Článek
Pravděpodobně každý slyšel o Atlantidě, velkém ostrově, obývaném vyspělou civilizací, který v důsledku obří katastrofy nenávratně zmizel v mořských hlubinách. První zprávu o Atlantidě měl z Egypta přinést učenec Solón v 6. století př. Kr., o Atlantidě samotné se ale dočítáme u filosofa Platóna o století později. Existence Atlantidy, podobně jako kdysi města Trója, je zpochybňována a považována spíš za podobenství a výplod fantazie. Geologické objevy posledních let však stavějí otázku ztracených kontinentů do trochu jiného světla.
Kontinent hluboko pod Evropou
Bylo září roku 2019, když Douwe van Hinsbergen, profesor globální tektoniky a paleogeografie Utrechtské univerzity, představil světu výsledky svého dlouholetého výzkumu ve Středomoří a ohlásil existenci dosud neznámého ztraceného kontinentu Velká Adria. Podle zjištění profesora van Hinsbergena se Velká Adria oddělila od prakontinentu Gondwana před cca 240 miliony let a svou velikostí je srovnatelná s Grónskem, které je největším ostrovem na planetě.
Po svém oddělení od Severní Afriky se Velká Adria začala vlivem působení tektonických sil posouvat k severu, takže nakonec narazila do budoucího evropského kontinentu. A právě tehdy, před přibližně 140 miliony let, došlo ke srážce Evropy s Velkou Adrií, která se začala postupně potápět a zasouvat pod evropskou desku. Mocné síly země kontinent roztrhaly na kusy, ten největší s tloušťkou zhruba 100 km byl zatlačen pod dnešní Itálii, Řecko a Pobaltí, kde je pohřbena v hloubce 1000 km pod zemským povrchem. Je ale stále v pohybu, což vyvolává občasné seismické otřesy.
Stopy dávného světa
Během dávného tektonického procesu došlo k postupnému seškrabávání vápencových hornin z Velké Adrie, v důsledku čehož postupně vznikla významná evropská pohoří; italské Apeniny, Alpy, balkánské hory, řecké pohoří Pindos a Taurus v dnešním Turecku. Původní horniny Velké Adrie lze dnes nalézt v celkem 30 zemích Evropy a Asie, od Španělska až po Írán. Jedinou částí Velké Adrie, která se dodnes zachovala je potom část pevniny, táhnoucí se od italského Turína směrem k Benátkám a Jaderskému (Adriatickému) moři až k patě italské boty a pak také chorvatská Istrie. Na ztracený kontinent tak můžete vyrazit na dovolenou.
Přesto se ale s relikty Velké Adrie můžeme setkávat ještě v jedné, možná trochu nečekané formě. Pohybem tektonických desek se totiž vápencové horniny dostaly z hlubin země zpět na povrch v podobě kvalitního mramoru, který Řekové a Římané hojně využívali jako stavební materiál i k výrobě jedinečných sochařských děl …
Další informace: