Hlavní obsah
Lidé a společnost

Luděk Munzar miloval rodinu, herectví, létání a automobilové závody

Foto: Miloš Wokoun / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Luděk Munzar nebyl jen vynikající herec, ale i zásadový člověk. Jako jeden z mála umělců nepodepsal Antichartu. Neváhal odejít z Národního divadla, kde to miloval, protože nesouhlasil s novým vedením. Při mém rozhovoru mluvil spíš potichu, rozvážně.

Článek

Výhrady měl i proti Miroslavu Donutilovi, nepovažoval ho za dobrého herce, ale později si to spolu v klidu vyříkali. S úctou a respektem se choval k „bardům“ staré generace jako byl Eduard Kohout, Otomar Krejča, František Kreuzmann, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Zdeněk Štěpánek, Jaroslav Vojta, Bohuš Záhorský, Karel Höger a další.

Zpočátku stával při představeních v portále a sledoval jejich mistrovské herecké výkony. Ve své skromnosti si dal za cíl hlavně jim nepřekážet, na to, že od nich jednou převezme pomyslnou štafetu a ve svém umění se jim vyrovná, nepomyslel. Jeho talent se nicméně nedal přehlédnout, i proto dostal nabídku na angažmá ve „zlaté kapličce“ už v 24 letech, což nebylo zrovna obvyklé.

Přitom nepocházel z herecké rodiny, nejprve absolvoval Vyšší hospodářskou školu v Hradci Králové, až poté se přihlásil na DAMU. Toužil po kariéře pilota, ale na vojenskou vysokou školu, kde by mohl jedině studovat, se dostali jen synáčkové bolševických prominentů a tím nebyl. Udělal si však letecký kurz a poté brázdil oblaka ve volném čase.

„Létání je adrenalinová záležitost, zároveň vám dává pocit svobody, navíc z výšky vidíte domy jako z Lega a lidi jako tečky a uvědomíte si, jak je to naše pinožení někdy směšné. Musíte také překonávat strach v rizikových situacích, když někdo říká, že se ve vzduchu nebojí je buď hlupák nebo lže,“ tvrdil Luděk Munzar.

Jako dalšího koníčka měl automobilismus a stal se Mistrem Evropy v kategorii veteránů. K tomu měl blízko už odmalička: „Strýček totiž provozoval autodopravu. Já mu pomáhal s opravami a on mě nechal pod svým dohledem řídit už jako kluka, na místech, kde nehrozilo nebezpečí.

Bylo docela humorné, když jsem zjistil, že mám podobný osud jako Paul Newman, kterého jsem daboval. Chtěl být také pilot, ale nevzali ho kvůli barvosleposti, tak jezdil alespoň automobilové závody. V životě se toho dá dosáhnout hodně, když máte pevnou vůli.

Nemusí jít o převratné události, já třeba objevil kouzlo otužování. V zimě jsem do bazénu vysekal díru v ledu, abych se v něm mohl koupat, třeba i párkrát denně. Rodina si ze mě dělala legraci, dali mi župan s vyšitým nápisem Národní otužilec,“svěřil se mi v rozhovoru.

Ve výčtu rolí nelze nezmínit Dietlův seriál Synové a dcery Jakuba Skláře, kde hrál svou postavu od sedmnácti let až po stáří či dramatizaci Falladova románu Ubohý pan Kufalt. Hereckým koncertem byl životopisný film o Leoši Janáčkovi Lev s bílou hřívou, kde mu zdárně sekundovala jeho druhá manželka Jana Hlaváčová. U obou šlo o osudový vztah.

Znali se z divadla, rozuměli si, ale spíš kolem sebe kroužili, oba byli zadaní. Jenže Luďkova manželka, loutkoherečka Naděžda Musílková se zakoukala do jeho kolegy a spisovatele Ivana Krause a emigrovala, choť Jany Jiří Michný zemřel na roztroušenou sklerózu. Jako by nějaká vyšší moc chtěla, aby ti dva byli spolu, dokud je smrt nerozdělí, což trvalo 50 let.

Luděk Munzar vyprávěl v této souvislosti příhodu, co se stala jeho příteli, chirurgovi. Když prováděl velmi složitou operaci, v klíčovém okamžiku vypadl elektrický proud. Normálně by ji přerušil, ale věděl, že pokud to udělá, pacient zemře. Potichu tedy prosil nebesa, aby mu dala sílu. Nakonec operaci úspěšně dokončil a dodnes je přesvědčen, že mu ruku vedl Bůh.

Všiml si ještě jedné věci, že se ho - když jim jde o život - nejvíc dovolávají ti, co v něj nikdy nevěřili. Měl jinak jednoduchou zásadu, že člověk by měl žít tak, aby se v okamžiku pravdy, kterou smrt přináší, nemusel před sebou stydět, nebo, ještě hůř, sám sebou opovrhovat. Té se držel.

Přijal za vlastní dceru Jana Hlaváčové, Terezu, poté, co jí otec v šesti letech zemřel, nikdy nedělal rozdíl mezi ní a vlastní dcerou Barborou, obě miloval stejně. Není divu, že mu říkala tati a vzala si i jeho příjmení. Neobjevuje se ale na veřejnosti.

Moc ho potěšila vnučka, Anička, jejím otcem je Jiří Dvořák, čert z Anděla páně. Ráda na něj vzpomíná, strávila s nimi hodně času. Má ho zafixovaného jako laskavého, „kouzelného“ dědečka, který s ní uměl nádherně blbnout, ale třeba i přednášet verše.

I když si vůbec nepotrpěl na oficiality, cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství přijal. I díky tomu, že ji dostal na jevišti „zlaté kapličky.“ „Já tam předtím dvaadvacet let nestál. Když jsem viděl, jak celé hlediště jako na povel povstalo, zkrátil se mi dech a jen jsem potichu a pokorně zíral,“ podotkl.

Radost mu udělalo, když se stal dvojnásobným laureátem ceny Františka Filipovského za mistrovství v dabingu. I když by si to za zásadový celoživotní občanský postoj a herecké mistrovství bohatě zasloužil, nebyl nikdy nominován na státní vyznamenání. Je ovšem dost pravděpodobné, že by ho z rukou některých prezidentů nepřijal.

Ve stáří opakovaně bojoval s nemocemi, trpěl artrózou, měl problémy s klouby, prodělal slabý infarkt a musel na operaci srdce. K tomu se bohužel přidala rakovina ledvin a o několik let později i prostaty. Přesto se nejen nevzdával, naopak dokázal pomáhat své choti.

Tu postihla Parkinsonova choroba, k tomu se přidaly deprese, kvůli nimž nebyla schopná vyjít z domu. Její stav se rapidně zhoršil, když zemřel v 85 letech (2019) přesto zápasila se svou nemocí ještě dalších pět let než za ním odešla do nebe…

Mistrovství Luďka Munzara si lze aktuálně připomenout na TV Seznam. https://tvtip.televizeseznam.cz/utm_source=seznam_onegar&utm_medium=kombi_selfpromo&utm_campaign=televizeseznam_serialy-2024&utm_content=televizeseznam_serialy-2024_synove-a-dcery-jakuba-sklare_kombi&utm_term=kombi&#synove-a-dcery-jakuba-sklare

Zdroj:

https://www.csfd.cz/tvurce/1565-ludek-munzar/prehled/

https://www.filmovyprehled.cz/cs/person/12942/ludek-munzar

https://vitalplus.org/ludek-munzar-a-frantisek-novotny-kamaradi-z-basnicek/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz