Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Halucinogenní rybu znali a k věštění využívali již staří Římané

Foto: Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salema_(Sarpa_salpa),_Madeira,_Portugal,_2019-05-31,_DD_31.jpg

Rybu očnatec obecný (Sarpa Salpa) byste v našich řekách či rybnících hledali marně, žije převážně ve Středozemí či v Biskajském zálivu a je typická tím, že vyvolá silné halucinogenní stavy.

Článek

Tyto vlastnosti dobře znali už starověcí Římané, říkali ji proto „ryba, která přináší sny.“ Konzumovali ji kvůli tomu hlavně věštci a vždy ve velkém množství, protože tyto schopnosti nemá ani zdaleka každá.

Efekt, podobný tomu, které vyvolává třeba látka LSD, není totiž v jejím mase jako takovém. Jde vždy o následek spolknutí určitého druhu mořské řasy, na které si rády pochutnávají. Problém je ale v tom, že je to vlastně celé trochu o náhodě.

Můžete sníst vrchovatý talíř a jediné, co cítíte, jsou potíže z „přežrání“, nebo jen jednu a jste v rauši. Pokud se to ale s konzumací přežene, důsledkem je hypnotický trans, který netrvá pár hodin, ale třeba i několik dní.

Ten může být život i ohrožující, proto už tehdy byla konzumace očnatce vyhrazena jen těm, co měli zkušenosti s užíváním bylin či látek navozující stavy podvědomí a uměli s ním pracovat.

Ovšem ani oni samotní netušili, co je způsobuje, jenže byli zvědaví, tak zkoušeli různé metody tepelné úpravy (kromě prostého opékání nad ohněm) ovšem žádný recept z té doby se bohužel nezachoval.

Dlouho tápali i dnešní vědci, nebyli příliš moudří nebo spíš neviděli, co přesně vidiny způsobuje, bývají totiž velmi intenzivní, zlověstné, mystické, nesouvisící nijak s životem konzumenta, nelze je nikdy předem odhadnout.

Dřívější tvrzení, že je halucinogen obsažen pouze v hlavě ryby, je zpochybňováno, pravděpodobně konzumují fytoplankton, který roste na vodní rostlině Posidonii mořské (Posidonia oceanica).

Takto do svého těla dostávají toxin, který se poté ukládá v tkáních. Charakteristickým znakem, podle kterého se poznají, je (obvykle) 11 zlatožlutých podélných pruhů na bocích, někdy se ji říkalo :"ryba v pyžamu."

V roce 1994 požil čtyřicetiletý muž na Francouzské riviéře očnatce, načež se u něj dostavilo rozostřené vidění, svalová slabost, zvracení, poruchy paměti. U dalšího se projevily halucinace v podobě křičících lidí a ptáků.

Očnatci nejsou nijak moc velcí, dorůstají do délky 45 cm, ale většinou měří jen 30.Žijí v hejnech, až v uspořádaných formacích, nad skalnatým nebo písčitým dnem porostlým řasami, v mělkých vodách se spokojí i s 5 metry hloubky, maximálně se potopí do 300 metrů.

Nejsou samotáři, klidně si plují s podobnými druhy. Vzhledově jsou oválné, tělo mají ze stran zploštělé, pokrývají ho, stejně jako část hlavy, šupiny, Hlavu i ústa mají malé, oči a rty velké.

Rybáři je skoro neloví, jejich maso je z toho, že se pohybují u dna, příliš často cítit bahnem. Špatná zpráva pro potencionální chovatele, v zajetí se nerozmnožují…

Zdroj: https://www.irybarstvi.cz/cesti-rybari-ulovili-v-chorvatsku-unikatni-rybu-kdyz-ji-snite-nasledky-jsou-podobne-uziti-lsd/

https://www.fishbase.se/Summary/Sarpa-salpa.html

https://web.natur.cuni.cz/ekologie/galleries/brac2003/imagepages/image89.htm

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz