách DPD nacházím varování před právě takovým druhem podvodu. A podobné, již tři roky staré upozornění je i na stránkách Policie ČR.

Pokud se tedy rozhodnete něco prodávat přes inzerát, dejte si dobrý pozor na kupce, který by se vám ozval přes WhatsApp. Vaše nabídka je mu ukradená, ale vaše peníze na účtu ne …

Další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz