Hlavní obsah
Zdraví

Akné a bradavice straší (nejen) pubertální děti

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Některé nemoci sice nejsou nijak závažné, přesto mohou mít fatální následky, projevují se totiž negativně na psychickém stavu. Souvisí s pubertou, ta je obdobím velkých změn, kdy se dítě mění v dospělého, uvědomuje si svou osobnost, sexualitu.

Článek

A v tomto období začne věnovat pozornost svému zevnějšku. Právě v tom bývá ovšem kámen úrazu. Jedním z největších strašáků adolescentů je trudovitost – akné. Souvisí s tím, že kůže, která v lidském těle zaobírá největší plochu, musí vylučovat škodlivé, toxické látky, které ledviny a játra nestačí zpracovat. Vliv má i stres, hormonální nerovnováha, bakteriální infekce, dědičnost.

Dále užívání některých přípravků léků (antidepresiva, orální antikoncepce, steroidy), nadměrná spotřeba soli, cukrů, živočišných tuků. Výrazně škodí i exhalace, znečištěné životní prostředí, používání nevhodných kosmetických přípravků, make-upu, genetika, ale i nadměrná péče o pleť!

Nejvýraznějším projevem akné je vznik vřídků, pupínků, puchýřů, které hyzdí obličej (mohou být i hodně hluboké), ve vážnějších případech postihne i tělo, a to kvůli zánětu vývodu mazových žláz. Souvisí také s produkcí testosteronu a tvorbou spermatu, proto ho třeba nemají eunuchové.

V dospívání akné postihuje až 85 % adolescentů. Jednodušší to mají dívky, u nich se objeví už kolem třinácti let, kdy ještě nejsou terčem erotického zájmu chlapců. Na rozdíl od nich se také vyskytuje jenom na tváři, bývá mírnější a obvykle končí s první menstruací. Jinak může trvat do dospělosti, i déle.

Pokud jde o léčbu, zaměřuje se hlavně na omezení tvorby mazu a potlačení vlivu škodlivých bakterií, nejčastěji potíráním roztoků bohatých na bor, síru, zinek, obvykle 2× denně, ráno a večer. Pomáhá i fototerapie s pomocí lamp s celospektrálním světlem (je blízké přirozenému slunečnímu záření).

U závažnějších forem, kdy prostupuje hluboko do pokožky, nezbývá než nasadit lokální, případně celková antibiotika, na doporučení dermatologa lze použít biostimulační laser, má protizánětlivý a regenerační účinek, pomáhá hojit jizvy.

Dalším obtížným, lépe řečeno obtěžujícím problémem, jsou nezhoubné výrůstky, nádory – bradavice. Opět se nejčastěji vyskytují v před či pubertálním věku a působí neesteticky, zvlášť na rtu, pod okem, nosem či na obličeji celkově. Obsahují odumřelé kožní buňky, na jejich vzniku se podílí viry. Mohou se objevit kdekoli na těle.

Nejčastější výskyt je na rukou, obličeji, extrémně citlivým místem jsou genitálie a oblast konečníku. Zejména mladí chlapci se tím trápí, u nich působí stud, ostýchají se navštívit dermatologa. V intimních partiích se vyskytují zejména menší bradavičky (molusky).

Za ty si ovšem můžeme sami, zejména módním vyholováním intimních partií! Tento trend vznikl v Austrálii, kde jsou velká vedra, účel byl zabránit pocení v rozkroku. Ale holá kůže postrádá ochrannou atmosféru, což vede ke vzniku infekce vyvolané papillomaviry.

Obvykle se lze nakazit v bazénech, vířivkách, sauně, ale i doma, používáním společného ručníku, vliv má i spodní prádlo a oblečení. To by mělo být volné, pokožka musí „dýchat“. Molusky se přenáší i pohlavním stykem. Nesmí se nikdy škrábat, důsledkem bývá hnis a zanícení, ale i rozšíření na další místa těla.

Nejčastější a nejefektivnější způsob léčby bradavic je vypalování s pomocí tekutého dusíku či laser. Problém ovšem může někdy nastat – a nastává – v tom, že se na stejném místě v poměrně krátkém čase objeví znovu, takže je nutno tuto kůru absolvovat několikrát, jsou i případy kdy to trvá i rok!

Za časů babiček se na likvidaci bradavic používalo zaříkávání či zaklínání, mělo se za to, že souvisí s blízkostí pekelných mocností. Dobře známá je i „rada“ z knihy Dobrodružství Toma Sawyera – jít o půlnoci na hřbitov, nalézt nepohřbeného nebožtíka a hodit po něm chcíplou kočku…

Za jejich vznik může do jisté míry i snížená imunita, nedostatek vitamínu A, C, které se podílí na správné výživě pokožky, takže není od věci ji vhodně posílit. Pomáhá sníst denně tři stroužky česneku, jde o jeden z nejúčinnějších a zároveň nejpřirozenějších přírodních prostředků na posílení imunity.

S roztokem z něho, nebo šťávou z citrónu, lze pak i bradavici potírat – nejlépe ráno, večer, před spaním. Je vhodné použít i obvaz namočený do jablečného octa. Z vitamínů je výborný E, podporuje hojení kůže. Ten lze aplikovat i zevně (propíchnout kapsličku a nechat olejíček vykapat na bradavici).

Podle psychologa Michala Floriana nejsou tyto neškodné choroby pro mládež banalitou: "Dnešní doba klade důraz na vzhled. Mladí sledují na sociálních sítích modelky, zpěváky, influencery, jsou s jejich zjevem stále konfrontováni a defekty v obličeji vedou, zvlášť u citlivých jedinců, k pocitům méněcennosti.

K posunu došlo hlavně u chlapců, dřív byli k zevnějšku spíš lhostejní, dnes mu věnují mnohdy stejnou pozornost jako dívky! Pokud se jim okolí vysmívá, může to vést k depresím, až sebevražedným pokusům! Dětská duše je křehká nádoba a v dospívání to platí dvojnásob…

Zdroj: https://www.lobey.cz/blog/druhy-akne/?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwnK60BhA9EiwAmpHZw-SdAu5boAS1Is0v6R2SgyduHDF28jpa-Wn7Kl9sdQPIG5oz5EblrxoCXA8QAvD_BwE

https://www.eucerin.cz/indikace/problematicka-a-aknozni-plet/aknozni-plet-obecne

https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/zivotni-prostredi/kvalita-vody/koupaliste-a-bazeny/plisne-a-bradavice/

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/4131

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz