Článek
Navíc i moderní medicína dokázala existenci bodů na povrchu těla i jejich úzkou souvislost s činností mnoha tělesných orgánů a funkcí. Podstata spočívá ve vpichu speciálních jehliček, dnes ale i jinými způsoby - elektricky, ultrazvukem, laserem. Tím se působí jak na určitou partii, tak na celý organismus, a to buď ve formě stimulace či naopak útlumu.
Představuje ji MUDr. Jan Sedmík, rehabilitační lékař, který se jí zabývá už dlouhá desetiletí. „Akupunktura vychází z poznání, že v těle působí dva opačné principy, kdy jeden bez druhého nemůže existovat. Jde o Jing - záporný, ženský - a Jang - kladný, mužský. První symbolizuje tmu, noc, hmotu, klid, chladno, druhý světlo, aktivitu, den, teplo, energii, funkci, pohyb.“
Cíl léčby spočívá v nalezení harmonie - rovnováhy mezi oběma prvky. Akupunktura nemá nežádoucí účinky a její použití je pestré. Velmi dobré výsledky má zejména u bolestivých, zvlášť chronických stavů, jako migrén, bolestí hlavy jiného původu, bolesti svalů a kloubů. Z dalších častých indikací lze zdůraznit vliv na nespavost, stres, nechutenství a poruchy zažívání obecně .
Dále ji lze použít na alergie, onemocnění dýchacích cest, gynekologické potíže s jasnou - a hlavně funkční - příčinou, neurotické poruchy, pomáhá při odvykacích kúrách (obezita, alkoholismus, kouření.) Lze ji také aplikovat z preventivních důvodů, k posílení celkového stavu organismu, kondice, imunity, psychické stability.
Aplikace jehlami nebolí, nedostanou se do míst s nervovými zakončeními, jsou umístěny asi půlcentimetru po kůží. Většinou je vyjmu tak do půlhodiny, ale některé - zejména při léčbě depresí a nespavosti jsou v těle měsíc! Píchají se do vnitřní části ucha, jsou pohledem „neviditelné“ a drží.
Často opomíjené je preventivní použití akupunktury, její pravidelné aplikování stejně důležité jako u léčby vyjmenovaných chorobných stavů. Ke mně chodí obvykle pacienti s poruchou pohybového aparátu, zablokovanou páteří, neurologickými potížemi. U nich má akupunktura zejména podpůrnou úlohu." Končí svůj „referát“ MUDr. Jan Sedmík .
Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/acupuncture
https://www.medicalnewstoday.com/articles/156488
https://www.nccih.nih.gov/health/acupuncture-what-you-need-to-know